Artykuły

Warszawa. Dramat liturgiczny wg Pawła Passiniego

4 marca w ramach Festiwalu Gorzkie Żale/ Nowe Epifanie odbędzie się spektakl "Znak Jonasza" w reż. Pawła Passiniego - fragmenty Księgi Jonasza, zestawione w adaptacji z tekstem średniowiecznego oficjum dramatycznego "Visitatio sepulchri".

Wyciemniona przestrzeń studia koncertowego ma nas wyrzucić za burtę, w głąb rozpętanego żywiołu dźwięków i słów, który wciąga i pochłania jak morskie fale biblijnego Jonasza: "Wody objęły mnie zewsząd, aż po gardło, ocean mnie otoczył, sitowie okoliło mi głowę" (Jon 1,6).

Po co nam ta mroczna empatia? Aby poszukać człowieka, który znalazł się po tamtej stronie śmierci i powrócił. Jonasz jest typem Chrystusa: "...był w brzuchu wieloryba trzy dni i trzy noce, tak i Syn Człowieczy będzie w łonie ziemi trzy dni i trzy noce" (zob. Mt 12, 39-40). A "Quem quaeritis?" ("Kogo szukacie?") to pierwsza kwestia w nowożytnej historii europejskiego teatru, tym pytaniem zaczyna się najstarszy zachowany dramat liturgiczny (poł. XIII w.). Fragmenty Księgi Jonasza, zestawione w adaptacji Passiniego z tekstem średniowiecznego oficjum dramatycznego "Visitatio sepulchri" ("Nawiedzenie Grobu"), tworzą spektakl, w którym narracja i dźwięk dominują nad plastyką obrazu. Inscenizacja będzie retransmitowana w Programie II Polskiego Radia.

"Visitatio sepulchri" odgrywano na ziemiach polskich najpierw w katedrze wawelskiej, a nieco później również w diecezjach płockiej i wrocławskiej. Jego forma nawiązuje do konstrukcji greckiej tragedii, a treść oparta jest na Ewangeliach. W kilku scenach ukazuje wydarzenia przypominane w liturgii rezurekcyjnej: wędrówkę niewiast z wonnościami do Grobu Pańskiego, ich rozmowę z Aniołem, bieg apostołów Piotra i Jana oraz demonstrację pustych całunów. Zanim jednak, w poranek wielkanocny zostanie odkryta tajemnica Zmartwychwstania, trzej przebrani w kobiece stroje klerycy musieli - jako trzy niewiasty z Ewangelii - przejść wraz z wiernymi drogę czyli medytację śmierci psalmami i pieśniami pasyjnymi (m.in. "Stabat Mater"). Występują m.in. Mariusz Bonaszewski, Jacek Hałas i chór Centrum Myśli Jana Pawła II.

Spektakl powstaje w wyniku koprodukcji neTTheatre/Centrum Kultury w Lublinie z Festiwalem Gorzkie Żale/Centrum Myśli Jana Pawła II oraz Programem 2 Polskiego Radia.

Festiwal Gorzkie Żale organizowany jest przez Centrum Myśli Jana Pawła II. Dofinansowano go ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

***

Spektakl "Znak Jonasza" w reż. Pawła Passiniego

Premiera na Festiwalu Gorzkie Żale/ Nowe Epifanie

4 marca, godz. 19.30

Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, bilet 30 zł

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji