Artykuły

Kraków. "Romantycy z Solvayu 1940" w Teatrze M.I.S.T

To fabularyzowana opowieść o losach grupki młodych teatralnych zapaleńców, którzy podczas hitlerowskiej okupacji znaleźli zatrudnienie w krakowskich zakładach Solvay, przemianowanych wówczas na Deutsche Chemische Ostwerke Solvay. Spektakl grany będzie 26 lutego.

Przedstawienie nawiązuje do wojennej biografii Karola Wojtyły, który rzeczywiście był w tamtym czasie robotnikiem w tej fabryce. Do historii należy także zaangażowanie młodego Wojtyły w prace podziemnego teatru Mieczysława Kotlarczyka.

Spektakl łączy te fakty z życiorysu przyszłego papieża, by poprzez fikcyjną narrację o stworzeniu na terenie Solvayu grupy teatralnej i wystawieniu przez nią "Fausta" Goethego, w syntetycznym skrócie przenieść współczesnego widza w realia Krakowa czasów wojny, przede wszystkim zaś uzmysłowić mu świat wartości, będących fundamentem artystycznych działań adeptów teatru słowa.

Na pierwszy plan wysuwa się tu kwestia wolności narodu oraz wolności artystycznej i jej granic. Obydwie kwestie stanowią problemową oś przedstawienia. W spektaklu wykorzystane zostaną fragmenty "Fausta" Goethego (w przekładzie Adama Pomorskiego), traktat Grignon de Monfort "O prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny", fragment "Króla i Aktora" R. Brandstaettera, fragment poematu Karola Wojtyły "Promieniowanie Ojcostwa".

***

"Romantycy w Solvay. 1940" - 26 lutego, godz. 19:00

40 zł - bilet normalny

25 zł - bilet ulgowy dla uczniów, studentów i seniorów

20 zł - bilet dla posiadaczy Krakowskiej Karty Rodzinnej 3+

60 zł - bilet specjalny dla małej grupy (do 4 osób)

Dla grup zorganizowanych (powyżej 10 osób) możliwa negocjacja cen.

Bilety do nabycia przed spektaklem w kasie oraz na http://biletyna.pl/event/ROMANTYCY-SOLVAYU-1940-Centrum-Sztuki-Wspolczesnej-SOLVAY-Krakow-e27655.html

Rezerwacje: +48 609 013 397, rezerwacje@teatrmist.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji