Artykuły

"Pakt", czyli opowieść o tym, dlaczego czasem warto wyłączyć komputer

Co by się stało, gdyby zaproponować grupie nastolatków, żeby na kilka dni zrezygnowała z Internetu i wyłączyła komputery? Na taki właśnie pomysł wpada Blanche, jedna z bohaterek spektaklu "Pakt" w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Społecznych im. M. Reja w Kielcach, którego premiera odbyła się 12 lutego - pisze Katarzyna Wnuk w portalu Teatr dla Was.

Komputery i Internet to wynalazki, z których korzystają ludzie w różnym wieku, jednak szczególną rolę odgrywają one w życiu młodzieży. Wielu nastolatków nie wyobraża sobie jednego dnia bez serwisów społecznościowych i ulubionych gier. Co by się stało, gdyby zaproponować grupie nastolatków, żeby na kilka dni zrezygnowała z Internetu i wyłączyła komputery? Na taki właśnie pomysł wpada Blanche, jedna z bohaterek spektaklu "Pakt" w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Społecznych im. M. Reja w Kielcach, którego premiera odbyła się 12 lutego 2016 roku.

Blanche przedstawia pomysł swoim szkolnym koleżankom i kolegom. Początkowo młodzi ludzie podchodzą do tej propozycji sceptycznie. Już na tym etapie można dostrzec, że nastolatkowie nie wyobrażają sobie życia bez Internetu. Nie wiedzą, w jaki sposób mogliby się ze sobą kontaktować oraz jak wykorzystać wolny czas, nie siedząc przed komputerem. Z drugiej jednak strony budzi się w nich ciekawość wobec tego, co może się zdarzyć, kiedy będą offline. Po krótkiej dyskusji decydują się przyjąć propozycję Blanche i wyłączają komputery, zgodnie z zawartym "paktem rzeczywistości". Mogłoby się wydawać, że ludzie, którzy tak wiele czasu spędzali na rozmowach w sieci, powinni bardzo dobrze się znać. Szybko jednak okazuje się, że realne życie wygląda zupełnie inaczej niż wirtualne. Dopiero po wyłączeniu komputerów nastolatkowie zaczynają poznawać problemy swoich rówieśników, chociaż wcześniej bez wahania nazywali się przyjaciółmi. Okazuje się, że wirtualny świat stanowił dla nich ucieczkę przed rzeczywistymi problemami, o których nie potrafili ze sobą rozmawiać.

Jak zakończy się ta historia i jakie konsekwencje będą groziły uczniom za zachowanie, którego się dopuścili? Czy ich przyjaźń okaże się prawdziwa i czy nauczą się szczerze ze sobą rozmawiać? Odpowiedzi na te pytania można poznać, oglądając spektakl w reżyserii Bartłomieja Miernika. Reżyser kolejny raz podjął się pracy z młodzieżą, a efekty tej współpracy okazały się bardzo dobre. Młodzi aktorzy bez problemu wcielili się nie tylko w role swoich rówieśników, lecz także rodziców i nauczycieli. Na szczególną uwagę zasługuje gra Julii Kieloch, której udało się wykreować oryginalną, a przy tym wiarygodną postać Blanche. Bohaterowie spektaklu nie opowiadają widzom swoich wspomnień, tylko odtwarzają całą historię, dlatego zdarzenia od propozycji Blanche do akceptacji pomysłu przez pozostałych uczniów, poznajemy czytając wiadomości przesyłane przez nich na czacie. Zabieg ten zwiększa realizm przedstawianych zdarzeń.

Spektakl został zrealizowany na podstawie dramatu "Pakt rzeczywistości" Veroniki Mabardi, artystki belgijskiej, której twórczość skupia się głównie na tematyce młodzieżowej, natomiast przekładu tekstu na język polski podjął się Jan Nowak, tłumacz i dyrektor Centrum Drameducation w Poznaniu. Spektakl można polecić nie tylko nastolatkom, lecz także wszystkim osobom, które spędzają dużo czasu w sieci, nie zawsze zdając sobie sprawę z tego, w jaki sposób wpływa to na ich życie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji