Artykuły

Miłość, seks, polityka i... pieniądze

"Extravaganza o miłości" w reż. Joanny Drozdy w Teatrze Polskim w Poznaniu. Pisze Stefan Drajewski w Polsce Głosie Wielkopolskim.

W Teatrze Polskim odrodził się nieznany w Polsce gatunek - extravaganza. Oby żył wiecznie! Poznaniacy, szturmujcie kasę Teatru Polskiego.

Co kręci światem? Miłość, seks, polityka i pieniądze. Wszystko to znajdziemy w Extravaganzie, która rozgościła się w podziemiach Teatru Polskiego w Poznaniu. Extravaganza jest niewiele starsza od budynku Teatru Polskiego w Poznaniu. Po raz pierwszy nazwa ta została użyta w 1866 roku na określenie spektaklu "The Black Crock" Ch. M. Barrasa. Teatr Polski oddano do użytku w 1875 roku. Extravaganza to gatunek teatralny zupełnie w Polsce nieznany, łączący elementy rewii, baletu, cyrku, pantomimy z piosenką i monologiem. W Ameryce Północnej, gdzie była szczególnie popularna, atrakcją była zawsze grupa baletowa skąpo odziana.

Pierwsza poznańska Extravagnza dedykowana jest miłości. Autorzy zapowiadają następną, jeśli ta zostanie przez publiczność kupiona. Kupujcie poznaniacy bilety, bo nasza Extravaganza jest znakomita. Spłakałem się do łez. Są piosenki, są monologi, nie ma skąpo odzianej grupy baletowej, ale aktorzy biorący w niej udział są niekompletnie ubrani. Jest streaptiz a pantomima łączy się z animacją lalek. Nie ma skeczy!

Cóż to był za wieczór. Obok Królowej Penerstwa zawitały: Grażyna Kulczyk, Angela Merkel, Beata Szydło..., by wymienić tylko znakomitości. Otóż, wszyscy potrzebujemy miłości: my zwykli oglądacze i bogacze, politycy i biznesmeni, uchodźcy, hetero i homo...

Nie znałem dotąd autorów tekstów: Joanny Drozdy, Jędrzeja Burszty i Wojciecha Kaniewskiego. Tymczasem ich teksty są znakomite. Poezja łączy się z humorem, dowcip czasami nawet gruby, ma w sobie finezję mistrzów satyry. A wszystko połączone z przenikliwym zmysłem obserwacji świata, który nas otacza, a przede wszystkim ludzi.

Gwarancją sukcesu Extravaganzy oprócz świetnych tekstów jest aktorstwo. Brawo Sylwia Achu, Agnieszka Findysz, Kornelia Trawkowska, Elżbieta Węgrzyn, Przemysław Chojęta, Piotr Kaźmierczak, Jakub Papuga, Wiesław Zanowicz. Wielkie brawa da zespołu muzycznego: w składzie Andrzej Iwanowski, Arkadiusz Kowalski, Michał Łaszewicz i Piotr Trojanowski.

Nie napiszę ani zdania więcej, aby nie popsuć smaku i zabawy przyszłym widzom. Extravaganzę trzeba po prostu zobaczyć i przeżyć (bar jest czynny). A zobaczyć i pośmiać można się z Poznania, Polski... i siebie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji