Artykuły

Wrocław. Wykład po spektaklu "Nie trzeba" w WTW

Wrocławski Teatr Współczesny zaprasza na pasjonującą wyprawę w świat matematyki, który może być zrozumiały także dla laików. Wybitny popularyzator nauki - profesor Paweł Strzelecki z Uniwersytetu Warszawskiego opowie o jednej z najgłośniejszych matematycznych historii przełomu XX i XXI wieku.

Między listopadem 2002 i kwietniem 2003 Grigorij Jakowlewicz Perelman, rosyjski geometra z Instytutu Stiekłowa w St. Petersburgu, ogłosił zaskakujące publikacje, w których anonsował m.in. dowód hipotezy Poincarego, słynnego problemu naukowego, czekającego na udowodnienie od blisko 100 lat. Odkrycie Perelmana wywołało wielkie poruszenie w środowisku naukowym. W 2006 roku przyznano mu medal Fieldsa, a w 2010 roku - nagrodę Instytutu Claya w wysokości miliona dolarów. Żadnego z tych wyróżnień nie przyjął.

"Warto wiedzieć - mówi prof. Strzelecki - że rozwiązania zbliżone do tych, które rozważał wtedy Perelman, wykorzystuje się dziś także w bardzo konkretnych zastosowaniach matematyki, na przykład do usuwania szumu cyfrowego ze zdjęć. To jedno z bardzo wielu świadectw, że granica między matematyką teoretyczną i matematyką stosowaną - w rzeczywistości jest w najlepszym razie płynna".

Wykład pt. "Co tak naprawdę udowodnił Grisza Perelman?" rozpocznie się 19 lutego (piątek) po spektaklu "Nie trzeba" w reżyserii Kamili Michalak, około godz. 20.40. Wstęp wolny.

Czym jest dzisiaj mądrość? - pyta w swoim spektaklu Kamila Miachalak. - Czy umiemy myśleć o nieskończoności? Po co jest nam to potrzebne?

***

Paweł Strzelecki - matematyk, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, popularyzator matematyki i tłumacz. Członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Matematycznego. Autor ponad dwudziestu prac naukowych, podręcznika akademickiego, edukacyjnych programów telewizyjnych i tekstów popularyzatorskich oraz książki "Matematyka współczesna dla myślących laików".

Do obejrzenia: Profesor Paweł Strzelecki prezentuje książkę "Matematyka współczesna dla myślących laików" - patrz link poniżej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji