Artykuły

Kraj. "Dotknij Teatru 2016" - organizatorzy czekają na zgłoszenia

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego i Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi zapraszają artystów oraz instytucje i organizacje kultury do udziału w akcji "Dotknij Teatru 2016".

Zaplanowane wydarzenia - spektakle, warsztaty, koncerty i inne atrakcje - które wzbogacą program obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru, zgłaszać można poprzez koordynatorów regionalnych w całej Polsce. Szczegółowe informacje znajdują się także na stronie www.dotknij-teatru.pl. W tym roku "Dotknij Teatru" potrwa od 27 marca do 3 kwietnia.

"Dotknij Teatru" to ogólnopolski projekt, koordynowany przez Instytut Teatralny oraz Teatr Nowy w Łodzi, a organizowany z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Jego celem jest stworzenie możliwości twórczego spotkania artystów teatru i widzów. To wyjątkowo szeroka i interdyscyplinarna forma obchodów Dnia Teatru.

Poprzez program zawierający różnorodne działania, m.in. spektakle, warsztaty, czytania dramatów, akcje plenerowe, performance, wystawy, próby otwarte, projekcje, wykłady i koncerty, promuje i popularyzuje sztukę teatru, czyni ją dostępną w najróżniejszych przestrzeniach. Widzowie poznają teatr "od kuchni", zostają zaproszeni do wspólnego tworzenia. W tym roku szczególnie widoczny w programie "Dotknij Teatru" będzie temat gry, zabawy i maskarady.

Projekt "Dotknij Teatru" powstał w 2010 roku w Łodzi. Jego inicjatorem była grupa łódzkich artystów i animatorów kultury, a koordynacji podjął się Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka. Niemal równocześnie w Warszawie rozwinął się projekt Instytutu Teatralnego "Chodź do teatru!", realizujący podobne cele. W związku z tym postanowiono połączyć siły oraz zaprosić do programu kolejne regiony.

W 2012 roku "Dotknij Teatru" świętowano już wspólnie w Łodzi, w Wielkopolsce, na Śląsku i na Mazowszu. W 2013 roku przyłączyli się partnerzy ze wszystkich województw, pozwalając na organizację niemal 600 wydarzeń w 45 miastach. W edycji 2014 udział wzięło 49 miast, 178 podmiotów, odbyło się 701 wydarzeń. W 2015 roku udział wzięło już 55 miast, 189 podmiotów, a wydarzeń było blisko 800.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji