Gorzkie Żale po warszawsku
Po rocznej przerwie rusza w Warszawie festiwal "Gorzkie żale". Wystawy, spektakle teatralne i pokazy filmowe, koncerty i debaty składające się rozpoczynający się 10 lutego festiwal będą nawiązywać do Wielkiego Postu.
"Gorzkie żale", to nabożeństwo wielkopostne, typowo polskie, powstałe w Warszawie na przełomie XVII i XVIII wieku, które zapowiada pasję Jezusa. Ale "Gorzkie żale", to także nazwa festiwalu łączącego różnorodne środki wyrazu artystycznego, które próbują mierzyć się z problemami i wyzwaniami stojącymi przed człowiekiem. Dyrektorem artystycznym siódmej już edycji festiwalu jest znany aktor i reżyser Redbad Klijnstra. - Mogłoby się wydawać, że Wielki Post nie jest czasem festiwali. Ale tak nie jest. To festiwal nie zabawy, lecz skupienia. Nie proponujemy taniej rozrywki, wielkiej imprezy, lecz kontemplację - mówi Tomasz Kempski z Centrum Myśli Jana Pawła II, organizatora festiwalu. - Nawet jeśli festiwalowe propozycje uznać za formę rozrywki, to taką, która ma skłonić do przemyślenia, uświadomienia wielostronności i wielobarwność naszego życia. Nie jest tak, że wierzymy tylko wtedy gdy jesteśmy w kościele, gdy modlimy się. Wierzymy także wtedy, gdy obcujemy ze sztuka, wspólnie zastanawiamy się nad tekstami kultury itp.
Jednak nie jest to festiwal religijny. Koniec karnawału, posypanie głowy popiołem, okres Wielkiego Postu, rekolekcje przygotowujące do Wielkanocy, to czas zadumy i pytań, które od stuleci stawiają sobie ludzie. Organizatorzy odwołują się do skojarzeń natury religijnej, ale także kulturowej, filozoficznej i obyczajowej, adresując go także do ludzi niewierzących, wątpiących i poszukujących. - Wydarzenia kulturalne służą rozwinięciu głównego motywu festiwalu, który zawsze ma kontekst krzyża - mówi Tomasz Kempski. Hasłem tegorocznego festiwalu jest wolna wola na rozdrożu, a motywem przewodnim - skrzyżowanie: dla jednych symbol chrześcijaństwa, dla innych rozmaitość możliwości. - Motyw skrzyżowania wykorzystamy do opowieści o zagubieniu człowieka, skutkach podejmowanych decyzji i sile wolnej woli.
Na inaugurację festiwalu w Środę Popielcową przewidziano wydarzenie artystyczno-kulinarne pt. "Stypa. Rytuał utraty". Jego autorzy zaprosili do współpracy warszawskie restauracje, aby na okres Wielkiego Postu przygotowały postne potrawy według tradycyjnych receptur. Festiwal potrwa do 20 marca.
***
Festiwal Gorzkie Żale
Od 10 lutego do 20 marca na mieszkańców stolicy czekają wystawy, pokazy teatralne i filmowe, koncerty, spektakle oraz debaty. Wszystkie wydarzenia nawiązywać będą do Wielkiego Postu. Program teatralny obejmuje cykl spektakli na podstawie staropolskich utworów: "Wyznawca" w reżyserii Natalii Korczakowskiej, na postawie tekstu "O ofiarowaniu Izaaka" (premiera 11 lutego), spektakl w reżyserii Pawia Passiniego na na podstawie tekstu "Nawiedzenie Grobu" (premiera 4 marca), czy "Historyja o Chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim", w reżyserii Piotra Tomaszuka (premiera 20 marca).
Wydarzenia festiwalowe odbędą się w Teatrze Studio, Teatrze Ochoty, Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, Teatrze IMKA, Muzeum Etnograficznym, Barze Studio, Kinie Atlantic oraz w kościele św. Anny.
W ramach akcji performatywnych planowane są: spektakl publicystyczny "Smutno siedzieć w swoim krześle no i kombinują te wojny" w reżyserii Jarosława Tumidajskiego (20-21 lutego), instalacja performatywna "Red Capret" w reżyserii Mirka Kaczmarka (20-21 lutego), "Ostatnia Wieczerza" w reżyserii Grupy Supermarket (6 marca) i instalacja "Mysterium" Igora Gorzkowskiego (21-28 lutego).
Artyści sztuk wizualnych pokażą Coal Heart Mother - kapliczka - koksownik wg koncepcji Jakuba Szczęsnego (przez cały festiwal). Melomani będą mogli posłuchać "Żołtarza Jezusów" w wykonaniu Adama Struga z 100-osobowym chórem.
Ponadto w każdy poniedziałek (15, 22, 29 lutego oraz 7 marca) odbędzie się przegląd filmów, a po każdym ze spotkań zaplanowano dyskusję.
Organizatorzy zapraszają też na rekolekcje teatralne - cztery rozmowy na styku teatru i religii, które poprowadzi Sebastian Duda (17 i 24 lutego oraz 2 i 9 marca). 27 lutego w Teatrze IMKA zaprezentowany będzie "Projekt Dekalog czyli folwarczne imaginarium" - spektakl taneczny Mikołaja Mikołajczyka.
Dla najmłodszych organizatorzy przygotowali warsztaty architektoniczne, teatralne i plastyczne.
Festiwal zainauguruje wydarzenie kulinarno-artystyczne w reżyserii Moniki Kuci "Stypa. Rytuał utraty", które odbędzie się w Środę Popielcową, 10 marca o godz. 19.30 w Państwowym Muzeum Etnograficznym.
Szczegóły festiwalowego programu na: (patrz link poniżej).