Artykuły

Bogusław Kaczyński: Zawsze chciał być gwiazdą

Każde spotkanie, nawet prywatne, traktował jak występ. W operze najbardziej fascynowały go wielkie gwiazdy, siebie traktował jak jedną z nich.

Wyniszczony przez chemioterapię i resekcję żołądka, łapał kolejne choroby. Ledwie wyszedł ze szpitala przed Wigilią, a już po Nowym Roku znowu tam trafił. Zaklinał jednak rzeczywistość: to przejściowe, minie. Planował kolejną książkę, popędzał współpracowników, by dostarczali mu materiały.

- Cierpiał strasznie, ale wierzył, że z tego wyjdzie - wspomina Sławomir Pietras, przyjaciel od czasów studenckich. - Ale tuż przed śmiercią, leżąc na oddziale intensywnej terapii, odsunął aparat do oddychania i powiedział: ja już tego dłużej nie wytrzymam. To były jego ostatnie słowa.

Bogusław Kaczyński, popularyzator muzyki poważnej, opery i operetki, zmarł 21 stycznia w Warszawie. Miał 74 lata.

Walka

- Nie dbał o siebie: ciągle w podróży, Z koncertu na koncert, brak sportu, zła dieta. Ale decydujący był chyba stres związany z chorobą nowotworową siostry - mówi biznesmen Zbigniew Napierała, przyjaciel Bogusława Kaczyńskiego od lat 70. - Kiedy zadzwoniła i powiedziała, że ma raka płuc, Kaczyński natychmiast wsiadł w samolot do Sztokholmu, gdzie mieszkała.

Anna była dla niego najbliższą osobą, dzwonili do siebie kilka razy dziennie. Z myślą o niej kupił dwukondygnacyjny apartament w Konstancinie, tam mieli razem zamieszkać "na emeryturze". Ona na górze, on na dole. - Gdy żegnaliśmy się, mówiłem, że za kilka dni przyjadę i znów będę pół tygodnia, i tak będę latał do Sztokholmu. Wróciłem w nocy i myślę: zadzwonię do niej rano. A rano miałem udar - wspominał w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" w 2007 r. Nie zadzwonił, bo po udarze nie mówił. Zapomniał, jak się obsługuje telefon i był sparaliżowany. Siostra zmarła kilka tygodni później. - W Bogusiu coś się zmieniło. Nie podejrzewałem go o taką determinację, pracowitość, walkę. Trzymał się życia z całych sił i chciał wrócić do sprawności. - Napierała wspomina rehabilitację przyjaciela. Chodził po schodach, by złapać kondycję, cierpliwie wykonywał ćwiczenia, walczył z logopedą o każdy wyraz...

Pół roku po udarze prowadził Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy. Mówił wolniej niż zwykle i siedział, ale żadnych kul, balkoników. To byłoby zbyt upokarzające, jak przyznanie się do słabości. Na widowni były tłumy. - Przyszli popatrzeć na pierwszego paralityka Rzeczypospolitej - żartował z siebie. - Może Doktor Kulczyk ma więcej pieniędzy, ale takich braw nie dostanie.

- Każde spotkanie, nawet prywatne, było dla niego występem - mówi Napierała. - Znaliśmy się 40 lat, a za każdym razem witał mnie w fotelu, garniturze, nienagannie uczesany, niezależnie od stanu zdrowia. W operze najbardziej fascynowały go wielkie gwiazdy, siebie traktował jak jedną z nich.

Po udarze wrócił do koncertów, festiwali, telewizji, pisał kolejne książki. Kiedy poczuł się lepiej, znowu unikał lekarzy, ignorował bóle brzucha. Diagnoza: rak żołądka.

- Miał obsesję na punkcie farbowania włosów, chciał się podobać. Żartowałem, żeby po chemioterapii załatwił sobie i lekarzy, że będą mu odrastały od razu czarne włosy - dowcipkuje Sławomir Pietras. - Następnym razem, kiedy się zobaczyliśmy, miał kruczoczarne. Pytam go: jak to zrobiłeś? A pani Helena, która się nim opiekowała, odpowiada: farbujemy, farbujemy. Przed wielu laty krążyła anegdota, że primabalerina Maria Krzyszkowska, z którą się przyjaźnił, w każdą niedzielę brała pół wiadra szuwaksu, najpierw wsadzała głowę mężowi, potem Jerzemu Waldorffowi, a na końcu Bogusiowi.

- Bogdan to była mentalność gwiazdy operowej. Wielu osobom trudno to było zaakceptować - mówi Zbigniew Napierała. - Lubił ludzi, ale był osobą samotną, bo wszystko podporządkował karierze.

Pietras wspomina, że w początkach jego kariery zadzwonił do przyjaciela po jednym z programów telewizyjnych z radą, żeby ten mówił do kamery nieco wolniej. W słuchawce nastąpiła cisza. - Nagle odzywa się Kaczyński: Mam dla ciebie radę. Proszę cię, żebyś mnie tylko chwalił, boja nie znoszę krytyki - mówi.

Był zazdrosny o uwagę. Denerwowało go, kiedy w pracy ktoś rozmawiał o sprawach prywatnych, bo to znaczyło, że on schodzi na dalszy plan. Regularnie zwalniał panie do sprzątania, bo za dużo opowiadały o swoich rodzinach, co, jego zdaniem, świadczyło o tym, że nie przykładają się do pracy.

W ostatnich miesiącach życia znajomi zabierali go raz w tygodniu do apartamentu w Konstancinie. - Rozpalaliśmy kominek, przygotowywaliśmy posiłki, rozmawialiśmy godzinami o artystach, muzyce - wspomina wieloletni znajomy, tenor Witold Matulka.

Telewizja: początki

Rok 1974. - Przyjechał z Warszawy: w garniturze, muszce, zachowywał się jak gwiazda, chociaż był początkującym dziennikarzem. Ale mówił o operze z takim przejęciem, że go zaangażowałem - wspomina Napierała, wówczas szef poznańskiego ośrodka TVP.

Kiedy posłał do Warszawy scenariusz pierwszego odcinka nowego programu muzycznego, ówczesny szef publicystyki kulturalnej Janusz Rolicki napisał: "Operowe qui pro quo" - tak, Kaczyński - nie.

- Początkowo ta jego minoderia mnie drażniła: biały szalik, mucha, mówił, jakby ciągle stał na palcach. No tandeta, zły gust. Ale wielu osobom się podobał, więc nie miałem nic do gadania. A z czasem się wyrobił - wspomina Janusz Rolicki.

Cyklem programów "Operowe qui pro quo" Bogusław Kaczyński udowodnił, że można zrobić telewizyjny show o muzyce poważnej. Młody, zaledwie trzydziestoletni, i stał się gwiazdą, ale i konkurencją dla współprowadzącej Marii Fołtyn.

- Kiedyś siedzieliśmy w trójkę w restauracji, wszedł podchmielony jegomość. Rozpoznał Bogusia i ruszył w jego stronę. Wyszedłem mu naprzeciw i starałem się odwrócić jego uwagę - opowiada Napierała. - Kaczyński odsunął mnie stanowczo, wyjął z kieszeni swoje zdjęcie, zapytał natręta o imię i wypisał mu dedykację. Z próżności zrobiłby wszystko. Ale bez tej miłości do siebie trudno zrobić karierę.

Miał wielką słabość do artystów, zwłaszcza śpiewaczek i tancerzy. Przyjaźnił się z Mirą Zimińska, Adą Sari, Teresą Żylis-Garą... - Lubił z nimi rozmawiać, wspominać, ale tak naprawdę szukał odpowiedzi na pytanie: jaką cenę trzeba zapłacić za oddanie całego życia muzyce? To był jego los - mówi Napierała.

Kiedyś jechał do Poznania ze Stanisławem Szymańskim, wybitnym tancerzem i zdeklarowanym homoseksualistą. Dosiadło się do nich jeszcze czterech wojskowych w mundurach. Kiedy Szymański wyjął włóczkę, druty i zaczął robić szalik, Kaczyński udał, że go nie zna. W pewnym momencie tancerz zaczął prowokacyjnie się rozciągać, położył nogę na półce bagażowej, tuż przed twarzami zdezorientowanych wojskowych. - Boguś, a ciebie co tak wcięło? - zażartował. Kaczyński nie wytrzymał i wybiegł na korytarz, gdzie spędził resztę podróży. Był przecież panem z telewizji, bał się kompromitacji.

Nie oszczędzała go też Maria Fołtyn. Podczas jednego z pierwszych festiwali w Krynicy, rozmawiając z ważnym urzędnikiem, chwaliła swego telewizyjnego partnera: - Ach, Bogusław jest młody, mądry, świetny mówca, bywalec oper, nienaganny gust... Ale proszę też pamiętać, że jest zawistny, bezwzględny, pamiętliwy... Stojący obok Kaczyński: "Ależ ja to wszystko słyszę". - Boguś, właśnie cię zarekomendowałam władzy - uśmiechnęła się Fołtyn.

Polityka go nie interesowała, do opozycji nie należał, władzę wykorzystywał. Jego światem była muzyka. Na przełomie lat 70. i 80. dostaje kolejne programy: "Zaczarowany świat operetki", "Rewelacja miesiąca". Do tego zaczyna prowadzić dwa festiwale: im. Jana Kiepury w Krynicy i Łańcucie.

- Dawał ludziom namiastkę wielkiego świata: jego komentarze zawsze były okraszone osobistymi anegdotami, wspomnieniami, opowiadał o swoich przyjaźniach ze światowymi gwizdami opery, co go uwiarygodniało w oczach widzów - wspomina Jacek Marczyński, krytyk muzyczny. - Ludzie, którzy nie mieli szans na paszport, słuchali tych opowieści o lepszym świecie, a on zachowywał się, jakby był jego częścią. Prawda była taka, że Kaczyński był w tym świecie gościem, wystarczyło, że pojechał do La Scali w Mediolanie, zobaczył trzy spektakle i opowiadał o tym cały rok.

- Potrafił mówić o trudnych sprawach muzycznych w tak prosty sposób, że słuchacz był przekonany, że jest mu to bliskie. Docierał do ludzi, którzy nie wiedzieli, co to jest B-dur czy e-moll - mówi Wiesław Ochman, legendarny tenor.

- Był prekursorem celebryty - wspomina prof. Ewa Łętowska, wybitna znawczyni opery. - Snobował się na przyjaźń z gwiazdami, ale robił to w dobrym celu - chciał zarazić publiczność sympatią do prezentowanych artystów, utworów. W muzyce lubił jaskrawe efekty, w inscenizacji zamaszysty gest. Mnie to nie odpowiadało, ale kiedyś znajome panie tak się zasłuchały w jego opowieść, że spaliły szarlotkę. Trudno o lepszą miarę sukcesu.

Na szczyt i w dół

Szczyt popularności Bogusława Kaczyńskiego to przełom lat 80. i 90. Prowadził transmisje telewizyjne najważniejszych wydarzeń muzycznych w kraju i za granicą, m.in. Konkurs Chopinowski, Konkurs im. Henryka Wieniawskiego, koncerty Pavarottiego, Placido Domingo, jubileusz Filharmonii Narodowej, koncerty noworoczne z Wiednia oraz Konkursy Piosenki Eurowizji.

-

W telewizji rozkwitał. Na plan szedł wolno, na korytarzu zawsze z kimś porozmawiał, rozdał autografy, m.in. wycieczce szkolnej zwiedzającej TVP, zbierał pełne podziwu spojrzenia ludzi. Przed kamerę docierał uśmiechnięty, naładowany energią - wspomina Barbara Gola, dziennikarka muzyczna TVP,która przez lata pracowała z Kaczyńskim.

- Zawsze chciał być gwiazdą, jak nie mógł zostać gwiazdą opery, to przynajmniej telewizji - mówi Napierała. - Publiczność go kochała, ale w telewizji miał wielu przeciwników i właściwie często chciano go zwalniać. Grał za mocno na siebie, nie chciał się dzielić z nikim tym muzycznym tortem, był obiektem zazdrości.

Lubił się popisywać znajomościami. Wystarczyło, że przeprowadził z jakąś gwiazdą wywiad, a już w telewizyjnej opowieści stawała się jego przyjacielem. Kiedy jechał na koncert dla Polonii, ogłaszał, że rusza w światowe tournee. Jeden z przyjaciół opowiadał, jak w jego sypialni zobaczył obraz rosyjskiego impresjonisty. Kaczyński rzucił, że dostał go od Ady Sari. Jakiś czas potem znajomy, oglądając katalog aukcyjny, zorientował się, że inne płótno tego malarza wyceniano na 600-700 tysięcy dolarów. - Mówię mi: Bogusław, jeżeli to oryginał, to nie masz już kłopotów finansowych do końca życia. - Ależ oczywiście - odpowiedział. Jakiś czas potem zwiedzam w Moskwie muzeum i widzę ten sam obraz. Po powrocie opowiadam o tym, a on brnie w zaparte: widać namalował dwa podobne. Nie mógł się przyznać, że to kopia, nawet wobec przyjaciela.

- Kiedyś w jakimś towarzystwie Boguś trochę wypił i krzyczał, że powinien zostać dyrektorem teatru, że nie będzie do końca życia zapowiadał artystów na koncertach - przypomina sobie Sławomir Pietras. U księdza Jankowskiego odbyło się przyjęcie, na którym wznoszono toasty: "Zdrowie przyszłego dyrektora Teatru Wielkiego w Warszawie". Kaczyński był przekonany, że ma poparcie Lecha Wałęsy, uczestniczył przecież w jego kampanii prezydenckiej.

- Politycy dużo gadali i wypili te toasty, ale to ja, nie mając niczyjego poparcia, zostałem dyrektorem - mówi Pietras. Kaczyński uznał to za zdradę, od tej pory nie było premiery w Teatrze Wielkim, której by nie skrytykował.

W 1994 r. obejmuje dogorywającą z braku widzów Operetkę Warszawską. Zmienia profil sceny oraz nazwę na Teatr Muzyczny Roma. To miała być pokazowa dyrekcja i trampolina do Opery Narodowej, chciał udowodnić, że jest sprawnym menedżerem, a prowadzenie opery mu się po prostu należy. Tyle że zakończyło się spektakularną klęską: Kaczyński postawił teatr na nogi, ale narobił długów.

To był też czas, gdy operą zajął się Mariusz Treliński. - I wtedy zaczął się zmierzch Kaczyńskiego jako operowego autorytetu - twierdzi Marczyński. - Melomani zaczęli podróżować, pojawiły się płyty z nagraniami, kasety wideo z inscenizacjami, okazało się, że w swoich sądach zastygł dekady temu. Nie nadążał za nowymi trendami w inscenizacji, dla młodszych ludzi, którzy za swego idola przyjęli Trelińskiego, stał się całkowicie nieautentyczny. Pozostali mu starzy widzowie.

- W Romie miał swoją lożę, z której witał publiczność i wprowadzał w spektakl - wspomina Barbara Gola z TVP. - Kiedyś zaprosiłam tam gościa z Niemiec. Wieczorem zapytałam o wrażenia. Najbardziej podobał mu się pan w loży, chociaż nie rozumiał ani słowa. Kaczyński był tak widowiskowy, że przyćmił przedstawienie. Z Teatru Roma musiał odejść w 1999 r.

Głową w żyrandol

- Mówił, że urodził się 100 lat za późno, najlepiej czułby się w XIX wieku: piękne stroje, bale, kult gwiazd - opowiada Gola. - Cale jego mieszkanie było w stylu retro: koronki, stare malarstwo, meble, bibeloty. Zabawnie wyglądał wielki kryształowy żyrandol balowy, który wisiał w salonie. Goście zahaczali głową, włosy wkręcały się w kryształki, ale żyrandol był nie do ruszenia. Miał też swoje staroświeckie zasady. Kiedy przychodziło się w sprawach zawodowych, trzeba było odbyć pełen rytuał. Serwował herbatę w porcelanowych filiżankach, pytał, co słychać, a potem mówił o sobie. Zawsze był dobrze poinformowany, znał najświeższe decyzje personalne w instytucjach kultury. Dopiero po godzinie przechodziliśmy do meritum. Szybsze tempo uznawał wręcz za niegrzeczność.

Sławomir Pietras: - W ostatnim czasie sympatyzował z PiS. Z łóżka szpitalnego słał manifesty, że najmądrzejszym człowiekiem jest Jarosław Kaczyński, najbardziej charyzmatycznym był Lech Kaczyński, a najelegantszą kobietą - Maria Kaczyńska. Kiedyś zapytałem: dlaczego? Powiedział: Bo ile razy przyszedłem do teatru, a ona tam była, to biegła przez cały teatr, żeby się ze mną przywitać. Wierzył, że PiS zadba o dziedzictwo narodowe i polską kulturę. A on przecież dla opery dałby się pokroić.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji