Artykuły

Wrocław. Sukcesy Teatru Polskiego: nagrody, podróże, rozgłos

Dla Teatru Polskiego we Wrocławiu rok 2015 to był dobry rok. Zespół podróżował, zdobywał nagrody, o teatrze było głośno.

Miniony rok przyniósł wrocławskiemu teatrowi cztery duże premiery: publiczność zobaczyła "Burzę" Williama Shakespeare'a w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego, "Dziadów część III" Adama Mickiewicza w reżyserii Michała Zadary, "Media Medeę" Marzeny Sadochy w reżyserii Marcina Libera oraz "Śmierć i dziewczynę" Elfriede Jelinek w reżyserii Eweliny Marciniak.

Międzynarodowemu Festiwalowi Filmowemu T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu towarzyszyły pokazy kina audialnego "Czarne Słońce", przygotowane przez twórców z IP Group.

Teatr oklaskiwany...

Odwiedził 22 festiwale w kraju i za granicą. Otrzymał 26 nagród indywidualnych i zbiorowych oraz sześć wyróżnień. Dzięki audiodeskrypcji udostępniał przedstawienia osobom niepełnosprawnym.

Ze swoimi propozycjami sięgnął daleko poza Wrocław - grał spektakle m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi, Warszawskich Spotkaniach Teatralnych, Opolskich Konfrontacjach Teatralnych "Klasyka Polska", Kaliskich Spotkaniach Teatralnych - Festiwalu Sztuki Aktorskiej, Festiwalu Szekspirowskim w Trójmieście, Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym "Dialog-Wrocław" i Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym "Boska Komedia" w Krakowie. Przedstawienia Teatru Polskiego pojawiały się też za granicą. Chińska publiczność obejrzała "Wycinkę Holzfällen" [na zdjęciu] na Tianjin CaoYu International Theatre Festival w Tiencin i Lin Zhaohua Theatre Arts Festival w Pekinie, a "Dziady. Części I, II i IV oraz wiersz Upiór" na Beijing People's Art Theatre International Festival 2015. Przy okazji tej podróży ukazał się chiński przekład dramatu Mickiewicza, do którego przedmowę napisał Krzysztof Mieszkowski.

W rumuńskim Sybinie Teatr Polski pokazał "Courtney Love" duetu Strzępka i Demirski, do Bratysławy pojechała "Smycz", a do Moskwy - "Szapocznikow. Stan nieważkości".

Największym międzynarodowym sukcesem wrocławskiej sceny był jej debiut w Awinionie - jako pierwszy polski spektakl na tym najważniejszym festiwalu teatralnym świata "Wycinka Holzfällen" otworzyła tę imprezę, a jej pokazy wywołały euforię wśród publiczności i krytyków.

...nagradzany...

Wśród licznych nagród jest przyznawana przez TVP Kultura Gwarancja Kultury w kategorii "Teatr" dla zespołu aktorskiego Teatru Polskiego we Wrocławiu - "indywidualności, które tworzą wspólnotę sztuki aktorskiej" - "za wkład w sukces realizowanych w minionym roku premier [...] oraz za przypomnienie o tym, jak ważną wartością teatru publicznego jest zespół". Nie mniej ważna jest też Nagroda Główna im. Wojciecha Bogusławskiego za najlepszy spektakl w ministerialnym Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa" dla obu odsłon Mickiewiczowskich "Dziadów" w reżyserii Michała Zadary. Przedstawienia doceniono ponadto główną nagrodą za reżyserię oraz główną nagrodą aktorską dla Bartosza Porczyka za kreację Gustawa-Konrada, jak również wyróżnieniem aktorskim dla Wojciecha Ziemiańskiego. Michał Zadara za reżyserię "Dziadów" otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a Krystian Lupa za reżyserię "Wycinki Holzfällen" - Wrocławską Nagrodę Teatralną.

Ten rok należy też do aktorów Teatru Polskiego: Bartosz Porczyk za role w "Dziadach" i "Termopilach polskich" dostał nagrodę "Gazety Wyborczej" WARTO w kategorii "Teatr". Nagrody z Opolskich Konfrontacji Teatralnych "Klasyka Polska" przywieźli za "Dziadów część III" Mariusz Kiljan i Ewa Skibińska, a z Kaliskich Spotkań Teatralnych - aktorki "Podróży zimowej": Krzesisława Dubielówna, Małgorzata Gorol i Ewa Skibińska. Najważniejszy laur aktorski - przyznawaną przez miesięcznik "Teatr" Nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza - otrzymała w tym roku Halina Rasiakówna za kreację Mai Auersberger w "Wycince Holzfällen". Aktorki "Podróży zimowej" Halina Rasiakówna i Małgorzata Gorol zostały laureatkami festiwalu Boska Komedia. Za sprawą głosów w plebiscycie publiczności wygraliśmy "Dziećmi z Bullerbyn" cieszyński festiwal Bez Granic. To przedstawienie otrzymało też Atest Wysokiej Jakości i Poziomu Artystycznego przyznawany przez Polski Ośrodek Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ.

...odwiedzany

Polski cieszył się powodzeniem wśród widzów - ich liczba sięgnęła 71 tys., a frekwencja - ponad 98 proc. Teatr zagrał 291 spektakli, wpływy z biletów to ponad 2 mln zł, a na wiele imprez okołoteatralnych wstęp był bezpłatny. Wspólnie z Uniwersytetem Wrocławskim teatr przygotowywał konferencje, m.in. poświęconą twórczości Witkacego, a podczas obchodów 250-lecia teatru publicznego przy ul. Zapolskiej odsłonięto mural "Generalnie dramat" kolektywu DWA ZETA.

Trwający od września sezon 2015/2016, zatytułowany "WYZWOLENIE", jest szczególny, bo jubileuszowy. Na początku stycznia Teatr Polski świętował 70-lecie istnienia i 110-lecie wybudowania gmachu przy ul. Zapolskiej. Przed nami premiery: dziś zobaczymy inspirowany baśniami spektakl "GRIMM: czarny śnieg" Anki Herbut w reżyserii Łukasza Twarkowskiego, 20 lutego czeka nas 14-godzinny maraton "Dziadów" Mickiewicza w reżyserii Michała Zadary, a później jeszcze "Proces" Franza Kafki w reżyserii Krystiana Lupy oraz "Wyzwolenie" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji