Artykuły

Opole. Pierwsza premiera w tym roku w Teatrze Kochanowskiego

Spektakl dla dzieci "Wszystkie stworzenia, czyli jak włochatym bywa źle", realizowany w ramach unijnego projektu dot. ochrony trzmiela oraz bioróżnorodności, jest pierwszą w tym roku premierą Teatru im. Kochanowskiego w Opolu.

Jak informuje w materiałach promocyjnych opolski teatr - sztuka ta to pełna humoru opowieść o lęku przed nieznanym, potrzebie akceptacji i sile przyjaźni. Odpowiadająca za współpracę reżyserską i choreografię Ewelina Ciszewska zapewniła w rozmowie z PAP, że choć spektakl adresowany jest do dzieci, to może się też podobać dorosłym, bo dotyka uniwersalnych prawd. "Każdy z nas ma jakieś swoje lęki, obawy przed tym, co nieodkryte, ambicje, do realizacji których dąży" - mówiła.

Fabuła osnuta jest, jak informuje teatr, na historii o tym, że gdzieś na Opolszczyźnie ukrywa się nieznany dotąd gatunek trzmiela. W jednej z opolskich wsi swoje poszukiwania rozpoczyna zapalony badacz owadów, weterynarz - trzmielomaniak. W jego ręce wpada pierwszy osobnik. Okazuje się jednak, że to tylko trzmiel pospolity - nieśmiały, lękliwy i samotny, który aby pokonać swoje słabości musi zmierzyć się z owianym mroczną tajemnicą Czarnym.

Reżyser spektaklu Jerzy Połoński powiedział PAP, że w jego opinii "Wszystkie stworzenia..." to w pewnym sensie spektakl drogi. - Także chyba trochę wariacja na temat "Czarnoksiężnika z Krainy Oz" - zaznaczył Połoński tłumacząc, że tak jak postaci w "Czarnoksiężniku...", tak i te w opolskim spektaklu, mają swoje cele. - Trzmiel chce przestać się jąkać i zyskać pewność siebie, pies znaleźć prawdziwą przyjaźń, kwoki wyjechać do miasta i uratować kupry przed rosołem. Mamy też koguta, który chce odzyskać swoją pozycję w stadzie - opowiadał reżyser. Jak mówił, sztuka ma przekonywać m.in. do tego, iż warto dążyć do realizacji marzeń.

Spektakl wystawiany będzie na Małej Scenie Teatru im. Kochanowskiego. Wykonana do niego scenografia, za którą odpowiada Ewa Gdowiok, przypomina nieco grę planszową. Autorką spektaklu jest Magdalena Mrozińska, za muzykę odpowiedzialny był Marcin Partyka, a za kostiumy Justyna Gwizd.

Przedstawienie realizowane jest w ramach unijnego projektu dot. ochrony trzmiela oraz bioróżnorodności. Można go obejrzeć korzystając z darmowych wejściówek, które na styczeń już się rozeszły. Projekt "Ochrona trzmiela i siedlisk z nim związanych oraz promowanie postaw społecznych sprzyjających ochronie bioróżnorodności w województwie opolskim" realizuje Filharmonia Opolska, a wraz z nią Muzeum Wsi Opolskiej i właśnie Teatr im. Jana Kochanowskiego. Dofinansowanie ma wynieść blisko 3,5 mln zł, a wśród planowanych działań są m.in.: cykl spotkań edukacyjnych nt. trzmiela i ekosystemu, w którym żyje, warsztaty muzyczne, spektakl, a także np. montaż windy i platform dla niepełnosprawnych w Teatrze im. Kochanowskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji