Artykuły

Toruński Teatr obroniony? Sąd: Marszałek złamał Konstytucję

Przedstawiamy sprawę zamieszania wokół stanowiska dyrektora teatru w Toruniu. Otóż w wyniku otwartego konkursu nowym dyrektorem zostać miał Romuald Pokojski - reżyser od prawie 20 lat związany z lokalną sceną niezależną, obecnie dyrektor Miniatura w Gdańsku. Jednak zwycięzca konkursu nie spodobał się Marszałkowi Województwa, który postanowił unieważnić postępowanie - pisze Borys Bura w portalu Watchgdog.

Przeciwko unieważnieniu konkursu, w którym Pokojski zdobył uznanie ośmiu spośród 9 członków komisji, protestowały różne środowiska, interweniowała także Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Bez skutku. Sprawa zwróciła uwagę Aliny Czyżewskiej, aktorki i aktywistki związanej z Siecią Obywatelską Watchdog Polska. Po analizie uchwał, regulaminów i ustaw okazało się, że żadne przepisy nie nadają kompetencji Marszałkowi do unieważnienia konkursu, w związku z czym werdykt komisji jest dla władz wiążący. I tak grupa obywateli, zwróciła się do Wojewody o wydanie rozstrzygnięcia nadzorczego wobec działań zarządu województwa.

Wojewoda przychylił się do skarg i skierował sprawy do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, a ten uwzględnił skargi w całości wydając dwa korzystne wyroki i eliminując z rzeczywistości prawnej wadliwe decyzje!

Główne tezy wyroków:

- Złamano art. 2 Konstytucji RP, który przesądza, że Polska jest demokratycznym państwem prawnym.

- Złamano art. 7 Konstytucji RP - zasadę praworządności (legalizmu) - państwo nie może podjąć żadnej decyzji bez podstawy prawnej.

- Uchwała unieważniająca konkurs istotnie narusza prawo i dlatego traci swoją ważność.

- Unieważnienie wyników konkursu nosiło cechy obejścia przepisów o wyborze kandydata w drodze konkursu.

- Złamano zasadę jawności działalności organów województwa (art. 15a ust. 1 ustawy o samorz. województwa)

- przepisy nie stwarzają podstawy do ustanowienia przez organizatora konkursu norm przewidujących możliwości anulowania wyników konkursu.

Przytoczone przez Marszałka argumenty o innych regulacjach, które miały potwierdzać legalność jego działania sąd uznał za dowody przemawiające na korzyść obywateli!

Dodatkowo sąd stwierdził, że:

nie sposób przyjąć, że organizator, który rezygnuje z własnego wyboru kandydata za zgodą Ministra, może zignorować werdykt komisji konkursowej

inaczej

zostałby wykreowany trzeci wariant wyboru kandydata i to taki, który należy ocenić nie tylko, jako nieuregulowany w ustawie, ale jako sprzeczny z nią

Teraz czekamy na uprawomocnienie się wyroków. Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego ma 30 dni na złożenie kasacji do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Z ramienia Sieci Obywatelskiej Watchdog Polską sprawą zajmowali się prawnicy: Bartosz Wilk i Szymon Osowski, a także Alina Czyżewska, która w całej sprawie zwraca uwagę przede wszystkim na błędne powszechne przekonanie, iż to Marszałek ostatecznie decyduje o tym kto obejmie funkcję dyrektora, a komisja konkursowa jedynie rekomenduje kandydata.

Przykłady takiego przekonania znajdziemy w:

- analiza Klubu Jagiellońskiego - Trzy główne problem teatru publicznego 10.01.2016 r.

- J.Kowalczyk U.Marszałkowski Kielce - Michał Kotański zwyciężył w konkursie na dyrektora teatru Onet.pl 27.10.2015 r.

- Pismo Unia Polskich Teatrów do Marszałka

- wybory dyrektora Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu - komisja "rekomendowała" dwie osoby

W całej sprawie wypada jeszcze przypomnieć art. 60 Konstytucji RP:

Art. 60. Obywatele Polscy korzystające z pełni prawi publicznych mają prawo dostępu do służby publicznej na jednakowych zasadach.

Dokumenty i artykuły dotyczące konkursy w teatrze:

1. Wyrok wobec uchwały unieważniającej konkurs: orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/3412153949.

2.Wyrok wobec załącznika do uchwały Marszałka z ogłoszeniem konkursu na stanowisko dyrektora , na mocy którego można było unieważnić konkurs bez podawania przyczyn: :

orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/A814135311

3.E-teatr.pl - Informacja o krokach prawnych ws. konfliktu w Toruniu

4.Toruń Wyborcza - Konkurs na dyrektora Horzycy poszedł do sądu

5. Toruń Wyborcza - Urząd Marszałkowski przegrał w sądzie w sprawie Teatru Horzycy

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji