Artykuły

Warszawa. Premiera "Kto się boi Virginii Woolf?" w Polonii

29 stycznia w Teatrze Polonia odbędzie się premiera "Kto się boi Virginii Woolf?" Edwarda Albeego w przekładzie i w reż. Jacka Poniedziałka.

Wielki tekst teatralny - "Kto się boi Virginii Wolf?" - zobaczyć będzie można pod koniec stycznia w Teatrze Polonia. Arcydzieło Edwarda Albeego reżyseruje Jacek Poniedziałek, który na potrzeby inscenizacji dokonał nowego przekładu dramatu. W rolach Marthy i George'a wystąpią Ewa Kasprzyk i Krzysztof Dracz, Nicka i jego żonę zagrają Agnieszka Żulewska i Piotr Stramowski. Premiera odbędzie się 29 stycznia.

Noc. Kampus niewielkiej uczelni. Marta i George, małżeństwo z długim stażem, mimo późnej pory przyjmują gości. Odwiedza ich młode małżeństwo - Nick i Skarbie. Młodzi niespodziewanie zostają wciągnięci w kłótnię pomiędzy gospodarzami. Następuje alkoholowa noc pełna goryczy, wzajemnych oskarżeń i upokorzeń. W miarę jak konflikt narasta okazuje się, że związkowi Nicka i Skarbie też daleko do ideału. Cała czwórka podejmuje dziwną, tajemniczą grę, w wyniku której runą od dawna pielęgnowane pozory, a na jaw wyjdą głęboko skrywane tajemnice... Historia ta fascynuje i zatrzymuje widzów, każąc im robić własny rachunek sumienia.

Dramat "Kto się boi Virginii Woolf?" jest jednym w najważniejszych tekstów napisanych dla teatru w XX wieku. Do historii kina przeszła jego znakomita ekranizacja w reż. Mike'a Nicholsa, z Elisabeth Taylor i Richardem Burtonem w rolach głównych, nagrodzona 5 Oscarami (a nominowana aż w 13 kategoriach). Kiedy Edward Albee opublikował dramat w 1963 r., tekst wywołał oburzenie. Został zgłoszony do nagrody Pulitzera, ale komisja doradcza jury odrzuciła tę kandydaturę jako zbyt kontrowersyjną. Od chwili powstania "Kto się boi Virginii Woolf?" wystawia się nieustannie na scenach całego świata. Bohaterowie tego genialnego dramatu to postaci, w które wcielać się pragną wszyscy aktorzy.

W Teatrze Polonia zobaczyć będzie można znakomitych aktorów: małżeństwo Martę i George'a zagrają znani z wielu filmów czy spektakli teatralnych Ewa Kasprzyk oraz Krzysztof Dracz, a jako Skarbie i Nick na scenie Polonii po raz pierwszy pojawią się Agnieszka Żulewska (m.in. "Demon" M. Wrony czy "Chemia" B. Prokopowicza, za którą właśnie otrzymała Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego) oraz Piotr Stramowski (m.in. "Pitbull" P. Vegi).

***

"Kto się boi Virginii Woolf?"

Premiera 29 stycznia na Dużej Scenie Teatru Polonia

Kolejne spektakle: 30 stycznia - 4 lutego, 11-18 lutego, bilety dostępne na stronie Teatru Polonia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji