Artykuły

Kraków. 10 lat Baletu Dworskiego Cracovia Danza

W roku 2016 Balet Dworski Cracovia Danza obchodzi 10-lecie. Z tej okazji przez cały rok specjalnie dla mieszkańców Krakowa przewidzianych jest wiele atrakcji, m.in.: premier teatralnych, widowisk plenerowych, happeningów w miejskiej przestrzeni, a także sesja naukowa z udziałem zagranicznych gwiazd baletu.

Główne obchody jubileuszowe zostały zaplanowane na październik, kiedy to w Centrum Kongresowym ICE Kraków Cracovia Danza pokaże premierowe widowisko "Przyłapani w tańcu", m.in. z muzyką skomponowaną z tej okazji dla Baletu przez Zygmunta Koniecznego i Jacka Stankiewicza. Specjalnie też w roku jubileuszowym dla najmłodszych widzów Zespół przygotuje premierę "Śpiącej Królewny" w stylu barokowej bajki.

Balet Dworski Cracovia Danza jest ambasadorem polskiej kultury, który naszą tradycję, obyczaje i historię promuje szeroko za granicą. Tylko w roku 2015 spektakle Baletu można było zobaczyć w Indiach, Stanach Zjednoczonych, Francji i na Węgrzech, a przez minione 10 lat zespół odwiedził w sumie ponad 30 krajów, docierając w tak odległe zakątki świata jak Chiny czy Japonia. Przede wszystkim jednak Cracovia Danza jest taneczną wizytówką Krakowa. Sama nazwa zespołu "Kraków tańczy" do tego zobowiązuje. Tematyka wielu przedstawień zespołu odwołuje się do historii, legend, postaci, miejsc, a nawet dzieł sztuki związanych z naszym miastem, dzięki czemu Kraków jest w oryginalny sposób promowany w całym kraju, jak i poza jego granicami.

Kalendarz Cracovia Danza na rok 2016 zapełniony jest już wieloma występami w kraju i za granicą. Balet wystąpi m.in. w tak prestiżowych miejscach jak Teatr Stanisławowski przy Łazienkach Królewskich z udziałem Musicae Antiquae Collegium Varsoviense - Zespołu Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej, czy Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu, gdzie zatańczy z udziałem The Violin Consort. Zespół czekają też wyjazdy do Indii, Grecji, Niemiec czy Francji. Mimo braku własnej sceny, priorytetem Baletu zawsze były, są i będą występy w jego rodzinnym mieście. W roku jubileuszowym będzie on występować o wiele częściej dla Krakowian, świętując w tej sposób z mieszkańcami miasta 10 lat Cracovia Danza.

Nad rokiem jubileuszowym Cracovia Danza patronat honorowy objął Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.

***

Szczegóły wydarzeń roku 2016

W ramach obchodów 10-lecia zaplanowano w Krakowie m.in.:

- cykl spektakli ujętych pod wspólnym tytułem "Cracovia Danza: dla tańca", w ramach którego pokazane zostaną przedstawienia w miejscach, gdzie dotąd Balet występował, ale także w miejscach, w których zespół będzie debiutować:

Teatr Ludowy: "Pewnego razu w Wenecji" (31.01.2016), "Taneczny świat Chopina" (15.02.2015), "Alla Polacca" (6.03.2016); "Wesele w Ojcowie" (16.05.2016, ICE Kraków, obchody Międzynarodowego Dnia Tańca), "Alla Polacca" (19.09.2015, Filharmonia Krakowska); "Przyłapani w tańcu" (26.10.2016, ICE Kraków, kulminacja jubileuszu, PREMIERA, na którą złoży się m.in. opracowanie choreograficzne utworów skomponowanych specjalnie dla Cracovia Danza przez Zygmunta Koniecznego i Jacka Stankiewicza), Teatr Variete: "W starym kinie" (październik, listopad, grudzień - terminy w trakcie ustalania), "Śpiąca Królewna" (listopad, Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, PREMIERA; grudzień, Kraków - terminy w trakcie ustalania)

- sesja naukowa z udziałem gwiazd baletu z całego świata, a także ludzi ze świata nauki (październik). Sesja poprzedzi premierę widowiska "Przyłapani w tańcu".

- cykl happeningów Cracovia Danza: balet w mieście, w ramach którego raz w miesiącu zespół pokaże się mieszkańcom i turystom w niekonwencjonalnych miejscach (m.in. place, ulice, galerie handlowe, dworzec, lotnisko) i niezwykłej formie. Cykl rusza 27.01.2016 o godz. 12. Gdzie? Podpowiedzi na naszym Facebooku.

- udział w ważnych dla miastach wydarzeniach kulturalnych: Pochód Lajkonika, Wianki ("Maskarada Królowej Bony" wraz z wielkim pochodem, 24.06.2016, miejsce w trakcie ustalania), Noc Teatrów, Noc Cracovia Sacra, Światowe Dni Młodzieży (animacja średniowiecznego Rynku i fragmenty spektaklu Wokół Wita Stwosza, powitanie papieża, 28.07.2016, Rynek)

- Festiwal Tańców Dworskich "Cracovia Danza", w ramach którego zaplanowano m.in. pokazy taneczne na Rynku oraz dwa spektakle z udziałem zagranicznych artystów (4-9.08.2016)

- cykl spotkań CZAS NA TANIEC! będących prezentacją mistrzów baletu i choreografii. W tym roku cykl zostanie zainaugurowany 25.01.2016 spotkaniem z Emilem Wesołowskim zatytułowanym "Balet mój widzę ogromny" (Klub Aktora LOŻA, Rynek Główny 41, godz. 19)

- cykl "Cracovia Danza: dla dzieci" czyli występy dla wychowanków domów dziecka, małych pacjentów szpitali, a także dzieci z wszelkiego rodzaju placówek oświatowo-wychowawczych (terminy i miejsca w trakcie ustalania)

**

10 lat Baletu Dworskiego Cracovia Danza

W ciągu 10 lat działalności jako miejska instytucja kultury Zespół zrealizował ponad 2200 przedsięwzięć artystycznych, w tym około 40 premier, wystąpił (pomimo braku własnej sceny) dla ponad pół miliona widzów. Obecnie stały repertuar zespołu liczy ponad 20 przedstawień w różnych stylach i technikach od średniowiecza po XX wiek. Zespół pokazał się m.in. na tak prestiżowych scenach jak Teatr Wielki w Warszawie, Opera Śląska w Bytomiu, Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, Centrum Kongresowe ICE Kraków czy Opera Margrabiów w Bayreuth. Balet odwiedził ponad 30 krajów, m.in. Chiny, Japonię, Indie i Stany Zjednoczone. Cracovia Danza organizuje Festiwal Tańców Dworskich (zainicjowany w 2000 r.), w ramach którego odbywają się plenerowe spektakle, pokazy, warsztaty i wystawy. Ważnym elementem działalności jest też edukacja i popularyzacja tańca dworskiego oraz tańców narodowych: m.in. uruchomienie w 2015 r. Szkoły Cracovia Danza; organizacja projektów skierowanych do profesjonalistów: Akademia Barokowa 2012-2013 i Akademia Tańca Polskiego 2012-2014; od 2014 roku organizacja cyklu spotkań z wybitnymi artystami CZAS NA TANIEC!.

***

Balet Cracovia Danza w liczbach

Podsumowanie ostatniego sezonu (2014/2015)

60 tys. widzów uczestniczących we wszystkich wydarzeniach baletu.

Ponad 300 wydarzeń artystycznych w tym spektakle i pokazy artystyczne.

Blisko 400 edukacyjnych audycji tanecznych przeznaczonych dla dzieci i młodzieży realizowanych wraz z Filharmoniami: Narodową w Warszawie, Krakowską, Wrocławską i Gdańską.

70 minut filmów edukacyjnych zrealizowanych na zamówienie Instytutu Muzyki i Tańca.

28 tańców omówionych w materiałach edukacyjnych dla IMIT-u i umieszczonych na firmowanym przez Instytut portalu o tańcach: www.tance.edu.pl.

5 premier: Wokół Wita Stwosza (dwie wersje: niemiecka i polska), Ballet de la musique, Pewnego razu w Wenecji, Gdy Polska spotyka Indie.

7 podróży zagranicznych: Niemcy (dwukrotnie), Rosja, Grecja, Indie, USA, Francja.

33 podróże do ponad 20 polskich miast takich jak m.in.: Warszawa, Przemyśl, Wałbrzych, Kalisz, Radom, Płock, Gdańsk, Krosno, Bytom, Opole, Białystok, Wrocław.

9 spotkań z cyklu CZAS NA TANIEC! przedstawiających najsłynniejsze postaci polskiego baletu. Spotkaniom towarzyszyło wydanie 9 numerów gazetki CZAS NA TANIEC! NEWS

50 występów w mieście, w tym w ramach cyklu Niedziele dla tańca - Cracovia Danza w Teatrze Ludowym i w miejscach ważnych dla kultury, jak Filharmonia Krakowska, Centrum Kongresowe ICE czy krakowskie muzea, a także w przestrzeniach miejskich, m.in. Rynek Główny, Mały Rynek, Sukiennice czy Barbakan, a także udział w wydarzeniach o charakterze charytatywnym i społecznym, jak Marsz Nadziei i Życia organizowany przez Fundację Urszuli Smok "Podaruj Życie", Pochód Lajkonika czy Święto Sukiennic.

**

Balet Dworski Cracovia Danza, założony przez Romanę Agnel, tancerkę i choreografa, to jedyny w Polsce profesjonalny zespół tańców dawnych, specjalizujący się w tańcu barokowym i staropolskim. Balet od 2006 roku jest miejską instytucją kultury. Jego repertuar, inspirowany m.in. traktatami mistrzów tańca oraz dawną ikonografią sięga od średniowiecza po XX wiek. Zespół słynie z niezwykłych spektakli pełnych doskonałych choreografii komponowanych w różnych stylach i technikach, pracowicie wykonanych kostiumów, a także z doskonałej muzyki. Balet bierze udział w wielu prestiżowych wydarzeniach występując m.in. w: Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie, Warszawskiej Operze Kameralnej, Operze Margrabiów w Bayreuth, a także w polskich filharmoniach. Występuje również poza Polską, przyczyniając się do promocji kraju i Krakowa. Zespół odwiedził ok. 30 krajów, w tym m.in. Maroko, Francję, Rosję, Niemcy, Chiny, Japonię czy Bułgarię.

Romana Agnel, tancerka, choreograf, pedagog, historyk sztuki, założyciela i dyrektor Baletu Dworskiego Cracovia Danza, jedynego w Polsce profesjonalnego zespołu tańców dawnych. Absolwentka Społecznej Szkoły Baletowej w Krakowie oraz historii sztuki na Uniwersytecie Sorbony w Paryżu. We Francji zdobyła doświadczenie w tańcach historycznych i charakterystycznych. Specjalistka klasycznego tańca indyjskiego Bharata Natyam, który studiowała w Madrasie u mistrzyni Smt. M.K. Saroja. Autorka choreografii do przedstawień baletowych i operowych wystawianych w Polsce i zagranicą, a także do ponad 20 spektakli tanecznych Cracovia Danza. Współpracuje z znakomitymi artystami różnych dziedzin. Jest wykładowcą i autorką publikacji z historii tańca. Wśród wielu odznaczeń, którymi została uhonorowana znajduje się m.in.: Order Legii Honorowej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji