I, Culture Orchestra: nabór i trasa odwołane. Co dalej z flagowym projektem Instytutu Adama Mickiewicza?
Trasa i nabór do I, Culture Orchestra, w której grają młodzi muzycy z krajów Partnerstwa Wschodniego i Polski, odwołane. Powód? Mniejszy budżet Instytutu Adama Mickiewicza, organizatora projektu. Minister Piotr Gliński sprawy nie zna, ale za to nie podobają mu się foldery IAM.
W styczniu 2015 r. Instytut Adama Mickiewicza (państwowa instytucja odpowiedzialna za promowanie polskiej kultury na świecie) już ogłosił nabór na nowy skład orkiestry I, Culture. Co roku otwiera się na młodych muzyków z krajów Europy Wschodniej i byłych republik Związku Radzieckiego.
I, Culture Orchestra zadebiutowała w 2011 r. z okazji polskiej prezydencji w Unii Europejskiej jako artystyczna emanacja idei programu Partnerstwa Wschodniego. Od tego czasu I, Culture Orchestra zagrała 29 koncertów w 15 krajach.
Orkiestra daje szansę na rozwój muzykom z Azerbejdżanu, Gruzji, Ukrainy, Białorusi, Armenii i Mołdawii, a także Polski, która inicjatywę finansuje.
- Nie wiem, czy jest lepsza ilustracja dla idei współpracy i solidarności niż wspólne tworzenie kultury. To właśnie się dzieje za sprawą tej orkiestry - podkreślał w ubiegłym roku Paweł Potoroczyn, dyrektor IAM.
Co roku wybrani członkowie orkiestry najpierw pracowali warsztatowo pod kierunkiem wybitnych muzyków z najlepszych orkiestr w Europie Zachodniej, później zaś z Gdańska, gdzie dawali pierwszy koncert w Filharmonii Bałtyckiej, ruszali w trasę koncertową, obejmującą ich kraje ojczyste, ale też zachodnie. Dwa lata temu grali np. VII Symfonię Dymitra Szostakowicza na festiwalu w Edynburgu.
Głośnym wydarzeniem był ubiegłoroczny koncert zespołu na kijowskim Majdanie - ku czci ofiar walk w obronie niezawisłości Ukrainy muzycy wykonali "Odę do radości" z IX Symfonii Ludwiga van Beethovena.
Oficjalnie: chcemy pomóc wschodnim muzykom
W tym roku naboru nie ogłoszono. Trasy koncertowej nie będzie. Oficjalnie chodzi o to, żeby lepiej przygotować orkiestrę na przyszły rok, kiedy ma m.in. wystąpić na słynnych londyńskich Promsach.
- Chcemy mocniej wesprzeć muzyków ze Wschodu. Nie reprezentują tak wysokiego poziomu jak ich polscy koledzy, którzy dzięki otwartym granicom mogą studiować na Zachodzie - mówi Ewa Bogusz-Moore, menedżer projektu I, Culture Orchestra. - Stąd pomysł, aby ten rok wykorzystać na rozbudowane warsztaty instrumentalne, a także z zakresu zarządzania kulturą, które mają lepiej przygotować muzyków z krajów Partnerstwa i pozwolić im konkurować z polskimi muzykami o miejsce w zespole.
Istotnie, w odnawianym co roku składzie dominowali Polacy. Bogusz-Moore zapewnia także, że IAM nie rezygnuje z orkiestry ani z projektu współpracy kulturalnej w ramach Partnerstwa Wschodniego.
Nieoficjalnie: nie mamy pieniędzy
Nieoficjalnie jednak mówi się o innej przyczynie. Przyjęte w grudniu przez ministerstwo kultury prowizorium budżetowe IAM zakłada dużo mniejsze pieniądze na działalność tej instytucji. Budżet I, Culture Orchestra z 3 mln zł skurczył się do 800 tys. zł.
Oficjalnie najważniejszymi tegorocznymi projektami Instytutu Adama Mickiewicza mają być Rok Polski w Brazylii i kontynuacja wieloletniego projektu "Azja", promocji polskiego filmu, muzyki, teatru, dizajnu w Japonii, Chinach, Korei Południowej, Hongkongu, Indiach, Tajwanie i Singapurze.
Minister Gliński: będzie audyt
Problem w tym, że działalność Instytutu nie podoba się wicepremierowi i ministrowi kultury Piotrowi Glińskiemu, czemu dał wyraz na zorganizowanej w poniedziałek konferencji prasowej; opowiedział na niej o głównych priorytetach jego resortu. Zapytany o I, Culture Orchestra stwierdził, że nie zna sprawy, natomiast nie podobają mu się foldery promocyjne IAM. - Nic z nich nie zrozumiałem - przyznał minister, a potem zarzucił "kierownictwu Instytutu", że jeździło na zagraniczne delegacje "do Singapuru, do Australii nawet na 20 dni. Po co tak długo?" - pytał Piotr Gliński.
Chce objąć audytem wszystkie narodowe instytucje kultury. - Audyty ministerialne odbywają się u nas co roku. To normalne w przypadku instytucji finansowanej z budżetu państwa - dziwi się Magdalena Mich, rzecznik prasowa IAM.
Tymczasem we wtorek (19 stycznia) w Walt Disney Concert Hall w Los Angeles odbędzie się finansowany przez IAM koncert promujący polską muzykę współczesną: utworami Pawła Mykietyna, Agaty Zubel, Pawła Szymańskiego, Krzysztofa Pendereckiego i Krzysztofa Meyera zadyryguje Łukasz Borowicz, zagrają członkowie zespołu muzyki nowej przy Los Angeles Philharmonic.
Koncert odbywa się w ramach IAM-owego projektu "Polska Music", podobnie jak pięć koncertów z muzyką polską na odbywającym się teraz w Paryżu 7. Biennale Kwartetów Smyczkowych.