Artykuły

Szczecin. Kontrapunkt ... rusza już w styczniu

Już od stycznia zapraszamy Państwa do aktywnego uczestnictwa w wydarzeniach przedfestiwalowych.

SPOTKANIA DYSKUSYJNE

Zanim przed dziesięcioma kwietniowymi dniami (od 15 do 24 kwietnia) staniemy się uczestnikami licznych festiwalowych prezentacji i działań, już od pierwszego miesiąca roku możemy poczuć atmosferę zbliżającego się teatralnego święta Szczecina.

Od wielu lat festiwal KONTRAPUNKT realizowany jest w formule festiwalu sztuki, ukazującego teatr w szerokim kontekście kultury. Stąd integralną częścią festiwalu są coroczne spotkania, podczas których podejmowany jest dyskurs o tym, co w teatrze istotne i aktualne. A że od lat festiwal KONTRAPUNKT stara się widzom pokazać to, co w teatrze nowe, będące rezultatem wielokierunkowych poszukiwań, rozmaite pod względem językowym i stylistycznym, zatem warto pochylić się nad tymi aspektami także w sferze dysputy i wymiany poglądów.

Zaproszenie organizatorów festiwalu przyjął prof. Dariusz Kosiński - profesor w Katedrze Performatyki Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie; od kwietnia 2014 - zastępca dyrektora Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie; wiceprezes Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych.

Jednym z najczęściej pojawiających się zarzutów pod adresem "nowego teatru" to oskarżenie o niezrozumiałość, posługiwanie się językiem enigmatycznym, pojmowanym jedynie przez garstkę akademickich "teoretyków", podczas gdy "normalny" widz nic nie rozumie - mówi prof. Kosiński. Czy tak jest faktycznie? Czy zjawisko, z którym mamy obecnie do czynienia w teatrze wymaga doprecyzowania, wyjaśnienia i dodatkowych przypisów?

Zależy nam na stworzeniu forum wymiany myśli i opinii, służącej oswojeniu tego, co niezrozumiane - w związku z tym zapraszamy Państwa na cykl spotkań, które pod kierunkiem prof. Dariusza Kosińskiego odbywać się będą od stycznia do kwietnia.

Spotkania te będą preludium do sesji "Nowy" teatr nie(po)rozumienia, na którą zaprosimy Państwa już w kwietniu, w dniach 20-21 kwietnia 2016. Merytorycznego opracowania sesji podjął się profesor Kosiński.

Zapraszamy:

poniedziałek 25 stycznia o godzinie 18.00

sala kameralna PLECIUGI

spotkanie z prof. Kosińskim

Między nami dobrze jest? "Nowy" teatr nie(po)rozumienia

wstęp wolny

***

PREMIERA

W marcu będzie miała miejsce premiera nowego przedstawienia dla dzieci.

"Balbaryk" w reżyserii Zbigniewa Niecikowskiego - jako festiwalowa koprodukcja - stanie się zapowiedzią Małego Kontrapunktu.

"Balbaryk" Artura D. Liskowackiego to opowieść o wesołym, przyjaznym Balbaryku, mieszkającym w gwarnej i szczęśliwej krainie Tutaj. Pewnego dnia to spokojne życie zostaje zakłócone, gdyż całe Tutaj ogarnia Wielka Cisza. Wszystko, co Balbaryk zna i kocha, jest zagrożone. Jedyny ratunek to odnalezienie Złotej Piosenki, która może przegonić Wielką Ciszę. Wymaga to wyruszenia w długą, niebezpieczną podróż w nieznane krainy. Balbaryk oraz jego przyjaciele, Sumak, Palcaty i Makar Onmu Szelki, postanawiają podjąć się tego niezwykłego zadania.

Spektakl skierowany jest do dzieci w wieku szkolnym.

Na premierę zapraszamy 18 marca.

***

KONTRAPUNKT - BILETY NA PIERWSZE PRZEDSTAWIENIE

W styczniu rusza sprzedaż biletów na spektakl będący inauguracją spektakli konkursowych: "Maria Callas. Master class" - w roli Marii Callas zobaczymy Krystynę Jandę.

Dodatkowe spektakle w ramach festiwalu prezentowane będą 18 i 20 kwietnia.

Bilety do nabycia w Teatrze Współczesnym oraz w Teatrze Lalek "Pleciuga" od 25 stycznia w cenie 120 i 140 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji