Artykuły

Zielona Góra. "Samotny zachód" w Lubuskim

16 stycznia o godz. 19, na Dużej Scenie Lubuskiego Teatru odbędzie się premiera spektaklu "Samotny Zachód" Martina McDonagha w reżyserii Roberta Czechowskiego.

Prapremiera tej sztuki - autorstwa jednego z najbardziej znanych dramatopisarzy angielskiego obszaru językowego - odbyła się w Irlandii 19 lat temu. W swoim pierwotnym kształcie "Samotny zachód" jest gorzką komedią, która jednak w zielonogórskiej inscenizacji wykracza poza ramy tradycyjnie rozumianego gatunku. Przedstawienie rozgrywa się w dwu przenikających się planach dramaturgicznych i przestrzennych. W pierwszym z nich, w świecie "rzeczywistym", osią konfliktu jest nieustanna, w istocie groteskowa walka między dwoma starzejącymi się we wspólnej samotności braćmi, której bezsilnie towarzyszy miejscowy ksiądz i młoda dziewczyna. Drugi plan określają symbolicznie wznosząca się nad miejscem zdarzeń góra i woda, jak mitologiczny Styks wiążąca dwa różne światy - oraz metaforyczne postacie Chłopaka i trzech Dziewczyn.

Mocne strony spektaklu to także jego warstwa akustyczna (niekoniecznie muzyczna) - oparta na elektronicznym przetworzeniu naturalnych dźwięków otoczenia - oraz odrealniony, jak u Piny Bausch - ruch sceniczny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji