Artykuły

Warszawa. "Bubloteka" w PROMie Kultury

23 i 24 marca o 19.00 w Teatrze Kępa działającym w PROMie Kultury Saska Kępa odbędą się kolejne pokazy spektaklu "Bubloteka".

Rzecz dzieje się w małej, warszawskiej, osiedlowej bibliotece. Bibliotekarzem jest tu Piotr, który by ratować swoje małżeństwo decyduje się schować za biurkiem wśród regałów książek. Kim jest naprawdę? Pewnego dnia do biblioteki przychodzi Andrzej... Niby zwykły czytelnik, niby taksówkarz, niby pisarz-amator. Ale czy rzeczywiście? Po co tak naprawdę tu przyszedł?

"Bubloteka" to opowieść o kulturze i popkulturze, o książkach, życiu, miłości oraz chęci bycia popularnym i sławnym za wszelką cenę. Czy życie współczesnych gwiazd to bubel? Czym jest życie przeciętnego człowieka obcującego z popkulturą? I co ma do tego literatura?

"Napisałam ten tekst, bo nie zgadzam się z próbami wmówienia nam, że tylko rzeczy, które podobają się masowo są wartościowe. Nikt mnie nie przekona, że skoro więcej ludzi słucha disco polo niż Ludwiga van Beethovena to ten Ludwig van Beethoven jest mniej wartościowy artystycznie. To samo tyczy literatury, a także filmu i pozostałych dziedzin sztuki. Świat tzw. "lajków na fejsie" powoduje, że ulegamy iluzji, że wielkość i jakość są tożsame z popularnością. Przez to dajemy sobie wciskać buble, a potem wiedziemy bublowate życie pod dyktando tych bubli. Chciałam wzbudzić w ludziach refleksję na ten temat. "Bubloteka" to taki bublowaty "śmiech przez łzy" z nas samych i otaczającego nas świata." - Małgorzata Karolina Piekarska

Piotr Z. - bibliotekarz, ale czy naprawdę jest bibliotekarzem? W tej roli Zacharjasz Muszyński. "Piotr to aktor celebryta, który dostał drugą szansę na poprawę swego życia. Chce on je zmienić na lepsze. Ale... co będzie dalej? Czy mu się to uda? Jak się dość szybko okazuje los mu nie sprzyja. Piotra zawód poniekąd zmusza go do takiego bublowatego zachowania. Sztuka jest też opowieścią o dwóch światach. Obecnym i tym, który przeminął. Co to jest popularność dziś, a czym była ona kiedyś?" - Zacharjasz Muszyński

Andrzej S. - czytelnik, taksówkarz i pisarz, ale czy naprawdę jest pisarzem? W tej roli Janusz Leśniewski. "Świat opanowała bylejakość. Ludzie zaczynają wchodzić w świat celebrytów, magii telewizji. Zaczynają się utożsamiać z celebrytami. Andrzej, którego gram, jest człowiekiem starej daty. Czytał Ernesta Hemingwaya i Oskara Wilde'a. Dziś rzadko ktoś sięga po tę literaturę. Andrzej chce zrozumieć co się stało ze światem i rzeczywistością, w której przyszło mu teraz funkcjonować. Czemu ludzie szukają sensacji i niesamowitych wrażeń, by się podbudować? "Bubloteka" to próba odpowiedzi na te pytania." - Janusz Leśniewski.

***

O twórcach:

Zacharjasz Muszyński - Piotr Z.

Polski aktor ukraińskiego pochodzenia. Urodzony 26.10.1984 w Moskwie. Absolwent Kijowskiej Akademii Teatralnej im. Karpenki-Karego. W Polsce studiował m.in. muzykologię w Instytucie im. Adama Mickiewicza w Sanoku i śpiew operowy na wydziale wokalno-aktorskim Akademii Muzycznej w Łodzi. Śpiewał w chórze łódzkiego Teatru Wielkiego. Gra w polskich filmach i na scenach polskich teatrów. Zagrał m.in. podwójną rolę Mnicha i Endiego w sztuce Piotra Wojewódzkiego "Hiob" (reż. Marcin Kwaśny), a także Kleonta - Nauczyciela muzyki w "Mieszczanin szlachcicem" J. B. Moliere, (reż. David Foulkes). Monodramem "Listy do Skręcipitki" (rez. Małgorzata Szyszka) wygrał 5. Obserwatorium Artystyczne Entree. Zagrał w filmach "W ciemności" (reż. Agnieszka Holland), "Generał Nil" (reż. Ryszard Bugajski), "Mała Moskwa" (reż. Waldemar Krzystek), "W ukryciu" (reż. Jan Kidawa-Błoński), "Żywie Biełaruś" (reż. Krzysztof Łukaszewicz) a ostatnio gra w filmie "Wołyń" (reż. Wojciech Smarzowski). Wystąpił w wielu telenowelach i serialach wyprodukowanych w ostatnich latach: "Komisarz Alex", "Ojciec Mateusz", "Klan", "Na dobre i na złe", "Złotopolscy", "Kryminalni", "Na Wspólnej", "Pierwsza miłość".

Janusz Leśniewski - Andrzej S.

Aktor. Urodzony 28 listopada w 1951 roku w Warszawie. Pochodzi z rodziny o aktorskich tradycjach. W 1974 roku ukończył warszawską PWST. Na scenie teatralnej zadebiutował w roku 1973 w "Wyzwoleniu" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Zygmunta Hübnera. Aktor teatrów warszawskich: Komedia (1974-75), Ochoty (1975-79), Popularnego (1979-88). W latach 1990-95 redaktor w Telewizji Polskiej (oddziale warszawskim). Od 2011 współpracuje z Teatrem Podmiejskim. Wystąpił w kilkudziesięciu filmach i serialach, a także w wielu reklamach. Występuje również jako John Forest z projektem znanym jako "Akademia Pana Foresta".

Małgorzata Karolina Piekarska - autorka

Pisarka i dziennikarka, z wykształcenia historyk sztuki, a z zamiłowania varsavianistka i zapalona blogerka. Urodzona 24.07.1967 w Warszawie. Współpracuje z TVP, gdzie emitowane są jej reportaże. Jest związana z TVP Warszawa, a szczególnie z najstarszym programem informacyjnym Telewizji Polskiej - "Telewizyjnym Kurierem Warszawskim". Na antenie TVP realizowała programy autorskie m.in.: "Dżingiel", "Wiarus", "Detektyw warszawski, czyli na tropie miejskich tajemnic". Dla TVP zrealizowała kilkadziesiąt filmów dokumentalnych i reportaży. W ostatnim roku "Kto dziś pamięta o Kolumbach" oraz "Sto lat w Warszawie". Jest autorką scenariusza i producentką monodramu Zacharjasza Muszyńskiego "Listy do Skręcipitki". Przez 12 lat współpracowała z dwutygodnikiem "Cogito". Publikowane tam felietony "Wzrockowisko" ukazały się drukiem, jako książka. Opublikowała cztery powieści dla młodzieży ("Klasa pani Czajki", "Tropiciele", "Dzika" i "LO-teria"), których akcja rozgrywa się na Saskiej Kępie, gdzie sama mieszka i skąd pochodzą jej przodkowie. Jest autorką zabawnego podręcznika "Kurs dziennikarstwa dla samouków" oraz varsavianistycznego kryminału: "Czucie i Wiara, czyli warszawskie duchy". Wydała też dokumentalną książkę "Dziewiętnastoletni marynarz" - zbiór listów ze Szkoły Morskiej w Tczewie pisanych przez jej stryjecznego dziadka Zbigniewa Piekarskiego. W 2014 roku wybrana na prezesa Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

***

"Bubloteka"

Scenariusz: Małgorzata Karolina Piekarska

reżyseria: zespół

Występują: Zacharjasz Muszyński jako Piotr Z. oraz Janusz Leśniewski jako Andrzej S.

Opracowanie muzyczne: Małgorzata Karolina Piekarska

Projekt scenografii i kostiumy: zespół

Logo spektaklu: Dorota Suwalska

Fotografie twórców: Jędrzej Chmielewski

Fotosy z próby generalnej w Teatrze Rozrywki: Artur Wacławek

Spektakl miał premierę 19 grudnia 2015 roku w Teatrze Rozrywki w Chorzowie.

Bilety w cenie 10 złotych.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji