Artykuły

Wrocław. Europejska Stolica Kultury 2016 na znaczku Poczty Polskiej

Od 15 stycznia w obiegu znajdzie się znaczek wydany przez Pocztę Polską z okazji objęcia przez Wrocław tytułu Europejskiej Stolicy Kultury (ESK). Wydawnictwo ukaże się w nakładzie 150 tys. egzemplarzy i będzie dostępne na terenie całego kraju.

Znaczek "Wrocław - Europejska Stolica Kultury 2016" zaprezentowano w czwartek podczas konferencji prasowej we Wrocławiu. Wydawnictwo o wymiarach 43 na 31,25 mm i nominale 5,2 zł przedstawia widok wrocławskiego rynku z lotu ptaka. Znajdują się też na nim motywy odnoszące się do Odry i charakterystycznych dla stolicy Dolnego Śląska mostów.

Na znaczku graficznie zobrazowałam płynną linię miasta. Transparentnie naniesione kolory odpowiadają ośmiu dziedzinom kultury programu ESK, które mają podkreślić barwność tego miasta i jego pozytywne oddziaływanie - powiedziała projektantka znaczka Aleksandra Pietrzak.

Bogusława Kłoda - Dębska, zastępca dyrektora biura marketingu i filatelistyki Poczty Polskiej, poinformowała, że znaczek ukaże się w nakładzie 150 tys. egzemplarzy i będzie dostępny w urzędach pocztowych na terenie całego kraju. - Jeżeli okaże się, że nakład się rozejdzie, to będzie dodruk - powiedziała Kłoda - Dębska.

Ceremonia otwarcia ESK odbędzie się w dniach 15-17 stycznia, wówczas też Wrocław oficjalnie obejmie ten tytuł. Głównym elementem tej ceremonii ma być przygotowywane z wielkim rozmachem przedstawienie performance zatytułowane "Przebudzenie". Będzie to opowieść o historii miasta snuta przez cztery duchy - Ducha Wielkich Wyzwań, Ducha Innowacji, Ducha Odbudowy oraz Ducha Powodzi. "17 stycznia cztery duchy obudzą się w czterech miejscach miasta i ruszą w kilkukilometrową podróż, by spotkać się w Rynku" - zapowiadał reżyser spektaklu Chris Baldwin, który jest również kuratorem ESK odpowiedzialnym za sztukę performance.

W ramach ceremonii otwarcia ESK zostanie również otwarta wystawa "Made in Europe. 25 lat nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej - Mies van der Rohe Award". Wystawa, na której zostaną pokazane makiety 170 najlepszych realizacji architektonicznych, zostanie otwarta we wrocławskim Muzeum Architektury 16 stycznia.

Z kolei 15 stycznia odbędzie się wernisaż ekspozycji "Brzmienie", prezentującej twórczość baskijskiego rzeźbiarza Eduardo Chillidy. Rzeźbiarz uznawany za jednego z najważniejszych hiszpańskich artystów drugiej połowy XX w. pochodził z San Sebastian - miasta, które w 2016 r. wraz z Wrocławiem będzie sprawowało tytuł ESK. Wystawę będzie można oglądać w galerii Awangarda BWA Wrocław.

We wrocławskim Muzeum Narodowym 16 stycznia zostanie zrealizowany projekt "Muzeum Marzeń". To połączenie malarstwa, literatury, muzyki i teatru. Zwiedzający będą mogli obejrzeć dziewięć kameralnych spektakli inspirowanych m.in. obrazami "Wieczorem" Wassilego Kandinskiego i "Spotkanie" Władysława Podkowińskiego. W spektaklach reżyserowanych przez austriacką artystkę Jacqueline Kornmueller wezmą udział m.in. pisarze Joanna Bator i Jacek Dehnel oraz aktorki Joanna Szczepkowska i Hanna Konarowska.

Łącznie w czasie trzech dni w ramach ceremonii otwarcia zaplanowano około 100 wydarzeń kulturalnych z różnych dziedzin sztuki, które będą odbywać się w różnych częściach miasta.

Wrocław sprawuje tytuł ESK wraz z hiszpańskim San Sebastian (stolica regionu Gipuzkoa w Autonomicznej Wspólnocie Baskijskiej).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji