Artykuły

Bydgoszcz. Debata "Czy Wołyń może nas nie dzielić?"

9 stycznia o godz. 16.30 w małym foyer Teatru Polskiego odbędzie się debata podejmująca temat rzezi wołyńskiej, który stanowi główny wątek spektaklu Katarzyny Szyngiery pt. "CBAPKA (swarka)".

Wyobrażenia tamtych tragicznych wydarzeń bywają skrajnie różne, są zależne od posiadanych poglądów, narodowości, historii przodków. Zostały zawłaszczone przez emocje i polityczne dyskursy. W rozmowie prowadzonej przez Witolda Szabłowskiego - autora m.in. głośnego i nagradzanego reportażu Dom pełen Ukraińców - wezmą udział twórcy spektaklu Katarzyna Szyngiera i Mirosław Wlekły oraz znani historycy: dr hab. Grzegorz Motyka, autor Od rzezi wołyńskiej do akcji "Wisła", książki wyróżnionej Nagrodą Historyczną "POLITYKI" 2012 oraz Ihor Derevjanyj, pracownik naukowy Centrum Badania Ruchu Wyzwoleńczego oraz Muzeum "Więzienia przy Łąckiego" we Lwowie.

Punktem wyjścia debaty będzie przeświadczenie tożsame z założeniem twórców spektaklu o tym, że prawd dotyczących tamtych wydarzeń jest wiele. Uczestnicy skonfrontują swój punkt widzenia z tym zawartym w spektaklu. Jak podkreśla reżyserka Katarzyna Szyngiera po obu stronach polsko-ukraińskiej granicy wielokrotnie mówiono, że aby mogło dojść do pojednania, trzeba głośno wypowiedzieć prawdę: co wydarzyło się między Polakami a Ukraińcami w 1943 roku. Spojrzymy na ten temat z możliwie najszerszej perspektywy, próbując jednocześnie odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie: czy Wołyń może nas nie dzielić?

9 stycznia 2016 g. 16.30 małe foyer

***

Co tak naprawdę wydarzyło się na Wołyniu i w Galicji Południowo-Wschodniej w 1943 roku?

Wyobrażenia tamtych tragicznych wydarzeń bywają skrajnie różne, są zależne od wyznawanych poglądów, narodowości, historii przodków. Zostały zawłaszczone przez emocje i polityczne dyskursy.

W spektaklu "CBAPKA (swarka)" opieramy się na dokumentalnym materiale zebranym przez nas w Polsce i na Ukrainie. Próbujemy spojrzeć na tamte wydarzenia z jak najszerszej perspektywy. Oddajemy głos świadkom czystki etnicznej. Wysłuchujemy historii o przekraczaniu granic człowieczeństwa, które nie mogą zostać właściwie opowiedziane, gdyż do ich opisania brakuje języka.

Po obu stronach granicy wielokrotnie mówiono nam, że aby się pojednać, trzeba głośno wypowiedzieć prawdę: co wydarzyło się między Polakami a Ukraińcami w 1943 roku. Po obu stronach granicy tych prawd jest wiele. Francuski filozof i historyk sztuki George Didi-Huberman stwierdza, że rzeczywistość jest "niemożliwa". Istnieje i przejawia się tylko pod postacią "kawałków", strzępów, rzeczy częściowych. Szukamy więc klucza do zrozumienia tragicznej przeszłości w strzępach wspomnień.

Spektakl "CBAPKA (swarka)" gramy 8, 9, 10 stycznia g. 19.00

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji