Artykuły

Tanecznie i rozrywkowo

Krystyna Janda wyreżyseruje znakomitą komedię Udając ofiarę [na zdjęciu], Łukasz Zagrobelny zagra w musicalu Pięć ostatnich lat. Rok 2016 w teatrach zapowiada się obiecująco.

Poprzedni był bardzo udany dla warszawskich scen. Powstało dużo dobrych przedstawień, które zyskały uznanie krytyków, ale też widzów. Jednym z największych sukcesów był bez wątpienia musical z piosenkami zespołu ABBA Mamma Mia! w Teatrze Muzycznym „Roma". Co przyniesie rok 2016? Oto najbardziej oczekiwane przedstawienia rozrywkowe.

Ateneum

Po sukcesie grudniowej premiery „Dziewic i mężatek" Moliera w reż. Janusza Wiśniewskiego teatr przy ul. Jaracza pokaże m.in. spektakl muzyczny Ateneum, moja miłość. Autorski scenariusz przygotował Wojciech Młynarski, reżyseruje Marcin Przybylski. Tą premierą Ateneum chce uczcić 75-lecie artysty i 30-lecie Sceny na Dole. W obsadzie śpiewający aktorzy, m.in.: Julia Konarska, Joanna Kulig i Artur Barciś. Premiera 2 kwietnia.

Guliwer

Dramatopisarz i reżyser teatralny Tomasz Man w Teatrze Lalek „Guliwer" na Mokotowie wyreżyseruje musical dla dzieci Śpiąca Królewna. Jak zapowiadają twórcy, muzyka w spektaklu będzie nawiązywać do różnych stylów: rocka, popu, bluesa i jazzu. Autorski scenariusz Mana zawiera elementy baśni stworzonych przez Charles'a Perraulta, Giambattistę Basilego i braci Grimm. Premiera 20 lutego.

Teatry Jandy

Krystyna Janda w Och-Teatrze wyreżyseruje czarną rosyjską komedię Udając ofiarę. To niezwykły tekst, o którym mówi się, że jest współczesnym rosyjskim odczytaniem Hamleta. Bracia Presniakow z groteskowym humorem stworzyli brawurową diagnozę pełnej absurdów współczesnej Rosji i świata, w którym trudno, a często niebezpiecznie, być sobą. A także 30-latków wybierających życie bez zobowiązań i głębszych refleksji. Na scenie przy Grójeckiej zobaczymy m.in.: Izabelę Dąbrowską, Elżbietę Jarosik, Bilguuna Ariunbaatara, Adama Serowańca i Michała Żurawskiego. Premiera już 8 stycznia.

Dzień później, również w Och-Teatrze, ale na scenie Och-Cafe, kolejna ciekawa premiera. Czesław Mozil zadebiutuje w autobiograficznej opowieści Czesław — spowiedź emigranta. Ma to być przewrotna, słodko-gorzka i bardzo zabawna opowieść o patriotyzmie, emigracji i ojczyźnie, a także o codziennym życiu popularnego muzyka. Dialogi będą uzupełniane piosenkami. Premiera 9 stycznia.

W 2016 roku w Och-Teatrze odbędą się jeszcze dwie warte uwagi premiery. 24 marca — Nos Gogola w reżyserii Janusza Wiśniewskiego. W obsadzie zobaczymy m.in. Andrzeja Grabowskiego i Piotra Cyrwusa. Z kolei 16 czerwca doskonały duet aktorski Jan Peszek i Jadwiga Jankowska-Cieślak zagra w komedii McTavisha Kolacja dla dwóch i jeszcze kilku osób. Spektakl wyreżyseruje Cezary Tomaszewski.

W Teatrze Polonia przy Marszałkowskiej jeszcze w styczniu zobaczymy Kto się boi Virginii Woolf? Edwarda Albeego w reżyserii Jacka Poniedziałka. Wystarczy wspomnieć, że amerykański dramat Mike'a Nicholsa sprzed dokładnie 50 lat, który powstał na podstawie tej sztuki, zdobył aż pięć Oscarów. W Polonii gwiazdorska obsada: Ewa Kasprzyk, Krzysztof Dracz, Agnieszka Zulewska, Piotr Stramowski. Premiera 29 stycznia.

Teatr Ochoty

12 lutego na deskach wyremontowanego Teatru Ochoty spektakl taneczny w wykonaniu grupy studentów i absolwentów Wydziału Tańca w Bytomiu We Are Not Superheroes. Przedstawienie wyreżyseruje Kamil Wawrzuta.

6. Piętro

Teatr Michała Żebrowskiego 6. Piętro 6 marca będzie świętował szóste urodziny. Dyrektor artystyczny teatru Eugeniusz Korin wyreżyseruje Miłość w Saybook Woody'ego Allena. Będzie to już trzecia realizacja tekstu scenicznego tego autora po Zagraj to jeszcze raz, Sam oraz Central Park West. W spektaklu zagrają m.in.: Szymon Bobrowski, Barbara Kurdej-Szatan, Marcin Perchuć, Sonia Bohosiewicz, Wiktor Zborowski, Joanna Liszowska oraz Andrzej Poniedzielski. Premiera 21 maja.

Rampa

Po umiarkowanie udanej Rapsodii z demonem z piosenkami Queen w Teatrze Rampa w rym roku premiera Jesus Christ Superstar w reż. Jakuba Wociala. To znana na całym świecie rock opera z przełomu lat 1969 i 1970 autorstwa Brytyjczyków Andrew Lloyda Webbera i Tima Rice'a. Opowiada o ostatnim tygodniu życia Jezusa Chrystusa, widzianym oczami jego zwolenników i przeciwników. Na Targówku zostanie pokazana w wersji koncertowej. W roli Judasza zobaczymy Sebastiana Machalskiego, Jezusa — Jakuba Wociala, a w roli Marii Magdaleny — Natalię Piotrowską. Premiera w marcu.

Roma

W połowie stycznia na Novej Scenie Teatru Muzycznego Roma odbędzie się premiera musicalu Pięć ostatnich lat (The Last Five Years). Dyrektor teatru Wojciech Kępczyński — co może wydawać się nieprawdopodobne — zadebiutuje w roli reżysera na kameralnej scenie Romy. Dotąd bowiem wystawiał w swoim teatrze wyłącznie wielkie widowiska, m.in.: Miss Saigon, Akademię Pana Kleksa, Upiora w operze, Les Miserables czy Mamma Mia!. Teraz zmierzy się z amerykańskim musicalem, który miał prapremierę w Chicago w 2001 r. Autorem muzyki i tekstów piosenek jest Jason Robert Brown. W 2002 r. po premierze off-Broadway spektakl otrzymał nagrodę Drama Desk Award za wybitną muzykę i teksty. Pięć ostatnich lat przedstawia krótką historię pary młodych ludzi, Cathy i Jamiego. W te role wcielą się świetni aktorzy musicalowi i wokaliści Natalia Krakowiak / Weronika Bochat oraz Łukasz Zagrobelny / Rafał Drozd.

Teatr Roma w tym roku pokaże też premierowo Bal u Salomona w reżyserii uznanego kompozytora i reżysera Jerzego Satanowskiego. W przedstawieniu zobaczymy m.in. Zbigniewa Zamachowskiego, Magdalenę Kumorek i Dorotę Osińską. Premiera 23 kwietnia na Novej Scenie. Na Dużej Scenie Romy przez cały rok wciąż będzie można oglądać musical Mamma Mia! z piosenkami zespołu ABBA. Właśnie ukazała się płyta z piosenkami z przedstawienia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji