Artykuły

Od Jordanek do Strumykowej

Prezentujemy dziesięć największych i najciekawszych wydarzeń kulturalnych w 2015 roku w Toruniu. Jakie wydarzenia skupiły największą uwagę torunian? O czym się mówiło? Co było powodem do dumy i co nas wyróżniło na tle innych miast? Warto to sprawdzić w naszym rankingu - pisze Paulina Błaszkiewicz w Nowościach.

1. Otwarcie Jordanek

To niewątpliwie najdłużej oczekiwane i największe wydarzenie kulturalne mijającego roku w Toruniu. Publiczność przekonała się o tym w trakcie grudniowego maratonu koncertowego. Na Jordankach wystąpili m.in. grupa Hey, Lisa Stansfield, Goran Bregovic i Justyna Steczkowska. Kto pojawi się w nowym roku? Czy Jordanki staną się nowym miejscem na festiwale, a może koncerty gwiazd muzyki? Czy jedną z nich będzie np. Bryan Adams?

2. "Exposed" w CSW

To właśnie wystawa fotografii kanadyjskiego muzyka była jednym z najciekawszych wydarzeń towarzyszących festiwalowi Camerimage, a obecność Bryana Adamsa na wernisażu w CSW przyczyniła się do wielkiego sukcesu frekwencyjnego. W ciągu pięciu tygodni od otwarcia wystawę "Exposed" w CSW zobaczyło blisko 5 tysięcy osób. Warto dodać, że jest to pierwsza ekspozycja prac artysty w Europie Środkowo-Wschodniej i jedyna okazja, by zobaczyć je w Polsce.

3. Jedna z najlepszych wystaw w Polsce

To "Działaj albo giń! Gustav Metzger - retrospektywa". Ekspozycję, która stanowi podsumowanie dorobku artystycznego jednego z najwybitniejszych twórców przełomu XX i XXI wieku można było zobaczyć w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu".

4. Kto zostanie dyrektorem?

Na to pytanie szukano odpowiedzi w kwietniu, kiedy Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego unieważnił konkurs na dyrektora Teatru im. Horzycy, który wygrał Romuald Wicza-Pokojski [na zdjęciu]. Pełniącym obowiązki dyrektora został związany z tą sceną Andrzej Churski. Głośno w Toruniu było też jesienią, gdy wybierano dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Został nim Wacław Kuczma.

5. Jak młody Stuhr został dyrygentem?

O tym przekonamy się już 15 stycznia w kinach, gdy wejdzie do nich najnowszy film Janusza Majewskiego "Excentrycy", który zdobył Srebrne Lwy na festiwalu filmowym w Gdyni - był kręcony w 2015 r. m.in. w Toruniu.

6. Instalacje świetlne wciąż na topie

Bella Skyway Festival to jedno z największych ogólnopolskich wydarzeń w okresie wakacyjnym, o czym świadczy sukces frekwencyjny. Czy w nowym roku festiwal przyciągnie jeszcze więcej osób?

7. Reżyserka "Śmierci i dziewczyny" na Kontakcie Ewelina Marciniak - jedna z najciekawszych dziś reżyserek teatralnych w Polsce - na festiwalu Pierwszy Kontakt w maju pokazała "Morfinę" na podstawie książki Szczepana Twardocha. Wartym uwagi spektaklem była też "Kolacja kanibali" w reżyserii Borysa Lankosza.

8. Teatrom ulicznym sprzyja letni klimat

Po długiej przerwie powrócił do Torunia Festiwal Teatrów Ulicznych. Widowiskowe przedstawienia przyciągnęły publiczność, podobnie jak letni spektakl Baja Pomorskiego "Legendy toruńskie", który można było zobaczyć przez całe wakacje.

9. Lato i jesień - gorący sezon w Dworze Artusa Koncerty pod Gwiazdami i Forte Artus Festival, czyli dwa sztandarowe wydarzenia, organizowane przez Dwór Artusa z udziałem m.in. Wojtka Mazolewskiego, Olgi Tokarczuk, Kayah, Korteza, Agnieszki Chylińskiej i Marii Peszek przyciągnęły blisko 10 tysięcy osób.

10. Powrót do korzeni

Tak można nazwać powstanie Muzeum Piernika w dawnej fabryce piernika przy ulicy Strumykowej. Zwiedzający: dorośli, młodzież i dzieci mogą poznać całą historię toruńskiego piernikarstwa, a także wziąć udział w rozmaitych warsztatach. To miejsce dla każdego, kto ceni kreatywne spędzanie czasu wolnego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji