Artykuły

TVP Kultura. Rusza serial dokumentalny "250 lat teatru publicznego w Polsce"

Dzisiaj o godz. 15.45 TVP Kultura wyemituje pierwszy odcinek serialu dokumentalnego przedstawiającego 25 wybranych epizodów z historii polskiego teatru publicznego. Film opowie historię premiery "Natrętów" Józefa Bielawskiego z 19 listopada 1765.

Na serial dokumentalny "250 lat teatru publicznego w Polsce" składa się 25 odcinków, prezentujących wybrane wydarzenia i zjawiska z przeszłości polskiego teatru publicznego od jego inauguracji w roku 1765, po zmianę pokoleniową pod koniec lat 90. XX wieku. Poszczególne odcinki odnoszą się do 25 ważnych wydarzeń z historii polskiego teatru, które stanowią punkt wyjścia do prezentacji związanych z nimi zagadnień i problemów - zarówno historycznych, jak i współczesnych.

Każdy odcinek zbudowany jest z narracji prowadzącego (Maciej Nowak), jego rozmów z zaproszonymi ekspertami, materiałów archiwalnych, często także z sekwencji inscenizowanych i filmowego przedstawienia miejsc związanych z opowiadanymi wydarzeniami. W serialu wzięła udział plejada wybitnych ekspertów - artystów, naukowców, krytyków (m.in. Eugenio Barba, Krystyna Janda, prof. Karol Modzelewski, prof. Ewa Miodońska-Brookes, Tadeusz Nyczek, Anna Polony, Jerzy Trela). Pokazuje on ważne dla teatru polskiego miejsca, wykorzystując cenne zdjęcia i fragmenty filmowe. Po emisji telewizyjnej odcinki zamieszczane będą na stronie www.250teatr.pl.

W pierwszym epizodzie opowiemy historię premiery "Natrętów" Józefa Bielawskiego, która odbyła się 19 listopada 1765 w budynku Operalni przy ul. Królewskiej w Warszawie. Widzowie będą mogli poznać motywy, które kierowały królem Stanisławem Augustem powołującym do życia polski teatr publiczny.

Premiera "Natrętów" stanie się punktem wyjścia do rozmowy o związkach teatru z władzą - o wypowiedzi na ten temat zostali poproszeni ministrowie kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski i Małgorzata Omilanowska. Kolejne odcinki, emitowane dwa razy w tygodniu - we wtorki i czwartki - na antenie TVP Kultura, będą między innymi o tym, dlaczego Aleksander Fredro wyszedł z przedstawienia "Ślubów panieńskich" w 1865, o pierwszych teatrach prywatnych, które sięgają początków XX wieku, czy udziale robotników w spektaklu "Nie-Boska komedia" Leona Schillera w 1926.

Serial "250 lat teatru publicznego w Polsce" adresowany jest do szerokiej widowni, opowiada o przeszłości polskiego teatru w sposób popularny i atrakcyjny wizualnie. W przyszłości będzie służył jako pomoc edukacyjna - na kolejnym etapie realizacji projektu metodycy przygotują 25 scenariuszy lekcji teatralnych dla nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych.

Przygotowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego i TVP Kultura serial to kolejna inicjatywa, dla której bezpośrednią inspiracją był jubileusz 250-LECIA TEATRU PUBLICZNEGO w POLSCE. Owocami kończących się w grudniu obchodów są kontynuacje kluczowych działań w ramach obchodów: m.in. Konkurs "Klasyka Żywa" oraz Dzień Teatru Publicznego, a także rozwijanie takich projektów jak internetowa Encyklopedia teatru polskiego czy portal "Teatroteka Szkolna".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji