Artykuły

Warszawski Peer Gynt na II Światowym Festiwalu Ibsenowskim

NIEZWYKLE INTERE SUJĄCO ZAPOWIADA SIĘ II Międzynarodo­wy Festiwal Ibsenow­ski, który odbędzie się w Oslo w dniach 29.08.- 14.09. tego roku. Imprezie ku czci wiel­kiego norweskiego dramaturga towarzyszyć będzie kilkadziesiąt koncertów, wystaw, sympozjów, zaś trzonem festiwalu będą za­graniczne przedstawienia teatral­ne z USA, Anglii, Czecho-Sło­wacji, Armenii, Grecji i Nie­miec. Z Polski przybędzie "Peer Gynt" w wykonaniu aktorów warszawskiego Teatru Centrum Sztuki Studio im. S. I. Witkiewicza.

Udział Polaków w zmaganiach o festiwalowe laury jest ponie­kąd odpowiedzią na przesłanie dyrektora norweskiego Teatru Narodowego, a zarazem organi­zatora festiwalu, pana Steina Winge, skierowane do polskich teatrów.

Warszawski "Peer Gynt" zo­stał tu wysoko oceniony i roz­propagowany dzięki dyrektorowi programowemu festiwalu, pani Halldis Hoaas, która gościła w Polsce. "Spektakl błyszczy fajer­werkami aktorskich dokonań i nawet przez moment nie nu­ży - mówi pani Hoaas. - Świet­na reżyseria Amerykanina Davida Schweizera. Jest to przed­stawienie niebywale wesołe, zabawne, prowokujące, zaskaku­jące. Nawet najbardziej drama­tyczne sceny natychmiast są roz­ładowywane dowcipem i spek­takl powraca do pogodnego na­stroju".

I tu nie można uciec od wspo­mnień, kiedy to warszawskie "Ateneum", dzięki Maciejowi Prusowi (reżyseria) i znakomi­tej obsadzie (Anna Seniuk i Ro­man Wilhelmi), z "Peer Gyn­tem" właśnie zbierało w 1971 r. deszcz pochwał i nagród w He­nie-Onstad Kunstsenter Hovikodden, kierowanym obecnie przez niezrównanego i niebywa­le aktywnego dyrektora Per Hovdenakka. Ma on zamiar wysta­wić w nadchodzącym roku dzie­ła plastyczne Witkiewicza w swoim muzeum.

Najliczniej na tegorocznym festiwalu będą reprezentowani gospodarze. Teatr Narodowy z Oslo pokaże na festiwalo­wych scenach siedem rodzimych spektakli z udziałem najwybit­niejszych aktorów norweskich, m. in. "Dziką kaczkę" w reż. Steina Winge, zwanego ojcem festiwalu. Powtórzony zostanie "Dom lalki" - produkcja tea­tru z ubiegłego sezonu, ciesząca się po dziś dzień niesłabnącym powodzeniem.

Z imprez towarzyszących fe­stiwalowi warto wskazać na wieczór muzyczny, kiedy to zo­stanie wykonany utwór Duka Ellingtona - "Peer Gynt Suite", oraz na wystawę muzy Johna Lennona, Yoko Ono, zatytułowa­ną "W hołdzie dla Nory". Inspi­racją do niej był właśnie "Dom lalki", lektura zabroniona dla Yoko Ono, która wzrastała w bur­żuazyjnej japońskiej rodzinie, co stało się przyczynkiem do pro­wokacji i buntów. Wystawę będzie można zwiedzać w Centrum Sztuki Nowoczesnej, gdzie znaj­dują się też m. in. dzieła na­szych mistrzów: Kantora, Aba­kanowicz i Hasiora.

Koncertujący często w Polsce znany pianista norweski, Kjell Baekelund, propagujący polską muzykę w świecie, wykona utwór pt. "Ibsen and the High C" (Ibsen - najwyższe C), opar­ty na utworach Edwarda Grie­ga. W domu Henryka Ibsena przy Arbiensgate w Oslo, pro­wadzonym przez Knuta Wiger­ta, grającego w ponad 17 sztu­kach Ibsenowskich, odbędzie się również wiele imprez. Np. świet­ny aktor norweski Svein Erik Brodal (brawurowy odtwórca Wariata w sztuce Witkacego "Wariat i zakonnica") z Gudrun Waadeland pokażą swoją wer­sję "Gdy się zbudzimy spośród zmarłych", a małżeństwo nor­wesko-czeskie, Sidsel Marie Nil­sen i Ladislav Reznicek, urządzi wystawę i da wykład na temat "Ibsen w Italii". Notabene, wy­dali oni książkę w języku nor­weskim i angielskim pod tym samym tytułem.

20 marca w 163 rocznicę uro­dzin wielkiego dramaturga prze­piękna wiązanka kwiatów w barwach narodowych spoczęła na monumencie Henryka Ibsena, stojącym przed Nationaltheatret, którego od 1828 roku był dy­rektorem przez ponad 7 lat. Tym akcentem Teatr Narodowy w Oslo czcić będzie corocznie uro­dziny swojego wielkiego rodaka.

Światowy Festiwal Ibsenowski spowodował, że teatr norweski zdobywa coraz większe znacze­nie międzynarodowe, którego ukoronowaniem będzie, zapewne, zainaugurowanie festiwalem O­limpiady Zimowej w Lilleham­mer w 1994 roku w Norwegii.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji