Artykuły

TVP Kultura. Niedziela pełna wspomnień o Jeremim Przyborze

W niedzielę, 27 grudnia, o godz. 17:15 na antenie TVP Kultura odbędzie się "Niedziela z... Jeremim Przyborą". O Kabarecie Starszych Panów mówić będą Ewa Bułhak, Magda Umer, Maciej Stuhr, Grzegorz Turnau, Piotr Kosewski oraz Jerzy Kisielewski.

Niedziela z... twórczością Jeremiego Przybory. Odcinek poświęcony twórczości Kabaretu Starszych Panów.

Wiodącym motywem programu jest fenomen twórczości Jeremiego Przybory - jakie są jej źródła i jak mogła egzystować w PRL-u oraz jak nadal trwa jej przyciągająca moc i jak inspiruje nowych twórców do kontynuacji. W studiu syn poety, jego najbliższa przyjaciółka Magda Umer, czworo kontynuatorów tej twórczości: Grzegorz Turnau, Ewa Bułhak, Maciej Stuhr i Piotr Kosewski oraz dziennikarz radiowy Jerzy Kisielewski. Syn przybliży nam postać ojca prywatnie, przyjaźń Magdy Umer pozwoli na jeszcze bliższą eksplorację fenomenu twórczości i osobowości Jeremiego Przybory a kontynuatorzy dzieła poety opowiedzą, który z jego elementów zainspirował ich najmocniej do podjęcia tego wyzwania.

W przypadku Grzegorza Turnaua był to głęboki liryzm tej twórczości, Macieja Stuhra - elegancja, Ewy Bułhak - ciekawe traktowanie języka, Piotra Kosewskiego niedocenianie teatralnej gałęzi tego dorobku. Jerzy Kisielewski przywoła anegdoty radiowe obrazujące ducha tego medium, które zdecydowało o rozwoju talentu Jeremiego Przybory.

Po spotkaniu w studiu, emisja dwuczęściowego spektaklu kabaretowego "Smuteczek, czyli Ostatni Naiwni" w reżyserii Macieja Stuhra (godz. 18:10 i 19:05). Znani aktorzy i artyści estrady, m.in. Ania Dąbrowska, Joanna Kulig, Aga Zaryan, Tomasz Kot i Zbigniew Zamachowski wykonują utwory Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego.

Nd. 27 grudnia, godz. 17:15

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji