Mińsk. Rozpoczął się Tydzień Polskiego Teatru
Tydzień Polskiego Teatru w Mińsku rozpoczął się w poniedziałek uroczystą prezentacją w Teatrze im. Janki Kupały najnowszego numeru niezależnego pisma kulturalnego "pARTisan" z sekcją poświęconą teatrowi w Polsce.
- Chcemy zaprezentować białoruskim miłośnikom teatru to, co nowego dzieje się w teatrze polskim, i może trochę odejść od konwencjonalnego przedstawienia kilku spektakli na rzecz nowszych form: teatru eksperymentalnego, teatru ulicznego, tego wszystkiego, co nazywa się teatrem zaangażowanym - powiedział PAP charge d'affaires polskiej ambasady w Mińsku Michał Chabros.
Część nowego "pARTisana" poświęcona teatrowi polskiemu zaczyna się od tekstu na temat teatru publicznego w Polsce w 250. rocznicę jego powstania i dyskusji wokół tego, czym powinien on być. Następne artykuły omawiają najnowsze tendencje w polskim teatrze i twórczość takich reżyserów jak Jan Klata, Krzysztof Warlikowski czy Krystian Lupa. Ostatni tekst poświęcono projektowi z pogranicza teatru i sztuk wizualnych "Wielkopolska: Rewolucje".
- Udało się stworzyć swego rodzaju krótką wycieczkę, dzięki której można zobaczyć, jaki jest teatr polski dzisiaj, i zachwycić się jego rozwojem - powiedziała PAP główna redaktorka numeru Tacciana Arcimowicz.
Kolejny numer pisma będzie już w całości poświęcony polskiemu teatrowi. - To wydarzenie, bo teatr polski jest mocny, ma wspaniałą tradycję i jest jednym z czołowych teatrów europejskich - podkreślił w rozmowie z PAP redaktor naczelny "pARTisana", artysta i pisarz Artur Klinau. - Może wiele dać teatrowi białoruskiemu, który powinien już wyjść z postradzieckich ram i pójść dalej.
W trakcie Tygodnia Polskiego Teatru zaplanowano jeszcze m.in. warsztaty prowadzone przez aktorów Teatru Biuro Podróży z Poznania, wykład na temat twórczości Tadeusza Kantora autora dwóch monografii poświęconych temu artyście Klaudiusza Święcickiego oraz spotkania z artystami Teatru Ósmego Dnia z Poznania i Akademii Ruchu z Warszawy.