Artykuły

Gdańsk. Rodzice uczniów Szkoły Baletowej ws. dyrektora Opery

Rada Rodziców Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Gdańsku, większością głosów, podjęła decyzję o wystosowaniu listu otwartego rodziców uczniów OSB do Marszałka Województwa Pomorskiego Pana Mieczysława Struka.

Gdańsk, dnia 10.12.2015

Mieczysław Struk

Marszałek Województwa Pomorskiego

Szanowny Panie Marszałku!

My, niżej podpisani rodzice dzieci uczęszczających do Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Gdańsku, zwracamy się do Pana, jako przedstawiciela najwyższych Władz Naszego Województwa z prośbą o przychylne rozpatrzenie naszej prośby.

W trosce o prawidłowy rozwój naszych dzieci pragniemy zwrócić szczególną uwagę na sytuację związaną z ich edukacją sceniczną. Pobierają one naukę tańca klasycznego, a także ludowego, charakterystycznego i współczesnego. Niestety nie mają gdzie zaprezentować swoich umiejętności. Oczekujemy pomocy. Bardzo nam zależy na współpracy z Operą Bałtycką. W obecnej sytuacji, gdy toczy się debata dotycząca dalszych losów Opery Bałtyckiej, chcielibyśmy przyłączyć się do wielogłosu przeciwnego obecnej polityce prowadzonej przez dyrektora opery - Pana Marka Weissa.

Uważamy, że zmiana dyrektora Opery Bałtyckiej jest konieczna, a tym samym repertuaru tam prezentowanego. Chcielibyśmy, aby dzieci mogły zdobywać doświadczenie sceniczne na deskach opery, biorąc udział w przedstawieniach. Tak, jak jest to w innych miastach - Łodzi, Warszawie, Bydgoszczy, gdzie do występów teatralnych zaprasza się uczniów szkół i ognisk baletowych. Młodzi artyści tancerze OSB w Gdańsku przez wiele lat byli zauważani i zapraszani na najświetniejsze spektakle, nie tylko baletowe Opery Bałtyckiej. Klasyka baletowa na liczących się scenach operowych świata jest niezwykle ceniona. W Operze Bałtyckiej została skreślona. Opera Bałtycka nie zapewnia żadnego repertuaru, który mogłyby obejrzeć dzieci. Ani w wieku przedszkolnym, ani szkolnym, zatem dzieci w województwie pomorskim są przez to uboższe, niż w innych liczących się miastach i województwach posiadających teatry operowe. Zdajemy sobie sprawę, że dla klasyki baletowej w repertuarze takiej instytucji jak Opera Bałtycka przy rządach Pana Marka Weissa - nie ma miejsca. Pan Dyrektor Marek Weiss konsekwentnie realizuje swą deklarację "O tym, że nie będzie tu klasyki baletowej uprzedzałem zespół na spotkaniu na trzy miesiące przed objęciem dyrekcji".

Uważamy, że klasyka baletowa, podobnie jak spektakle dla dzieci, powinny być stałym punktem w programie Opery Bałtyckiej. Z nieustającym zdziwieniem przyjmujemy fakt, że Opera Bałtycka jest jedynym teatrem w Polsce, który nie posiada w repertuarze ani jednego przedstawienia dla dzieci, ani z ich udziałem.

Opera przecież powinna służyć wszystkim widzom, również tym najmłodszym. Pozbawianie ich szansy na poznanie niezwykłej, bardzo pięknej sztuki operowej, baletowej, jest ogromną stratą, bo żaden inny teatr w regionie nie jest w stanie zrealizować takiego przedsięwzięcia. Jak zatem uwrażliwić młodych ludzi - mieszkańców Pomorza na ten rodzaj sztuki? Bliskość szkoły baletowej powinna tylko ułatwić dyrektorowi opery realizację tego typu przedsięwzięć.

Dzięki staraniom Dyrekcji OSB i Pedagogów uczniowie urzeczywistniają marzenia o scenicznych występach, np. w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Teatrze Muzycznym w Gdyni, w Pałacu Opatów w Oliwie i  w Filharmonii Kaszubskiej. Dlaczego tego typu przedsięwzięcia nie mogą odbywać się cyklicznie w oddalonej od szkoły o 1500 metrów Operze Bałtyckiej?

Doroczny, grudniowy koncert szkolny "W oczekiwaniu na Wigilię", dotychczas prezentowany na scenie opery, tym razem musi odbyć się w Kościele Św. Jana w Gdańsku, za co wdzięczni jesteśmy Dyrekcji Nadbałtyckiego Centrum Kultury. Jednakże ciągle brakuje odpowiedniego klimatu, tak charakterystycznego dla teatru operowego i baletowego. Opera Bałtycka jest instytucją służącą dobru wszystkich odbiorców. Chcielibyśmy, aby uczniowie mogli tam prezentować swoje umiejętności na zasadzie wzajemnej współpracy.

Wielu uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej otrzymuje nagrody i wyróżnienia w licznych konkursach tanecznych, nie tylko tańca klasycznego, ale także współczesnego oraz choreograficznych w Polsce i za granicą. Umiejętności absolwentów naszej, gdańskiej szkoły są wysoko oceniane, o czym świadczy fakt, że znajdują oni zatrudnienie w teatrach w kraju i za granicą. Jak to jest możliwe, że tutaj w Gdańsku, w Operze Bałtyckiej, nie mogą występować? Balet Gdański, a w tym OSB ma liczące się tradycje taneczne, nie tylko z uwagi na utalentowaną młodzież, ale także wyjątkowe warunki w Szkole Baletowej, która zaliczana jest do najpiękniejszych w Polsce.

Prosimy uwzględnić nasze stanowisko, zwracamy się do Pana Marszałka oraz Władz Naszego Miasta o interwencję i jeszcze raz o pomoc.

Z wyrazami głębokiego szacunku

Rodzice uczniów Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej, mieszkańcy Gdańska i województwa pomorskiego

Do wiadomości:

1. Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego - prof. Piotr Gliński

2. Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Jarosław Sellin

3. Wojewoda Pomorski - Dariusz Drelich

4. Sejmik Województwa Pomorskiego

5. Dyrektor Departamentu Kultury Województwa Pomorskiego - Władysław Zawistowski

6. Zastępca Dyrektora Departamentu Kultury Województwa Pomorskiego - Beata Jaworowska

7. Prezydent Miasta Gdańska - Paweł Adamowicz

8. Rada Miasta Gdańska

9. Rada Kultury Gdańskiej

10. Dyrektor Biura Prezydenta ds. Kultury - Anna Czekanowicz-Drążewska

11. Media: trójmiasto.pl, Dziennik Bałtycki. Gazeta Wyborcza, e-teatr

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji