Artykuły

Łódź. 6. edycja Festiwalu "Transatlantyk"

Szósta edycja Festiwalu "Transatlantyk" odbędzie się w dniach 23-30 czerwca 2016 r. w Łodzi. Jego główną ideą będzie kwestia uchodźców i kryzys Europy oraz całej cywilizacji zachodniej - poinformował w czwartek dyrektor Festiwalu kompozytor Jan A.P. Kaczmarek.

- Ideą 6. edycji Festiwalu jest kwestia uchodźców i ogromnego kryzysu cywilizacji zachodniej. Przeczytałem z przerażeniem, że 60 mln ludzi jest obecnie pozbawionych domu, a połowa z nich to dzieci. Jest to katastrofa - począwszy od II wojny światowej - z niczym nieporównywalna. To dzieje się na peryferiach naszego świata, przeżywamy to inaczej niż ci, których to bezpośrednio dotyczy, ale festiwal, który jest platformą wymiany myśli, służy temu, byśmy się nad tym zastanowili - podkreślił Kaczmarek na konferencji prasowej w łódzkim Muzeum Kinematografii.

Dyrektor Festiwalu zaznaczył, że jego organizatorzy nie przyjdą do odbiorców ze z góry ustaloną tezą. - Chcemy pokazać najlepsze filmy, jakie zostały zrobione w ostatnim czasie na ten temat; będą to głównie dokumenty. Chcemy debatować w towarzystwie "wybitnych głów" z różnych części świata. Używamy nie tylko siły filmu i muzyki, ale też rozmowy - dodał.

Szósta edycja PGNiG Festiwalu Transatlantyk po raz pierwszy odbędzie się w Łodzi; poprzednie organizowane były w Poznaniu. Po raz pierwszy impreza ma sponsora tytularnego - Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

Na czwartkowej konferencji zaprezentowano festiwalowy plakat zaprojektowany przez mieszkającego w Los Angeles (USA) polskiego grafika komputerowego Tomasza Opasińskiego. To trzecia praca przygotowana dla Festiwalu Transatlantyk - poprzednie nagradzane były na konkursach graficznych m.in. na prestiżowym Film Festival Poster Awards.

Organizatorzy poinformowali o uruchomieniu programu mikrograntów, który umożliwi kreatywnym osobom i organizacjom współtworzenie wydarzeń Festiwalu. O wsparcie w maksymalnej wysokości 5 tys. zł mogą ubiegać się twórcy projektów "artystycznych i kulturalnych, odpowiadających na bezpośrednie, autentyczne i ważne potrzeby społeczne, niezależnie od dziedziny i medium, w którym są realizowane". Przewidziano trzy edycje programu; najbliższy nabór zaplanowano w styczniu.

Festiwal opiera się na trzech sekcjach; w filmowej organizowane są projekcje - do tej pory festiwalowa publiczność obejrzała blisko 600 filmów na 1600 pokazach. Muzyczna to przede wszystkim międzynarodowe konkursy kompozytorskie promujące młodych kompozytorów, którzy mają szansę zaprezentować się przed jurorami - wybitnymi postaciami kina i muzyki. W sekcji Edukacja & Inspiracje odbywają się warsztaty i spotkania panelowe poświęcone kinu i muzyce.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji