Artykuły

Podróż do krańca mapy ... i do Szczecina

Teatr Polski w Szczecinie wpisał do swego repertuaru sztukę gdańskiego autora, Władysława Zawistowskiego, za­tytułowaną "Podróż do krańca mapy". Prapremierową, za­prezentowaną w minioną sobotę inscenizację tego dramatu, reżyserował Ryszard Major, scenografię opracował Jan Ba­nucha, a muzycznie wzbogacił Janusz Stalmierski.

"Podróż do krańca mapy" to piąty dramat w pisarskim do­robku Władysława Zawistow­skiego, poety, tłumacza i pro­zaika. Jest on autorem takich scenicznych tekstów jak: "Wieloryb", "Wysocki", "Stąd do Ameryki" i cieszącej się wciąż dużym powodzeniem na sopockiej scenie "Farsy z ogra­niczoną odpowiedzialnością". Wszystkie dramaty jego pióra doczekały się realizacji teatral­nych i we wszystkich - co cie­kawe - miał swój udział sceno­graf Jan Banucha, zaś Ryszard Major reżyserował wcześniej trzy sztuki Zawistowskiego. "Wysocki" - to również warte jest przypomnienia - miał swą prapremierę także w Szczeci­nie, na deskach Teatru Współ­czesnego.

- Cieszę się - mówi autor - zarówno z serdecznego przyję­cia szczecińskiego przedsta­wienia jak i z kształtu, jaki mu nadano. Tekst zamierzony jako historiozoficzna groteska przy­staje do poetyki, którą tak chęt­nie operuje ten znakomity re­żyser. A ponieważ Ryszard Major jest twórcą otwartym na wszelkie uwagi autora, miałem również w trakcie prób możliwość zgłaszania sugestii, współtworzenia tej prapremie­rowej inscenizacji.

"Podróż do krańca mapy" opublikowana drukiem 8 lat te­mu, powstała kilkanaście lat temu. Otrzymawszy od dyrek­tora Teatru Polskiego Adama Opatowicza propozycję współ­pracy, Władysław Zawistowski krytycznie potraktował pierw­szą młodzieńczą wersję utworu i napisał nową, znacznie odbie­gającą od pierwowzoru. Akcja dramatu rozgrywa się w archa­icznym pod każdym wzglę­dem, skostniałym XIX-wiecz­nym, abstrakcyjnym cesar­stwie. Wyrusza z niego ekspe­dycja poszukująca metaforycz­nych granic. Wędrówka boha­terów ze stolicy rozpisana zo­stała na 12 obrazów. W kolej­nych docierają do wędrowców wieści o dokonujących się w szalonym tempie przemia­nach społecznych i ustrojo­wych (od cesarstwa do komu­nizmu) oraz cywilizacyjnych.

Główne role w szczecińskim przedstawieniu grają Andrzej Mrożewski (mistrz Vanitus) i Aleksander Gierczak (profe­sor geografii).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji