TVP. Spektakl z Sosnowca wygrał Telewizyjny Festiwal Teatrów Polski
Spektakl "Koń, kobieta i kanarek" sosnowieckiego Teatru Zagłębia został uznany za najlepsze przedstawienie w ramach Telewizyjnego Festiwalu Teatrów Polski. Wyniki plebiscytu organizowanego przez TVP Kultura ogłosił podczas poniedziałkowego studio Wojciech Majcherek.
Telewizyjny Festiwal Teatrów Polski był jednym z wydarzeń zainicjowanych z okazji jubileuszu 250-lecia Teatru Narodowego i publicznego w Polsce. W plebiscycie brało udział sześć przedstawień, które miały premierę w ostatnich latach i przy wsparciu lokalnych samorządów zostały zarejestrowane, a następnie między 3 marca a 27 października wyemitowane lub transmitowane przez TVP Kultura.
Po pokazie ostatniego przedstawienia rozpoczęło się głosowanie widzów na najlepszy spektakl Festiwalu.
Zwycięska sztuka - "Koń, kobieta i kanarek" (na zdjęciu) Tomasza Śpiewaka w reżyserii Remigiusza Brzyka z Teatru Zagłębia w Sosnowcu - to umiejscowiona na Śląsku i w Zagłębiu opowieść o patriarchalnych, górniczych rodzinach i przemocy wobec kobiet.
Jej bohaterami są m.in. górnicy, sztygarzy oraz ich żony i córki, a także astmatyk Głupek ze szpotawą stopą. Chromy wprowadza widzów w historię i klimat miejscowości, w której w latach pięćdziesiątych funkcjonował zakaz pracy pod ziemią kobiet, koni i kanarków.
Przywoływany w tytule zakaz "3K" był w założeniach twórców metaforą rodzin, w której nadal funkcjonuje przemoc wobec kobiet i ograniczane jest ich prawo do przerywania niechcianej ciąży.
- To przedstawienie może być kontrowersyjne i prawdopodobnie jest takie dla kogoś, kto ma bardzo określony światopogląd w sprawie przerywania ciąży. Ten spektakl to jednak fantazyjna przypowieść, częściowo abstrakcyjna i częściowo tkwiąca w rzeczywistości. Wyznacznikiem rzeczywistości tego tematu jest wielki niepokój związany z językiem, w którym próbujemy mówić o takich problemach jak przerywanie ciąży i możliwość powiedzenia "nie" - mówił podczas poniedziałkowego studio w TVP Kultura autor spektaklu, dramaturg Tomasz Śpiewak.
- Czuliśmy to silnie, kiedy robiliśmy przedstawienie. Dzięki temu ono jest interesujące dla ludzi. Bez względu na jego formę estetyczną widzowie mają poczucie, że przez teatr dotykają realnego problemu, który pojawia się także w ich życiu - podkreślił.
Dyrektor Teatru Telewizji Wojciech Majcherek ocenił, że "wielkim przesłaniem tego przedstawienia jest wołanie o prawo do wyboru i wolności wyboru kobiety".
W sztuce wystąpili m.in. Agnieszka i Maria Bieńkowskie, Beata Deutschman, Dorota Ignatjew, Edyta Ostojak, Małgorzata Sadowska i Michał Bałaga.
Oprócz przedstawenia Teatru Zagłębia widzowie mogli głosować również na inscenizacje "Dwojga biednych Rumunów mówiących po polsku" na podstawie tekstu Doroty Masłowskiej w reżyserii Agnieszkiej Glińskiej z warszawskiego Teatru Studio, "Broniewskiego" Radosława Paczochy (reż. Adam Orzechowski, Teatr Wybrzeże w Gdańsku), "Polaków" wg Witolda Gombrowicza i Stefana Wyszyńskiego w reżyserii Gabriela Gietzky'ego (Teatr Polski w Warszawie), "Obwód głowy" na podstawie reportażu Włodzimierza Nowaka (reż. Zbigniew Brzoza, Teatr Nowy w Poznaniu) i spektakl "Tato" Artura Pałygi według Małgorzaty Bogajewskiej z krakowskiego Teatru Bagatela.
Po ogłoszeniu wyników zwycięski spektakl został ponownie wyemitowany przez TVP Kultura.