Artykuły

Warszawa. NInA udostępni ponad 60 spektakli kolekcji teatralnej

Wszystkie zarejestrowane przedstawienia Tadeusza Kantora, inscenizacje Teatru Telewizji, słuchowiska Polskiego Radia i spektakle koprodukowane przez NInA - to część nagrań, które zostaną bezpłatnie udostępnione 16 grudnia w serwisie Ninateka.

Kolekcja teatralna Narodowego Instytutu Audiowizualnego jest pierwszą w Polsce tego typu bazą słuchowisk i spektakli pochodzących z zasobów Teatru Telewizji i Teatru Polskiego Radia. Pracę nad jej stworzeniem rozpoczęły się ponad dwa lata temu przy współpracy pracowników NInA oraz zespołów telewizyjnego i radiowego. Prócz nagrań radiowych i przedstawień teatralnych, także rejestrowanych "na żywo" oraz koprodukowanych przez Narodowy Instytut Audiowizualny, zbiór tworzą kontekstowe filmy dokumentalne, zdjęcia, teksty, wywiady i audycje publicystyczne.

Jak zapowiedzieli twórcy kolekcji na wtorkowym spotkaniu, materiały będzie można przeglądać na różne sposoby. Stworzono kalendarium Teatru Telewizji i Teatru Polskiego Radia, dzięki czemu nagrania prezentowane są m.in. w układzie chronologicznym. Prócz tego zapisy ułożono według kluczy tematycznych, przez biogramy reżyserów oraz w autorskim alfabetycznym układzie haseł. Wszystkie materiały będą opatrzone opisami i komentarzami, część z nich będzie dostępna w całości, a część we fragmentach.

W zbiorze, który będzie systematycznie powiększany, znalazły się najgłośniejsze spektakle telewizyjne z ostatnich lat, m.in.: "Kosmos" i "Miłość na Krymie" Jerzego Jarockiego, "2007: Macbeth" i "Między nami dobrze jest" Grzegorza Jarzyny, "H." i "Transfer!" Jana Klaty, "Hamlet Stanisława Wyspiańskiego" Jerzego Grzegorzewskiego, "Wymazywanie" Krystiana Lupy na podstawie powieści Thomasa Bernharda oraz "Burza" i - udostępniona ostatnio widzom na całym świecie w ramach platformy Google Cultural Institute - "(A)pollonia" Krzysztofa Warlikowskiego (na zdjęciu).

Obejrzeć będzie można także wszystkie zarejestrowane przedstawienia Tadeusza Kantora. Jednym z nich będzie zrekonstruowana "Umarła klasa" w reżyserii Andrzeja Wajdy z 1976 roku. Nagranie zostanie wyświetlone także w budynku NInA w niedzielę, 13 grudnia, w ramach cyklu jesiennych pokazów sztuk teatralnych.

Spośród realizacji Adama Hanuszkiewicza wybrano "Świadków albo naszą małą stabilizację" Tadeusza Różewicza z 1963 roku, adaptację pierwszej księgi "Pana Tadeusza" określoną przez telewidzów wydarzeniem roku 1970 i najstarszy zachowany spektakl Teatru Telewizji - "Apollo z Bellac" Jeana Giradoux z rolą m.in. Kaliny Jędrusik.

Tadeusza Łomnickiego będzie można zobaczyć w "Poskromieniu złośnicy" Williama Szekspira wg Zygmunta Hubnera (1971) oraz "Kartotece" Różewicza wg Konrada Swinarskiego (1967).

Reżyserzy, których radiowe i telewizyjne spektakle wchodzą w skład kolekcji to także m.in. Aleksander Zelwerowicz, Erwin Axer, Jerzy Antczak, Agnieszka Holland i Laco Adamik i Antoni Libera, Ludwik Solski.

Wśród aktorów zobaczymy i usłyszymy również Halinę Mikołajską, Gustawa Holoubka, Magdalenę Zawadzką, Romana Wilhelmiego itd. Autorami tekstów, na podstawie których powstawały dostępne adaptacje, byli np. Witkacy, Stanisław Wyspiański, Franz Kafka i Samuel Beckett.

Spośród 25 słuchowisk Polskiego Radia nagranych w przedziale od końca lat 40. do dziś będzie można odtworzyć m.in. "Z głębokości wód" Andrzeja Mularczyka w reżyserii Henryka Rozena, "Lalki" i "Drugi pokój" napisane przez Zbigniewa Herberta specjalnie dla teatru radiowego. W serwisie pojawi się także wrocławska opera "Król Roger" Karola Szymanowskiego w reżyserii Mariusza Trelińskiego.

Nagrania będą dostępne na stronie (patrz link poniżej) od 16 grudnia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji