Artykuły

Rosja."Wojna i pokój" czytana na żywo

W Rosji rozpoczął się we wtorek transmitowany przez państwowe kanały telewizyjne czterodniowy "maraton literacki" - czytanie na żywo "Wojny i pokoju" Lwa Tołstoja. W ciągu czterech dni w miastach Rosji i za granicą ponad 1300 osób odczyta cztery tomy powieści.

Projekt, którego organizatorem jest telewizja państwowa WGTRK, jest częścią trwającego w Rosji Roku Literatury.

W Petersburgu, gdzie zaczyna się akcja powieści, po godz. 10 rano (godz. 8 rano czasu polskiego) pierwsze strony powieści odczytała aktorka Alisa Frejndlich na scenie Wielkiego Teatru Dramatycznego im. Towstonogowa.

Transmisja przeniosła się następnie do Władywostoku, Moskwy, Kazania i Samary. We Władywostoku strony powieści odczytano na nabrzeżu przy zatoce Złoty Róg, w Moskwie - na jednej z galerii domu towarowego GUM. Maraton obejmie około 30 miast w Rosji, a także kilka za granicą (m.in. Paryż, Berlin i Pekin).

Lektorami są znane osoby - aktorzy, śpiewacy, dziennikarze, artyści, jak i chętni, który zgłosili się do udziału przez stronę internetową projektu.

Odczytanie dzieła Tołstoja, opisującego rosyjskie społeczeństwo w pierwszych dekadach XIX w., zwłaszcza w czasie kampanii Napoleona przeciw Rosji, potrwa około 60 godzin. Zakończy się 11 grudnia. Transmisja trwa bez przerwy w internecie, natomiast na kanale Rossija-Kultura oraz w radiu Majak nadawane są obszerne bloki.

Jak przypomniano w zapowiedziach transmisji, "Wojna i pokój" jest jednym z najczęściej wydawanych na świecie dzieł literatury rosyjskiej. Przypomniano również szczególnie patriotyczny wydźwięk, jaki miała ta powieść dla Rosjan w latach II wojny światowej".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji