Artykuły

Poznań. Rusza nowa siedziba Sceny Roboczej

Najbliższy weekend (11-13 grudnia) będzie dla Sceny Roboczej wyjątkowy, wszystko za sprawą pierwszych wydarzeń, które odbędą się w nowej siedzibie, w budynku dawnego Kina Olimpia. Na afiszu m.in. premiera spektaklu "Wot takaja żizń" Teatru Biuro Podróży.

Będzie to dla nas niezwykły czas, gdyż po wielu latach opuszczamy barak przy Grunwaldzkiej 55 i przenosimy się do miejsca, które pozwoli nam poszerzyć naszą działalność i być może przyciągnąć do nas nowych odbiorców. Nowa siedziba mieści się w budynku dawnego Kina Olimpia w Poznaniu, przy ul. Grunwaldzkiej 22, 4 piętro.

Na weekendowym afiszu:

11 / piątek / 19:00 / Wot takaja żizń / Teatr Biuro Podróży - PREMIERA

12 / sobota / 19:00 / Wot takaja żizń / Teatr Biuro Podróży

13 / niedziela / 18:00 / Raport, czyli nic o nas bez nas / premiera publikacji / WSTĘP WOLNY

Teatr Biuro Podróży znany ze swoich plenerowych spektakli pokazywanych na całym świecie i entuzjastycznie przyjmowanych przed międzynarodową widownię oraz krytykę będzie gościem Sceny Roboczej w grudniu 2015.

Teatr Biuro Podróży istnieje od 1988 roku. Jego założycielem i reżyserem jest Paweł Szkotak. W ciągu dwudziestu siedmiu lat poszukiwań artystycznych teatr wypracował własne metody pracy nad spektaklem oraz rozpoznawalny styl teatralny. Jego spektakle mają zawsze silny kontekst polityczny lub społeczny. Inspiracją do pracy artystycznej są wydarzenia kształtujące współczesny obraz świata - fakty I zjawiska, dla których często kontrapunktem jest klasyka literacka.

WOT TAKAJA ŻIZŃ

Każdy nosi w sobie inny obraz Rosji. Na wrażenia składają się wspomnienia, lektury, przeżycia, obecność na miejscu zdarzeń. Dla nas najważniejsze były nasze podróże na Wschód, spotkania z ludźmi, przyjaźnie, obserwacje.

Bezpośrednim impulsem do powstania spektaklu stały się opowiadania Dmitra Głuchowskiego "Witajcie w Rosji", bez których nie wpadlibyśmy na pomysł opowiedzenia o tym kraju. Choć w spektaklu jego literatura nie istnieje namacalnie, to jego duch towarzyszył nam w pracy.

Czuliśmy, że o Rosji trzeba opowiedzieć szczególnie dzisiaj, kiedy polityczne zwierciadło wykrzywia obraz Rosjan, a imperialne mrzonki po raz kolejny budzą trwogę i śmiech.

Reżyseria: Paweł Szkotak

Scenariusz: Paweł Szkotak, Marta Strzałko

Aktorzy: Marta Strzałko, Bartosz Borowski, Łukasz Kowalski, Tomasz Wrzalik

Produkcja: Centrum Rezydencji Teatralnej SCENA ROBOCZA

Premiera: 11.12.2015

***

RAPORT czyli NIC O NAS BEZ NAS

Finał projektu badań nad dorobkiem 22 poznańskich teatrów niezależnych - offowych i alternatywnych, a także związanych z nimi trzech ośrodków rezydencyjnych. To "wiekopomne dzieło" uświetni zaskakujące wydarzenie stające się znakomitym pretekstem do spotkania z poznańskim środowiskiem artystycznym w nowej teatralnej przestrzeni. Poznacie poznańskich reżyserów i aktorów w rolach w jakich ich jeszcze nie widzieliście.

***

PROGRAM

prof. dr hab. Krzysztof Kurek - "O prowincjonalności i stołeczności sceny poznańskiej w XIX wieku - kilka uwag i dopowiedzeń".

prof. dr hab. Juliusz Tyszka - "Przywołanie poznańskich tradycji teatru studenckiego i alternatywnego od II połowy lat 50. do dziś".

dr. hab. Joanna Ostrowska - prezentacja ogólnych założeń metodologicznych badań.

prof. dr hab. Juliusz Tyszka - Prezentacja wyników badań.

5 krótkich narracji o trudzie zbierania materiałów (dr hab. Ostrowska, dr Grenda, dr Jeleń-Kubalewska, mgr Kowalczyk, mgr Lewczuk).

"Teatr offowy w Polsce - szanse, zagrożenia, perspektywy." w dyskusji udział wezmą: dr Zofia Dworakowska (Animacja Kultury IKP UW ) i Katarzyna Knychalska (redaktor naczelna portalu teatralny.pl i kwartalnika "nietak!t").

Happening "Nic o nas bez nas" w wykonaniu Lecha Raczaka, Janusza Stolarskiego, Piotra Wojtyniaka, Bartosza Borowskiego, Huberta Kożuchowskiego i Adama Ziajskiego.

Realizatorami badań jest zespół naukowców i absolwentów związany z Zakładem Performatyki Instytutu Kulturoznawstwa UAM i kierowany przez prof. Juliusza Tyszkę. Producentem przedsięwzięcia jest Centrum Rezydencji Teatralnej SCENA ROBOCZA przy współudziale Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego w Warszawie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji