Artykuły

Katowice. Marcin Melon zwycięzcą konkursu literackiego "Jednoaktówka po śląsku"

Marcin Melon, autor historii o typowym górniku, zdobył pierwsze miejsce w konkursie literackim "Jednoaktówka po śląsku". Na tegoroczną, piątą edycję wpłynęło blisko 30 prac. Gala wręczenia nagród odbyła się w piątek w Teatrze Korez.

Zwycięska praca nosi tytuł "Bydzie lepij" (będzie lepiej). - To historia o typowym Ślązaku, górniku, który nie za bardzo przykłada się do pracy, przez co nie awansuje. Wpada więc na pomysł podsłuchiwania sztygara i zajęcia w ten sposób jego miejsca. Można tu znaleźć wiele aluzji do współczesnych wydarzeń i problemów m.in. nawiązanie do tzw. afery taśmowej czy poruszenie kwestii wyścigu szczurów - powiedział PAP jeden z jurorów Waldemar Szymczyk.

Drugą nagrodę przyznano Mateuszowi Czybie za obyczajowy tekst "Gdowa" (wdowa). Trzecie miejsce otrzymał Grzegorz Sztoler za historyczny tekst "Husycko nalewka". Jury przyznało także 7 wyróżnień.

Najlepsze tegoroczne prace zostały w piątek odczytane przez śląskich aktorów podczas wieczornej gali wręczenia nagród w katowickim Teatrze Korez.

Organizowany po raz piąty konkurs literacki - jak powiedział Szymczyk - cieszy się dużą popularnością zarówno wśród amatorów, jak i profesjonalistów. "Grono autorów od kilku lat przystępuje do konkursu, a ich prace są z roku na rok coraz lepsze. Coraz częściej swój udział zgłaszają zawodowcy tak jak tegoroczny zwycięzca Marcin Melon, który jest m.in. autorem powieści kryminalnych po śląsku" - dodał juror.

Choć w tym roku tematyka jednoaktówek była bardzo zróżnicowana, prace często odnoszą się do współczesnych sytuacji i problemów. "Prace z roku na rok są coraz ciekawsze. Zawsze nawiązują do tego, co się akurat dzieje. Jednoaktówki fajnie pokazują, o czym ludzie w danym roku myśleli i o czym mówiło się w śląskich domach" - podkreślił Szymczyk.

Juror dodał, że nagrodzone jednoaktówki z ubiegłych lat cieszą się popularnością, są chętnie wystawiane w śląskich szkołach; sięgają po nie nawet zawodowcy. Przykładem może być wyróżniony w 2013 r. monodram po śląsku "Rajcula warzy" na podstawie tekstu Aliny Moś-Kerger, który został przed rokiem wystawiony na deskach Teatru Śląskiego w Katowicach. W ubiegłym roku na podstawie wybranych prac wystawiono również spektakl "Frelki" o śląskich kobietach.

Nagrodzone jednoaktówki laureatów poprzedniej edycji konkursu zostały wydane w formie publikacji. W ubiegłym roku zwyciężył pisarz i poeta Krystian Gałuszka za komedię "Banhof".

Na tegoroczną, piątą edycję konkursu wpłynęło blisko 30 prac. Zgodnie z regulaminem konkursu objętość tekstów nie mogła przekraczać 10 stron maszynopisu; w jednoaktówce mogło pojawić się najwyżej czterech bohaterów.

Prace oceniało jury w składzie: reżyser Ingmar Villqist, dyrektor Teatru Śląskiego Robert Talarczyk, dyrektor Teatru Korez Mirosław Neinert, Piotr Zaczkowski z Instytucji Kultury Katowice Miasto Ogrodów oraz Waldemar Szymczyk z Imago Public Relations.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji