Kraj. "Dama kameliowa" Teatru Bolszoj transmitowana w kinach
6 grudnia w kilku kinach w Polsce odbędzie się transmisja "Damy kameliowej" z moskiewskiego Teatru Bolszoj.
Losy paryskiej kurtyzany Małgorzaty i młodego Armanda językiem tańca opowiada John Neumeier, jeden z najwybitniejszych choreografów naszych czasów. W głównych partiach zobaczymy Swietłanę Zacharową, primabalerinę Teatru Bolszoj i pierwszego solistę Hamburg Ballett Edwina Rewazowa.
Historia kurtyzany Marii Duplessis, spisana w powieści "Dama kameliowa" przez Aleksandra Dumasa syna, stała się kanwą dla licznych dzieł: dramatu, opery Verdiego "La traviata", niezliczonych filmów i baletu Johna Neumeiera - jednego z największych choreografów XX wieku. Młody arystokrata Armand zakochuje się w kurtyzanie Małgorzacie, kobieta także odnajduje w tym romansie prawdziwą miłość. Niestety wie, że jest śmiertelnie chora. Neumeier, chcąc przenieść powieść Dumasa na scenę baletową, początkowo brał pod uwagę muzykę operową Giuseppe Verdiego, zastanawiał się też nad kompozycją Henry'ego Saugueta. Ostatecznie za namową dyrygenta Gerharda Marksona wykorzystał utwory Fryderyka Chopina, ponieważ uznał, że najlepiej oddają charakter opowieści, jej subtelność i tragizm jednocześnie.
W przeciwieństwie do Verdiego, Neumeier powraca do źródła - do powieści i sztuki teatralnej Aleksandra Dumasa syna, bardziej skomplikowanych w warstwie dramaturgicznej niż operowe libretto. Choreograf zastosował dwa interesujące, a nie często spotykane w baletach, zabiegi. Całą historię traktuje jako retrospekcję wydarzeń "opowiadaną" przez wspomnienia Armanda, który zwierza się ojcu po śmierci ukochanej, oraz za pomocą wspomnień samej Małgorzaty, zapisanych w pamiętniku. Drugim zabiegiem, bardzo wzbogacającym wizualną stronę spektaklu, jest wprowadzenie scen "teatru w teatrze". Bohaterowie baletu są pokazani podczas wizyty w teatrze na przedstawieniu... baletowym - oglądają taneczne widowisko "Manon Lescaut".
Na prapremierze w 1978 roku w Stuttgarcie poruszającą kreację głównej bohaterki Małgorzaty Gautier stworzyła primabalerina Marcia Haydee, wskazując na lata wzorzec wykonania tej złożonej partii taneczno-aktorskiej. Po stuttgarckiej premierze balet rozpoczął tryumfalny pochód przez najważniejsze sceny świata trwający już 35 lat - niedawno zawitał do Moskwy. Premiera na historycznej scenie Teatru Bolszoj odbyła się w 2014 roku. Na wykonawczynię roli Małgorzaty John Neumeier wybrał Swietłanę Zacharową. Przed premierą mówił: "Zobaczyłem ją nagle w roli Małgorzaty Gautier. Przez dłuższy czas pracowaliśmy nad tą rolą, i to nie tylko w Moskwie, Swietłana odwiedzała mnie też w Hamburgu. Jestem zaskoczony tym, jak swobodnie potrafi wyrażać w tej roli własne emocje". Sama Swietłana Zacharowa była pod wielkim wrażeniem pracy z choreografem i roli, która jej powierzył: "John Neumeier tworzy szczególną wizję. (...) Wszystko jest przemyślane w najdrobniejszych nawet szczegółach: każde spojrzenie, każdy ruch głowy, każdy gest jest jak najbardziej znaczące".
***
6 grudnia, godz. 15.45
W Polsce transmisję na żywo można obejrzeć:
Dąbrowa Tarnowska, Kino Sokół
Katowice, Kino Rialto
Konin, Kino Oskard
Warszawa, Kino Praha
Wrocław, Kino Nowe Horyzonty
Retransmisje:
23 stycznia - Łódź, ŁDK Kino Szpulka
24 stycznia - Kraków, Kino ARS
14 lutego - Łuków, Kino Łuków
14 lutego - Gliwice, Kino Amok
21 lutego - Przemyśl, Centrum Kulturalne w Przemyślu-Kino Centrum
27 lutego - Włoszczowa, Kino Muza
Przedstawienie trwa około 3 godzin.