Artykuły

Poznań. Spektakl i debata w Nowym

8 i 9 grudnia w Teatrze Nowym zaprezentowany zostanie gościnny spektakl pt. "Po co psuć i tak już złą atmosferę", opowiadający historię Wojciecha Kroloppa i molestowanych przez niego chórzystów. Po pierwszym spektaklu odbędzie się dyskusja z udziałem autora książki "Maestro. Historia milczenia", Marcinem Kąckim.

Znakomite studium zmowy milczenia, połączone z wnikliwą analizą kondycji politycznych, biznesowych i kulturalnych elit Poznania. Produkcja: Fundacja Teatru BOTO oraz Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Konfrontacje".

Projekt narodził się podczas rezydencji Sopot Non Fiction we wrześniu 2014. Nosił wtedy tytuł "Poznań: miasto otwarte" i był próbą stworzenia portretu Poznania, jego politycznych, biznesowych i kulturalnych elit. Na podstawie materiałów dokumentalnych autorzy próbowali przedstawić chór elit i mieszczan poklepujących się wzajemnie po plecach, który wytwarza język i sposób dyskusji betonujący miasto i jego społeczność.

W kolejnej fazie projektu, pt. "Po co psuć i tak już złą atmosferę" głównym tematem stała się sprawa Wojciecha Kroloppa i jego chóru, która ma szansę stać się soczewką skupiającą nurtujące nas problemy. Wielopiętrowa zmowa milczenia, z jaką mieliśmy do czynienia w przypadku tej sprawy, związane z nią mechanizmy wyparcia, szukania wymówek, budowania pozornego spokoju w imię partykularnych interesów lub tak zwanych wyższych wartości są podstawą do pytań o kategorie winy i odpowiedzialności, o realne i symboliczne konsekwencje ukrywania niewygodnej prawdy, wreszcie o procesy stwarzające i podtrzymujące zamknięty system ochronny wokół jawnie czynionego zła. Wydarzenia, na kanwie których oparty jest spektakl wydarzyły się w konkretnym miejscu i czasie. Czy jednak możemy mieć pewność, że gdzie indziej się nie powtórzą?

Po spektaklu 8 grudnia zapraszamy na dyskusję z udziałem autora książki "Maestro. Historia milczenia", Marcinem Kąckim. Dyskusję poprowadzi Adam Suwart.

Misją, która przyświeca Teatrowi Nowemu jest m. in. poruszanie ważnych lokalnych tematów - często trudnych i bolesnych. Jesteśmy przekonani, że po upływie tylu lat od wydarzeń przedstawionych w opartym na książce spektaklu "Po co psuć i tak już złą atmosferę", przyszedł czas na otwartą debatę, której celem nie jest rozliczenie przeszłości, ale budowanie przyszłości opartej na zaufaniu społecznym. Przed i po spektaklach możliwy będzie również zakup książki Marcina Kąckiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji