Artykuły

Internet. Polskie spektakle i wystawy udostępnione w Google Cultural Institute

Dzięki Google Cultural Institute już dziś internauci mogą stanąć na deskach m.in. nowojorskiej sali koncertowej Carnegie Hall, zajrzeć za kulisy Teatro Real w Madrycie, w pierwszym rzędzie obejrzeć fragment przedstawienia "Henryk V" w wykonaniu The Royal Shakespeare Company. Swoje drzwi otwierają również polskie instytucje: Teatr Wielki - Opera Narodowa, Narodowy Instytut Audiowizualny (NInA) i Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Warszawa, 1 grudnia 2015 r. - Nowy projekt Google Cultural Institute, Performing Arts, to jedyne w swoim rodzaju interaktywne spotkanie z wielką sztuką sceniczną - teatrem, muzyką, operą, baletem i nie tylko. Udostępnione właśnie wystawy to efekt współpracy Google z ponad 60 czołowymi instytucjami kultury z 20 krajów, w tym również z Polski. Ponad 150 interaktywnych historii, pokazanych na wideo 360 stopni, pozwala widzom oddać się magii przedstawienia, a dzięki Street View mogą oni odwiedzić najważniejsze adresy na kulturalnej mapie świata czy przyjrzeć się wielkim dziełom w gigarozdzielczości.

Warlikowski, Kantor i historia Teatru Wielkiego

Google Cultural Institute z okazji 250-lecia teatru publicznego w Polsce zaprosił do współpracy 3 wyjątkowych partnerów. Dzięki Narodowemu Instytutowi Audiowizualnemu internauci mogą w całości i w najwyższej jakości, obejrzeć jedno z najważniejszych przedstawień polskiego teatru XXI wieku - "(A)pollonia" Krzysztofa Warlikowskiego jest jednym z pierwszych spektakli dostępnych w Google Cultural Institute w pełnej wersji. Sztuka miała swoją premierę w maju 2009 roku, była grana na międzynarodowym festiwalu teatralnym w Awinionie i do dziś cieszy się niesłabnącą popularnością.

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego przygotował dwie wystawy, które przybliżają sylwetki i twórczość wybitnych artystów polskiego teatru. Pierwsza z nich poświęcona jest Helenie Modrzejewskiej, wielkiej polskiej szekspirzystce zwanej "Gwiazdą Dwóch Kontynentów". Bogaty zbiór materiałów, rycin, fotografii, afiszów buduje opowieść o jej wyjątkowym życiu na co dzień i na scenie. Druga wystawa przedstawia twórczość "najbardziej światowego z polskich artystów i najbardziej polskiego z artystów światowych" - Tadeusza Kantora. Fotografie ze spektakli reżysera i przykłady jego prac plastycznych pozwalają lepiej zrozumieć fenomen tego artysty.

Dzięki technologii Street View można obejrzeć część wnętrza jednego z najbardziej reprezentatywnych teatrów w Europie - Teatru Wielkiego w Warszawie. Wzniesiony w latach 1825-1833 według projektu Antonia Corazziego, był kilkakrotnie przebudowywany. Podczas oblężenia Warszawy w 1939 roku został zbombardowany i niemal całkowicie zniszczony. Historię jego odbudowy obrazuje kolekcja ponad 140 archiwalnych zdjęć, dostępna na platformie.

Oko w oko z gwiazdami

Prosto z Polski możemy udać się na koncerty w Berlinie, Nowym Jorku albo w Sao Paulo. Teraz fotel przed komputerem, jednym kliknięciem, można zamienić na ten w pierwszym rzędzie np. w Carnegie Hall i obejrzeć "W grocie Króla Gór" w wykonaniu Orkiestry Filadelfijskiej. Wideo 360 stopni pozwala nie tylko podziwiać przedstawienia spod sceny, ale nawet stanąć na jej deskach obok wielkich artystów. W każdej chwili można się odwrócić, by zobaczyć to, co oni widzą ze sceny: na dole - orkiestrę, na górze - sprzęty sceniczne, przed sobą - jasne światło reflektorów. W ten sposób można na Google Cultural Institute zobaczyć również próbę Opery Miejskiej wraz z Miejską Orkiestrą Symfoniczną Sao Paulo w Theatro Municipal de Sao Paulo czy wysłuchać i obejrzeć IX Symfonię d-moll op. 125 (znaną także pod nazwą "Symfonii radości") w Filharmonii Berlińskiej.

Z wizytą za kulisami...

...ale nie tylko. W Paryżu można odwiedzić magazyny pełne barwnych teatralnych kostiumów i kopię mieszkania jednego z najsławniejszych baletmistrzów XX wieku, Rudolfa Nuriejewa. W Brukseli - sześć poziomów warsztatów, w których powstają kostiumy i peruki, a także scenografia do największych spektakli. A w Madrycie, z samego szczytu teatru, podziwiać morze i panoramę miasta z charakterystycznymi czerwonymi dachami. Ta wyjątkowa podróż po teatrach możliwa jest dzięki technologii Street View, która zapewnia panoramiczne widoki budowli na zewnątrz i od środka.

W najdrobniejszych detalach

W ramach projektu Performing Arts w Google Cultural Institute z ultradokładnością internauci obejrzą np. 40 paneli sufitowych w Loży Izraelskiej w waszyngtońskim The John F. Kennedy Center for the Performing Arts. Tylko dzięki zdjęciom zrobionym w rozdzielczości ponad 1 gigapiksela można dojrzeć patchworkowy efekt różnokolorowych kwadratów pozłacanych 22-karatowym złotem. Wystarczy przybliżyć widok i kliknąć na opcję widoku panoramicznego, by zobaczyć, jakie wrażenie robi iluzjonistyczna kurtyna w spektaklu "Otello" wystawianym w rzymskim Teatro dell'Opera. Kto ujrzał statki w oddali?

Najnowsze innowacje technologiczne pomagają internautom nie tylko uczestniczyć w wielkich wydarzeniach kulturalnych, ale również ukazują magię legendarnych obiektów.

- Jesteśmy zachwyceni współpracą z tak wieloma renomowanymi instytucjami kultury z całego świata, reprezentującymi najwyższy poziom w dziedzinie teatru, muzyki i opery. Po raz pierwszy wszystkie zostały skupione razem w jednej wirtualnej przestrzeni. Naszym celem jest otwarcie świata sztuki scenicznej dla wszystkich, zwrócenie uwagi fanów oraz udostępnienie najdrobniejszych detali, o których wcześniej nie wiedzieli nawet najbardziej zagorzali entuzjaści sztuki - mówi Amit Sood z Google Cultural Institute.

Wszystkie wystawy 60 partnerów projektu Performing Arts można obejrzeć na g.co/performingarts oraz na stronie Google Cultural Institute.

***

O Google Cultural Institute

Google Cultural Institute dostarcza technologie, które pomagają społecznościom przynieść skarby ich kultury, archiwa, miejsca dziedzictwa narodowego oraz inne historyczne materiały online. Celem tej globalnej platformy jest zwiększenie zakresu i ilości materiału ze świata kultury, który wszyscy mogą wirtualnie odkrywać, co w konsekwencji prowadzi do demokratyzacji dostępu do kultury oraz zachowuje ją dla przyszłych pokoleń. Google Cultural Institute zrzesza już ponad 900 partnerów z 60 krajów, zawiera ponad 6 milionów obiektów muzealnych . Na Google Cultural Institute można oglądać wystawy 18 partnerów z Polski.

***

Na zdjęciu: wystawy przygotowane przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Google Cultural Institute

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji