Artykuły

Poznań. Ewa Wójciak odznaczona

Ewa Wójciak odebrała w poniedziałek przyznaną przez Ministra Sprawiedliwości brązową odznakę "Za zasługi w pracy penitencjarnej".

Ewa Wójciak: To odznaczenie uważam za uhonorowanie całego zespołu Teatru Ósmego Dnia za ponad 20 lat współpracy z Aresztem Śledczym przy ul. Młyńskiej w Poznaniu. Zaczęliśmy ją latach 90. od organizacji w areszcie konkursów literackich dla więźniów. Kolejny etap tej współpracy rozpoczął się wraz z realizacją - wespół z więźniami - spektaklu "Osadzeni. Młyńska" (na zdjęciu) w 2011 roku. Graliśmy go w wielu ośrodkach penitencjarnych w całej Polsce. Projekt zaowocował bardzo już regularnymi kontaktami, polegającymi na wystawieniach w naszym teatrze sztuki więziennej, konferencjach tematycznych, a przede wszystkim Festiwalem Teatrów Więziennych, który dziś współorganizują z Teatrem Ósmego Dnia inne organizacje w Poznaniu, a który zainicjowaliśmy z Aresztem 3 lata temu.

Projekt "Osadzeni" i współpraca z Aresztem okazały się doświadczeniem bardzo inspirującym. Jesteśmy pod wrażeniem poziomu merytorycznego i społecznego zaangażowania tamtejszych służb, ich żarliwości, otwartości i obecności w ich pracy "nowego ducha". Także Osadzeni są społecznością bardzo inspirującą; mam wrażenie, że w takim postkomunistycznym i konsumerystycznym społeczeństwie jak nasze, paradoksalnie to właśnie w więzieniu łatwiej podjąć sprawy eschatologiczne.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji