Artykuły

Bydgoszcz. Polski z nagrodami i rekomendacjami za klasykę

Trzy nagrody i dwa wyróżnienia dla artystów współpracujących z Teatrem Polskim w Bydgoszczy oraz rekomendacje dla naszych spektakli do Ogólnopolskich Konfrontacji Teatralnych 2016 w konkursie "Klasyka żywa" - to najnowsze sukcesy bydgoskiej sceny.

Konkurs organizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego został powołany jako kluczowe wydarzenie obchodzonego w tym roku jubileuszu 250-lecia teatru publicznego w Polsce i zyskał poparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ma służyć wzmocnieniu obecności polskich tekstów klasycznych w repertuarach teatrów, nagradzaniu najciekawszych interpretacji dawnej literatury, a także wspieraniu poszukiwań zapomnianych dzieł przeszłości, zasługujących na istotne miejsce w zbiorowej pamięci.

O nagrody walczyły 84 spektakle z całej Polski. Wśród triumfatorów nie zabrakło twórców związanych z bydgoską sceną. Nagrodę w wysokości 7 tys. zł. przyznano: Lenie Frankiewicz za "Plastusiowy pamiętnik" [na zdjęciu] Marii Kownackiej, Mirkowi Kaczmarkowi za "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego i Magdalenie Łaskiej za rolę Plastusia w "Plastusiowym pamiętniku" i Chochoła w "Weselu". Wyróżnienie w wysokości 4 tys. zł. przypadło Joannie Droździe za rolę Racheli w "Weselu" oraz Grzegorzowi Artmanowi za kreację w "Samuelu Zborowskim" Juliusza Słowackiego.

Do tego jury zdecydowało również o rekomendacjach do Ogólnopolskich Konfrontacji Teatralnych "Klasyka Polska" w Opolu w 2016 r. m.in. dla spektakli Teatru Polskiego w Bydgoszczy - "Plastusiowego pamiętnika" i "Samuela Zborowskiego".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji