Dobra klasyka w trójmiejskich teatrach
Gdańskie teatry z nagrodami za swoje najnowsze przedstawienia. Znane są już wyniki ogólnopolskiego konkursu "Klasyka żywa".
Cała Polska mówi ostatnio głównie o jednym teatrze - do tej pory chodziło o wywoływanie skandalu obyczajowego, teraz jest ku temu powód czysto artystyczny: Teatr Polski we Wrocławiu zwyciężył w zakończonym właśnie konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa". Jury, obradujące w składzie: Beata Guczalska, Tomasz Kubikowski, Artur Daniel Liskowacki, Małgorzata Sikorska Miszczuk, Jacek Sieradzki (przewodniczący) i Wanda Świątkowska, po obejrzeniu niemal zawrotnej liczby 83 przedstawień zgłoszonych do konkursu, zrealizowanych w kilkudziesięciu teatrach z całego kraju, przyznało wrocławskiej scenie laur główny im. Wojciecha Bogusławskiego za dwa spektakle, stanowiące w połączeniu dzieło zaiste imponujące. Za ich sprawą można się było zapoznać z pełnym tekstem "Dziadów" Adama Mickiewicza, bez żadnych skrótów, zmian czy przesunięć, czynionych zwykle przez reżyserów, którzy inscenizowali ten tekst. Drugą nagrodę otrzymał Teatr im. Heleny Modrzejewskiej z Legnicy za spektakl "Car Samozwaniec, czyli polskie na Moskwie gody" Adolfa Nowaczyńskiego - tamtejszą scenę wyróżniono nie tylko za samą inscenizację, ale także za "najciekawsze odkrycie repertuarowe". Trzecią nagrodę zdobył Teatr im. Ludwika Solskiego z Tarnowa za inny spektakl na podstawie tekstu Mickiewicza - "Grażynę".
Gdańska propozycja została nagradzana jedną z dwóch nagród specjalnych - Miejski Teatr Miniatura został wyróżniony w ten sposób za inscenizację słynnej kaszubskiej epopei, "Remusa" [na zdjęciu] Aleksandra Majkowskiego.
Jury przyznało także spory zestaw nagród i wyróżnień indywidualnych. Część z nich trafiła do Trójmiasta.
W dziedzinie prac dramaturgicznych Adam Nalepa i Jakub Roszkowski nagrodzeni zostali za adaptację powieści Bolesława Prusa "Faraon", którą można było zobaczyć na scenie Teatru Wybrzeże. W tej samej kategorii Natalia Korczakowska i Wojciech Zrałek Kossakowski zdobyli laur za przygotowanie teatralnej wersji powieści Stefana Żeromskiego, "Przedwiośnie". Za scenografię tego przedstawienia laur zdobyła Anna Met. Jedyny laur aktorski trafił natomiast do Marty Smuk, aktorki Teatru Muzycznego w Gdyni, za rolę Dziudziulińskiej w sztuce Michała Bałuckiego "Klub kawalerów".
"Remus", "Przedwiośnie" i "Faraon" zyskały także rekomendacje jurorów do Ogólnopolskich Konfrontacji Teatralnych "Klasyka polska", które odbędą się w 2016 roku w Opolu. Uroczyste wręczenie wszystkich nagród i wyróżnień odbędzie się wieczorem, 4 grudnia, w Teatrze Stanisławowskim w warszawskim Ogrodzie Łazienkowskim.
Przedsięwzięcie pod hasłem "Klasyka żywa" to wspólny projekt Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego, będący najważniejszym elementem obchodów przypadającej w tym roku 250 rocznicy istnienia teatru publicznego w Polsce. Jego założeniem jest przywrócenie polskiemu teatrowi klasycznych, a zapomnianych tekstów - mogły brać w nim udział projekty polegające na przygotowaniu inscenizacji tekstów polskich autorów, powstałych do końca 1969 roku - datą graniczną był rok śmierci Witolda Gombrowicza. Pierwsza edycja konkursu odbywała się w latach 2013-2015 i właśnie się zakończyła, następna potrwa przez kolejne dwa sezony, do 2017 roku.