Artykuły

Warszawa. "Kandydat" Teatru Podaj Dalej w BOK

5 grudnia o 19.00 Teatr Podaj Dalej pokaże spektakl "Kandydat" w reż. Witolda Bielińskiego. Pokaz odbędzie się w Bielańskim Ośrodku Kultury.

Seweryn Wysocki (Kandydat) to prosty i uczciwy człowiek, dla którego największą wartością w życiu jest pomoc innym ludziom. Olbrzymie poparcie w lokalnej społeczności bohater zyskuje dzięki swojej ofiarności podczas powodzi (otrzymane z ubezpieczenia pieniądze przeznaczył na cele społeczne). Jego sukces i sławę postanawiają wykorzystać przedstawiciele środowiska medialnego - dziennikarka i specjalista ds. wizerunku. Aby zaistnieć w świecie wielkiej polityki, wciągają Seweryna w sieć ludzkich manipulacji, które mają doprowadzić Kandydata do upragnionego stanowiska. Kampania wyborcza rusza, a zwykły obywatel staje się jednym z trybów machiny Państwa, gdzie aby przetrwać trzeba się rozpychać obiema rękami, co dla Kandydata z jego wartościami może się okazać pyrrusowym zwycięstwem.

***

Teatr Podaj Dalej powstał w czerwcu 2014 roku z inicjatywy aktorów biorących udział w spektaklu "Kandydat". Komedia jest dla nich nośnikiem porozumienia i dialogu z widzami. Artyści nie chcą nikogo ośmieszać w swoich spektaklach, ale w żartobliwy sposób pokazywać absurdy świata. W końcu poprzez śmiech łatwiej jest mówić o sprawach trudnych. Uważają, że sztuka powinna stawiać trudne pytania, na które widz skłonny jest szukać odpowiedzi. Teatr Podaj Dalej chce inicjować dyskusję, która wpłynie na zmianę zachowań jednostki ludzkiej. Jako swoje motto przytaczają słowa Louisa de Funes, że "śmiech jest dla duszy tym samym, co tlen dla płuc".

Sztuka "Kandydat" w satyryczny sposób pokazuje drogę do Pałacu Prezydenckiego. Zainteresuje ona zarówno fanów polityki, jak również osoby spragnione humorystycznego spojrzenia na mechanizmy rządzące obecnym światem. To współczesny spektakl pisany dla konkretnych aktorów, którzy poprzez satyrę chcą obnażyć niedoskonałości obserwowanej rzeczywistości.

Ciekawostką jest fakt, że napisany ponad cztery lata temu tekst z każdym miesiącem zyskuje na aktualności. Afery i żarty, które jeszcze niedawno były political-fiction, dziś są naszą codziennością. Każde niemal zdanie w spektaklu jest obecnie znaczące.

Teatr Podaj Dalej rozpoczyna dyskusję na temat powodów, dla których ludzie dążą do władzy, jak i skutków ich decyzji. Temat ten wpisuje się w panującą przez ostatnie miesiące wyborczą gorączkę. - Chcemy bawić i skłaniać do refleksji, nie krytykując konkretnych osób ani poglądów politycznych, czy życiowych. Mamy nadzieję, że dzięki spektaklowi widzowie postawią sobie ważne pytania, dotyczące odpowiedzialności za władzę, a to skłoni ich do głębszej refleksji na temat kraju, życia, wartości człowieka - mówi reżyser spektaklu, Witold Bieliński.

***

reżyseria: Witold Bieliński

tekst: Magdalena Mroszkiewicz

muzyka: Tomasz Bieliński

scenografia i kostiumy: Beata Dąbska

Obsada:

Kandydat: Jarosław Gruda

Dziennikarka: Magdalena Mroszkiewicz

PR-owiec: Bartosz Dermont

Spektakl potrwa ok. 1,5 godziny.

Termin: 5 grudnia (sobota), godz. 19.00

Bilety w cenie 20 zł. Przedsprzedaż od 30 listopada. Kasa BOK czynna: pon, śr, czw, pt 16.00-19.00, wt 10.00-13.00

Miejsce: Bielański Ośrodek Kultury, ul. Goldoniego 1, tel. 22 834 65 47

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji