Artykuły

Kielce. Film o Elżbiecie Czyżewskiej nagrodzony na Festiwalu NURT

Dokument "Aktorka" o Elżbiecie Czyżewskiej w reż. Kingi Dębskiej i Marii Konwickiej otrzymał nagrodę Srebrny NURT. Część festiwalowych wydarzeń została poświęcona postaci Tadeusza Kantora - z okazji 100. rocznicy jego urodzin.

Film "Jurek" Pawła Wysoczańskiego został Wydarzeniem XXI Festiwalu Form Dokumentalnych NURT 2015. Impreza zakończyła się w piątek w Kielcach. Opowieść o wybitnym himalaiście Jerzym Kukuczce doceniła też publiczność, przyznając dokumentowi własną nagrodę. Wyniki ogłoszono podczas wieczornej gali w Kieleckim Centrum Kultury.

Główna Nagrodę, Złoty NURT - Wydarzenie NURT 2015, ufundował prezes Telewizji Polskiej. Jak powiedziała przewodnicząca komisji artystycznej festiwalu, krytyk filmowy Maria Malatyńska, jury uznało film Wysoczańskiego za "pasjonujący portret wielkiego polskiego himalaisty, pożegnanie z idealistyczną wizją zdobywania szczytów". Ten sam obraz - wyróżnieniem ufundowanym przez prezydenta Kielc - nagrodziła także publiczność festiwalu.

Nagrody w imieniu reżysera, który przebywa w USA, odebrała montażystka zdjęć do obrazu, pochodząca z Kielc Adriana Słoniec. - Myślę, że Paweł mi teraz zazdrości, że tutaj jestem, bo chyba teraz Kielce są ważniejsze od Chicago. Praca nad filmem trwała bardzo długo i kosztowała nas bardzo dużo pracy - podkreśliła.

Słoniec dziękowała bohaterom filmu, m.in. rodzinie himalaisty. - Chciałabym, żebyśmy pamiętali o tych wielkich ludziach, którzy mieli niesamowitą pasję i już z nami ich nie ma - Jerzy Kukuczka, Artur Hajzer, Janusz Kurczab - mówiła, wspominając nieżyjących już alpinistów.

Podczas tegorocznej edycji NURT-u przyznano 11 nagród.

Srebrny NURT - nagrodę dofinansowaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - otrzymał dokument poświęcony Elżbiecie Czyżewskiej, "Aktorka", w reż. Kingi Dębskiej i Marii Konwickiej. W uzasadnieniu werdyktu napisano, że "wszystko jest aktorstwem w przejmującej, wielowarstwowej opowieści o polskiej gwieździe (...) w jej karierze, emigracji, przyjaźniach, miłościach i cierpieniu".

Dokument "Biała gorączka" Andrzeja Gajewskiego - portret lekarki, która realizuje misję ocalenia mieszkańców Syberii z pijaństwa - nagrodzono Brązowym NURT-em, ufundowanym przez dyrektora Kieleckiego Centrum Kultury. Film doceniano jako "desperacką próbę przywrócenia duchowości małym, rdzennym narodom północy, zdegenerowanym przez sowiecką praktykę społeczną i plagę alkoholizmu".

Jury konkursu przyznało także dwa wyróżnienia dla dokumentów: "Pieśń pamięci" Nathalii Rossetti i Turi Finochciaro oraz "Fabio's videos" Kamila Krukowskiego.

Dyrektor artystyczny festiwalu Krzysztof Miklaszewski uhonorował nagrodą specjalną film "bo jestem stąd" Grzegorza Linkowskiego - obraz o zbrodniach dokonywanych przez Sowietów na mieszkankach Warmii. Film wyróżniono za "odwagę w podjęciu nieobecnego w polskim dokumencie tematu oraz za wywołanie prawdziwej reakcji najmłodszego pokolenia widzów".

Jak podkreślał Miklaszewski, półtoragodzinna dyskusja z publicznością po pokazie tego obrazu była najdłuższą ze wszystkich podczas festiwalu - 200 osób nie chciało opuścić sali, wypytując reżysera o szczegóły powstawania filmu.

Reżyserka filmu "O matko, gdzie to jest" Anahita Rezaei została uznana za najbardziej obiecującą debiutantkę przeglądu. Z kolei studenci z koła naukowego Przyjaciół Teatru i Filmu działającego przy Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego nagrodzili dokument "85625" Macieja Jarczyńskiego. Nagrodę za "artyzm dźwięku w formie dokumentalnej" przyznano filmowi "Prawykonanie x 3" Mai Baczyńskiej. Kino Moskwa wyróżniło film "Mało nas" Izabelli Żuławnik.

Do udziału w tegorocznym festiwalowym konkursie zgłoszono 120 filmów, komisja selekcyjna do konkursu zakwalifikowała 37. Dokumenty - pogrupowane w dziewięciu pokazach - prezentowano w Kielcach od wtorku. Projekcjom towarzyszyły m.in. dyskusje z twórcami i bohaterami filmów oraz pokazy specjalne.

Część festiwalowych wydarzeń poświęcono postaci jednego z najważniejszych polskich twórców teatralnych, reżysera, malarza i scenografa Tadeusza Kantora - z okazji 100. rocznicy jego urodzin.

***

na zdjęciu: Elżbieta Czyżewska w filmie "Milczenie" w reż. Kazimierza Kutza (1963)

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji