Artykuły

Legnica. "Car Samozwaniec" na finał "Klasyki Żywej"

Jutro TVP Kultura ogłoszone zostaną wyniki Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa". Tego dnia na Scenie na Nowym Świecie wystawiony zostanie uczestniczący w konkursie dramat Adolfa Nowaczyńskiego "Car Samozwaniec, czyli polskie na Moskwie gody" w reżyserii Jacka Głomba.

Równocześnie w 31 polskich miastach wystawione zostaną wszystkie 83 spektakle biorące udział w konkursie organizowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Finał "Klasyki Żywej" będzie symbolicznym zwieńczeniem obchodów jubileuszu 250-lecia teatru publicznego w Polsce.

Punktualnie o godz. 19.00 na antenie TVP Kultura rozpocznie się bezpośrednia transmisja z uroczystości ogłoszenia wyników konkursu, którą poprowadzi Janusz Gajos. W programie obejrzymy wstawki filmowe z wybranych polskich teatrów uczestniczących w konkursowej rywalizacji, w tym także materiał zrealizowany na legnickiej Scenie na Nowym Świecie.

Jury w składzie: Beata Guczalska, Tomasz Kubikowski, Artur Daniel Liskowacki, Jacek Sieradzki (przewodniczący), Małgorzata Sikorska-Miszczuk i Wanda Świątkowska przyzna zespołowe nagrody pieniężne, w tym Nagrodę Główną im. Wojciecha Bogusławskiego, z przeznaczeniem na realizację wybranej przez nagrodzonego pozycji repertuarowej do końca sezonu 2016/201, nagrody indywidualne i wyróżnienia w wybranych kategoriach sztuki teatru (reżyseria, aktorstwo, scenografia, muzyka i inne) oraz nagrodę specjalną im. Stanisława Hebanowskiego za najciekawsze odkrycie repertuarowe.

Publiczność uczestnicząca w legnickiej gali teatralnej obejrzy tę uroczystość na ekranie bezpośrednio przed prezentacją przedstawienia opatrzonego niepokojącymi dźwiękami grającego na żywo wrocławskiego kwartetu Kormorany. Niemal zapomniany "Car Samozwaniec, czyli polskie na Moskwie gody" Adolfa Nowaczyńskiego w zgrabnej i dynamicznej adaptacji Roberta Urbańskiego to ociekający krwią dwugodzinny polityczny thriller, mocna rzecz o bebechach polityki równie brutalnej i bezwzględnej dziś, jak i w początkach XVII wieku, z których czerpie scenariuszową historię.

Wygrzebany z teatralnego lamusa dramat o pierwszej dymitriadzie, gdy polska magnateria wykorzystała polityczny zamęt i słabość Rosji do zbrojnej interwencji, aby - po śmierci cara Borysa Godunowa - osadzić na moskiewskim tronie wychowanego na polskim dworze młodzieńca podającego się za syna Iwana Groźnego, to rzecz o starciu cywilizacji i kulisach samej polityki, której domeną są intrygi, spiski, zdrada, podstęp, żądza władzy i chciwość. Wszyscy w tej opowieści solidnie i równo dostają po łbie - zarówno napędzani żądzą wojennych łupów polscy okupanci Kremla, którzy z poczuciem wyższości pogardzają jego gospodarzami, jak i odrzucający modernizacyjną szansę, wiernopoddańczy i nawykli do absolutyzmu spod buta i knuta oraz pogrążeni w morderczych spiskach rosyjscy magnaci.

Legnicka inscenizacja dowodzi niezbicie, że polityka to bezwzględna gra i krwawa rzeźnia, w której wszystkie chwyty są dozwolone, utrata szans ma fatalne skutki, a doznane rany mogą krwawić przez stulecia.

Legnicka inscenizacja zrealizowana została dzięki dotacji MKiDN (83 tys. zł) w ramach Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa", który zorganizowany został dla uczczenia przypadającego w 2015 roku jubileuszu 250-lecia teatru publicznego w Polsce. Wkład własny i wsparcie dla tego ministerialnego grantu zapewnił Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego (62 tys. zł). Premiera spektaklu ze scenografią Małgorzaty Bulandy, muzyką Kormoranów i ruchem scenicznym Witolda Jurewicza odbyła się 30 sierpnia br.

W przedstawieniu grają: Magda Drab, Gabriela Fabian, Anita Poddębniak, Magda Skiba, Małgorzata Urbańska, Bartosz Bulanda, Rafał Cieluch, Bogdan Grzeszczak, Robert Gulaczyk, Mateusz Krzyk, Paweł Palcat, Albert Pyśk, Paweł Wolak oraz gościnnie Małgorzata Patryn, Filip Gurłacz, Hubert Kułacz i Bartosz Turzyński.

Finałowa gala na Scenie na Nowym Świecie w sobotę 28 listopada o godz. 19.00. Bilet 29 zł (ulgowy 18 zł).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji