Artykuły

Łódź. Finał konkursu "Klasyka żywa" z łódzkimi spektaklami

W sobotę poznamy zwycięzców Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa". Ogłoszenie werdyktu transmitowane będzie w Łodzi w Teatrze Jaracza, Nowym i Pinokiu.

Konkurs ogłosiło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Raszewskiego.

Teatr Jaracza zgłosił dwa spektakle - "Iwonę, księżniczkę Burgunda" Witolda Gombrowicza i Agaty Dudy-Gracz oraz "Ich czworo" Gabrieli Zapolskiej i Małgorzaty Bogajewskiej. Po "Ich czworo" sięgnęły też Teatr Polonia (reżyseria - Jerzy Stuhr) i Teatr Papahema ("Moral Insanity. Tragedia ludzi głupich"), "Iwonę" zrealizowało również Tarnowskie Centrum Kultury (reżyseria - Ewa Wyskoczyl).

Oba konkursowe spektakle Jaracza docenili już łódzcy recenzenci Złotymi Maskami. W sobotę "Iwonę" będzie można zobaczyć o godz. 17 na Dużej Scenie, "Ich czworo" - o godz. 20 na Scenie Kameralnej.

Teatr Nowy reprezentuje w konkursie "Vatzlav" Mrożka w brawurowej interpretacji Michała Kmiecika (spektakl można obejrzeć po ogłoszeniu werdyktu, na Małej Scenie o godz. 19.15). Teatr Pinokio postawił na bajki Leszka Kołakowskiego. "Gdzie jest Lailonia" to jeden z 22 spektakli dofinansowanych w ramach projektu "Klasyka Żywa". W pierwszym etapie konkursu zadecydowała o tym komisja artystyczna.

W konkursie "Klasyka Żywa" rywalizują 83 spektakle z 31 miast.

Ogłoszenie werdyktu można oglądać w TVP Kultura. Galę poprowadzi Janusz Gajos.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji