Artykuły

Rzeszów. Na scenę Maski wracają "Bieguny"

"Bieguny" były szczególnie wyczekiwane w Rzeszowie, bo Passini ze swoją grupą NeTTheatre przygotowywał je we współpracy z naszym teatrem Maska. Rzeszowska premiera odbyła się we wrześniu. Teraz "Bieguny" wracają na scenę Teatru Maska.

Naukowcy nie rozwiązali zagadki, dlaczego zdarza się, że jeden z pingwinów odłącza się od stada i kieruje w stronę bieguna północnego. Odchodzi na pewną śmierć. Jeden z najoryginalniejszych reżyserów teatralnych młodego pokolenia, Paweł Passini, dowiedział się o tym z filmu Wernera Herzoga, a potem trafił na list Cypriana Kamila Norwida, w którym poeta wyraził chęć wzięcia udziału w ekspedycji na biegun organizowanej przez Napoleona IV.

Skojarzenie tych faktów było tak sugestywne, a inspiracja tak silna, że powstał nie-zwykły spektakl. Passini wysłał nas na biegun, by odkryć duszę samotnika, który nieuchronnie zmierza w kierunku zagłady i zapomnienia. Każdy nowy spektakl Passiniego to oczekiwane w świecie teatralnym wydarzenie. "Bieguny" były szczególnie wyczekiwane w Rzeszowie, bo Passini ze swoją grupą NeTTheatre przygotowywał je we współpracy z naszym teatrem Maska. Rzeszowska premiera odbyła się we wrześniu.

Teraz "Bieguny" wracają na scenę Teatru Maska. Będzie je można zobaczyć w czwartek, piątek i sobotę. Passini konfrontuje Norwida z najważniejszymi tekstami polskich wieszczów i postaciami bohaterów tych poematów, powstaje literacki rebus, którego rozwiązanie przynosi gorzko aktualną prawdę o Polakach, którą Passini wydobywa spośród zapomnianych, nieznanych słów Norwida. Nie ma co ukrywać - w spektaklu są momenty trudne, gdy skumulowanie treści, nałożenie znaczeń - ciąży, kiedy chciałoby się już wyrwać spod czarnej sukienki, w którą ubiera widownię reżyser, z duchoty romantycznej mitologii. Dla mniej wytrwałych w wyszukiwaniu literackich tropów też jest nagroda - plastyczne obrazy wykreowane przez Martę Góźdź za pomocą lodowato zimnej scenografii, całej w bieli, która nie oddziela sceny od widowni, ale wypełnia cały teatr, otula go białą tkaniną.

Sobotniemu spektaklowi będą towarzyszyć dodatkowe emocje, bo poznamy wtedy werdykt jurorów Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej Klasyka Żywa, do którego stanęły 84 spektakle z całej Polski, w tym także "Bieguny".

Czwartek, 26 listopada (godz. 18.00), piątek, 27 listopada (godz. 9.00 i 12.00) oraz sobota, 28 listopada (godz. 19.00), Teatr Maska

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji