Wałbrzych. Finał Konkursu "Klasyka Żywa" z "Balladyną..." u Szaniawskiego
Finał Konkursu "Klasyka Żywa" odbędzie się 28 listopada, o godzinie 19.00. W tym dniu w Teatrze im. Szaniawskiego prezentowany będzie spektakl "BALLADYNA. Kwiaty ciebie nie obronią". Odbędzie się także transmisja na żywo TVP KULTURA z ogłoszenia wyników konkursu.
Spektakl "BALLADYNA. Kwiaty ciebie nie obronią" został dofinansowany i bierze udział w Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "KLASYKA ŻYWA", organizowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego z okazji obchodów 250-lecia teatru publicznego w Polsce.
"BALLADYNA. Kwiaty ciebie nie obronią" wg Juliusza Słowackiego, w reżyserii Wojciecha Farugi - to współczesna gra z klasycznym dramatem Juliusza Słowackiego i wizerunkiem tytułowej bohaterki. Oto historia dziewczyny, która pewnego dnia, za sprawą odwiedzin "wielkiego pana" ze ślubnym pierścionkiem, opuszcza zamieszkiwany z matką i siostrą dom nad brzegiem jeziora i wyrusza w inny - władany przez mężczyzn, świat. Ślub - rytuał przejścia, który przynieść ma nowy porządek, wyzwala demony przeszłości, pochowane na dnie Gopła. Spokojna chata wdowy i jej córek, odizolowana od reszty świata, skrywa dawną rodzinną tajemnicę, od której nie ma ucieczki. Jedynym sposobem na ocalenie zdaje się być śmierć.
***
BALLADYNĘ gramy: 28 listopada 2015 / godz. 19.00 / Duża Scena
29 listopada 2015 / godz. 17.00 / Duża Scena
W Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej KLASYKA ŻYWA wzięły udział 83 spektakle z 31 miast. 28 listopada 2015, kiedy ogłoszone zostaną wyniki Konkursu, będzie dniem niezwykle ważnym w kalendarzu obchodów jubileuszu 250-LECIA TEATRU PUBLICZNEGO
W POLSCE. Wieczór, w którym na kilkudziesięciu polskich scenach zagrane zostaną spektakle czerpiące z polskiej literatury dawnej, stanie się żywym dowodem na to, że dzieła te wciąż posiadają sceniczny potencjał i mogą być z powodzeniem twórczo reinterpetowane.
28 listopada ma szansę stać się świętem polskiej klasyki w teatrze: jeden dzień, ogólnopolski zasięg, tysiące widzów na widowniach, wspólne świętowanie, repertuar podkreślający znaczenie polskiego dramatu w szczególnym dla naszego teatru roku - nie było w jego historii wydarzenia, w którym rodzime utwory dramatyczne tak wyraźnie przypomniałyby o sobie. Ogłoszenie wyników Konkursu KLASYKA ŻYWA to tylko pretekst, by spotkać się w teatrze, który jest dobrem publicznym.