Artykuły

Polski teatr publiczny kończy świętowanie wielkim finałem i nowymi projektami

Druga połowa listopada i pierwsze dni grudnia przyniosą wydarzenia kończące Rok Polskiego Teatru oraz obchody 250-LECIA TEATRU PUBLICZNEGO W POLSCE.

Kilka dni po premierze "Kordiana" w Teatrze Narodowym poznamy laureatów Konkursu "Klasyka Żywa", a wieczór 28 listopada stanie się symbolicznym świętem klasyki w polskich teatrach. Na początku grudnia premierowa odsłona internetowej Encyklopedii Teatru Polskiego, czyli kompendium wiedzy o polskim teatrze. Obchody uroczyście zamknięte zostaną 4 grudnia w Teatrze Stanisławowskim w warszawskich Łazienkach Królewskich.

19 listopada 2015 obchodziliśmy 250. rocznicę wydarzenia niezwykle ważnego dla dziejów polskiej kultury. Tego dnia zespół założony z inicjatywy Stanisława Augusta Poniatowskiego dał premierę komedii "Natręci" Józefa Bielawskiego, co uznawane jest za początek dziejów Teatru Narodowego oraz - szerzej - idei polskiego teatru publicznego.

28 listopada. Finał Konkursu "Klasyka Żywa", święto klasyki w teatrach

Dokładnie po 250 latach od pierwszej premiery, w Teatrze Narodowym w Warszawie, odbyła się premiera "Kordiana" w reżyserii Jana Englerta. Kilka dni później - 28 listopada - poznamy zwycięzców Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa". Ten finał stanie się symbolicznym świętem klasyki w polskich teatrach, ponieważ tego samego dnia, na kilkudziesięciu scenach, zagrane zostaną spektakle czerpiące z polskiej literatury dawnej. Wieczór w tych teatrach rozpocznie się od transmisji z ogłoszenia werdyktu.

W pierwszej edycji Konkursu wzięły udział aż 83 spektakle z 60 teatrów i 31 polskich miast.

Organizatorzy Konkursu od początku podkreślali, że nie chodzi w nim o odtwarzanie istniejącego kanonu, czy poszukiwanie dobrze skrojonych lekturowych ilustracji. - Aby utwór miał status klasycznego, musi być obecny w świadomości współczesnych. I to wymaga wsparcia, stąd idea Konkursu. Kiedy go inicjowaliśmy, zastanawialiśmy się jaki odzew wywoła, jakie efekty przyniesie. Odpowiedzią jest rozpoczęcie drugiej edycji - wyjaśnia Zenon Butkiewicz, dyrektor Departamentu Narodowych Instytucji Kultury MKiDN.

Co dalej?

Jeszcze w tym roku uruchomiona zostanie internetowa Encyklopedia Teatru Polskiego, nad którą prace trwały ponad dwa lata. Encyklopedia stanowić ma bezpłatne internetowe kompendium wiedzy, dostosowane m.in. do urządzeń mobilnych, w którym gromadzone będą wszystkie najważniejsze informacje o polskim teatrze. Rozbudowana platforma zintegruje istniejące już cyfrowe zasoby teatralne z nowymi archiwami i będzie powiązana z e-biblioteką i e-czytelnią czasopism. Internetowa Encyklopedia da możliwość korzystania z wiedzy klasycznie uporządkowanej oraz tworzenia własnych "historii" poprzez dostęp do wielu narracji.

4 grudnia w Teatrze Stanisławowskim w warszawskich Łazienkach Królewskich odbędzie się uroczyste zakończenie obchodów 250-LECIA TEATRU PUBLICZNEGO W POLSCE. Podczas uroczystości, na które zaproszeni zostali między innymi dyrektorzy wszystkich teatrów publicznych w Polsce, wręczone zostaną nagrody przyznane w Konkursie "Klasyki Żywej" oraz zaprezentowane działania, które swój początek miały w tym roku, a które będą kontynuowane po zakończeniu obchodów.

Wcześniej tego dnia w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego odbędzie się otwarte dla wszystkich chętnych - w tym dla przedstawicieli mediów - spotkanie "250 lat teatru publicznego: co po jubileuszu?". Będzie można dowiedzieć się na nim więcej o planowanych w 2016 roku projektach teatralnych.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji