Artykuły

Kielce. Dwa jubileusze u Żeromskiego

Teatr im. Żeromskiego [na zdjęciu] ma 60 lat! Wielki finał jubileuszowych obchodów już jutro [28 stycznia]. Złoży się nie niego spektakl z fragmentami najbardziej znanych sztuk noblisty Harolda Pintera, otwarcie wystawy prezentującej historię teatru oraz promocja pierwszego tomu dramatów Pintera. Wieczór zakończy uroczysty bankiet.

O tym, jak i kiedy obchodzić teatralny jubileusz, zdecydować nie było łatwo. Kielecki Teatr im. Stefana Żeromskiego formalnie rozpoczął działalność w 1945 roku, ale tak naprawdę minęło sporo czasu, zanim zrujnowana kamienica przy ul. Sienkiewicza 32 mogła przyjąć widzów. Z kolei tradycja teatralna w mieście sięga roku 1879, od kiedy w tym samym budynku, aż do czasów odzyskania niepodległości, występowały wędrowne teatralne trupy oraz artyści większych scen kraju. Kilka dni temu w teatrze odbyło się spotkanie, które wiele wyjaśniło.

W końcu zdecydowano się na obchody dwóch jubileuszy - 60-lecia Teatru im. Żeromskiego oraz 126-lecia tradycji teatralnej w mieście. Świętowanie rozpoczęło się w połowie grudnia premierą "Historii honoru i głupoty polskiej według Kitowicza" w reżyserii Krzysztofa Galosa, którego zobaczymy w jutrzejszym spektaklu jako... aktora.

Finał uroczystości będzie poświęcony Haroldowi Pinterowi - ubiegłorocznemu zdobywcy literackiej Nagrody Nobla.

Zobaczymy fragmenty trzech jego sztuk: "Urodziny Stanleya", "Dworzec Victoria" i "Jednego na drogę". Warto zwrócić uwagę, że oprócz etatowych aktorów kieleckiego teatru w spektaklu gościnnie wystąpi m.in. Viola Arlak - ulubienica publiczności sprzed lat, Krzysztof Galos - reżyser "Historii honoru i głupoty polskiej" oraz dyrektor teatru Piotr Szczerski.

Przedstawienie będzie poprzedzone premierą I tomu trzytomowej antologii dramatów Pintera, w którym znalazły się najwcześniejsze sztuki noblisty, w tym odkryta po 20 latach "Cieplarnia", najstarsza "Pokój" oraz wspomniane "Urodziny Stanleya". Gościem specjalnym sobotniego wieczoru będzie Bolesław Taborski - poeta, eseista i tłumacz większości dzieł Pintera, którego wystąpienie zaplanowano tuż przed rozpoczęciem się spetaklu. Obchodom jubileuszowym towarzyszy też wystawa dokumentująca historię kieleckiego teatru.

Wstęp na uroczystą galę tylko za specjalnymi zaproszeniami, ale dla naszych czytelników mamy kolejne dwie podwójne wejściówki. Jak je zdobyć - czytaj w "SMS-owym szaleństwie". Zaproszenia można odebrać w kasie teatru od godz. 9 do 19.

Harold Pinter

Uznawany za największego brytyjskiego dramatopisarza współczesnego. Ma 75 lat. Zaczął publikować swoje wiersze w 1950 roku, ale sławę zdobył dziesięć lat później, kiedy to została wystawiona jego sztuka "The Caretaker". Zaliczono go do czołowych przedstawicieli teatru absurdu. Był też twórcą tzw. komedii zagrożenia. Pisał scenariusze telewizyjne i filmowe, słuchowiska radiowe oraz wiersze antywojenne. Sprzeciwiał się interwencji NATO w Kosowie i wojnie w Iraku. Literacką Nagrodę Nobla otrzymał za "odkrywanie przepaści pod codzienną gadaniną i wymuszanie wejścia do zamkniętych przestrzeni ucisku". Ceremonia jej wręczenia odbyła się w grudniu w Sztokholmie, ale Pinter z powodu kłopotów ze zdrowiem nie wziął w niej udziału.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji