Artykuły

"Antygona" w trzech wersjach - pasjonujący sceniczny pasjans

Wczoraj w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim trzema inscenizacjami "Antygony" Sofoklesa rozpoczął się finał przeglądu Teatralny Pasjans. Przegląd organizowany jest z myślą o mobilizowaniu miłośników twórczości teatralnej z różnych środowisk do podejmowania prób inscenizacji wybranych tekstów literackich z klasyki polskiego i światowego dramatu - pisze Henryk Tronowicz w Polsce Dzienniku Bałtyckim.

Na udział w przeglądzie zdecydowało się dziewięć zespołów z województwa pomorskiego, którym postawiono do wyboru opracowanie jednego z trzech arcydzieł: "Antygony" Sofoklesa, "Dziadów cz. II" Adama Mickiewicza i "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego.

W projekcie przyjęto zasadę, według której każdy z tych trzech tekstów zostanie wystawiony przez trzy różne zespoły składające się odpowiednio - z młodzieży, seniorów oraz z osób niepełnosprawnych.

Wczoraj trzy tak dobrane zespoły zaprezentowały tragedię Sofoklesa "Antygona". Jako pierwsza wystąpiła Formacja artystyczna OKK SM Bałtyk z Osiedlowego Klubu Kultury SM Bałtyk w Gdyni (liderem grupy jest Jolanta Zaworska). Reżyserował Florian Staniewski, który stworzył spektakl według najlepszych wzorów klasycznych, z hieratycznymi monologami, wyraziście akcentującymi racje protagonistów.

Publiczność dobrze przyjęła wykonawców - właściwie zespół wykonawczyń - przy czym wspaniałą owację zgotowano 92-letniej Krystynie Mielewskiej.

Adaptację "Antygony" w zupełnie odmiennej konwencji zaprezentowała następnie Grupa pod wezwaniem SOSW nr 1 w Gdyni ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Gdyni (liderem grupy jest Kamila Krynicka). Widowisko wyreżyserowała Marzena Wojciechowska-Orszulak, która nadała spektaklowi formę taneczną. Pozbawione dialogu widowisko wprawiła jednak we wspaniały wigor. Na sile jego ekspresji z pewnością zaważyła błyskotliwa rekonstrukcja muzyki starogreckiej (w wykonaniu Gardzienic).

Wczorajszą serię trzech scenicznych wersji "Antygony" zakończyła grupa IUVENIS z Zespołu Szkół im. Jana Kasprowicza w Sztumie. Reżyserująca spektakl Beata Ostrowska-Nenczak w swojej wizji pokusiła się o eklektyczną symbiozę różnych scenicznych stylów (król Kreon pojawia się w tym przedstawieniu pod krawatem w modnym garniturze współczesnym).

Trzy wczorajsze wersje "Antygony" w trzech odmiennych odczytaniach dobrze zaświadczyły o potrzebie utworzenia Teatralnego Pasjansa.

Program dzisiejszy wypełnią trzy inscenizacje "Dziadów cz. II". Jutro wystawione zostaną trzy interpretacje "Wesela". Wstęp na przedstawienia wolny. Początek godz. 12.

Szczegóły: www. teatrszek-spirowski.pl

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji