Warszawa. Dokument o Strzępce i Demirskim w NInA
W czwartek, 19 listopada o godzinie 19.00 w siedzibie Narodowego Instytutu Audiowizualnego (NInA) odbędzie się premiera dokumentu Magdy Mosiewicz poświęconego Monice Strzępce i Pawłowi Demirskiemu - najbardziej rewolucyjnemu duetowi w polskim teatrze. Wstęp wolny.
"Ustalenia, które zostały ustalone" Magdy Mosiewicz to ekspresyjny portret duetu Strzępka/Demirski, najbardziej rewolucyjnego duetu w polskim teatrze. Pokaz będzie oficjalną premierą dokumentu.
Radykalni i charakterni - Monika Strzępka i Paweł Demirski, reżyserka i dramaturg; w życiu prywatnym są parą, w teatrze tworzą tandem, który od 2006 roku bez pardonu mówi ze sceny o polskich mitach, bieżącej polityce i społecznych frustracjach. "Ekshumują" więc Mickiewiczowskie Dziady, pytają, dlaczego w naszym kraju nie świętuje się zniesienia pańszczyzny, tworzą eschatologiczne political fiction, wystawiają śpiewogrę o obsesji zdrowego żywienia i opowiadają o gejach, którzy chcą zawalczyć o własny sektor na Stadionie Narodowym. Tworzą teatr lewicowy i zaangażowany. Starają się prowokować publiczność, wybudzać ją z samozadowolenia.
***
Czas trwania: 44 minuty
Scenariusz, reżyseria i zdjęcia: Magda Mosiewicz
Produkcja: Dorota Buchwald, Instytut Teatralny
Koprodukcja: Narodowy Instytut Audiowizualny
Montaż: Marta Dzido
Udźwiękowienie: Paulina Bocheńska
Korekcja barwna: Tomek Michalczewski
Po projekcji odbędzie się dyskusja z udziałem reżyserki filmu Magdy Mosiewicz, dyrektorki Instytutu Teatralnego Doroty Buchwald i redaktora Dwutygodnik.com Pawła Soszyńskiego. Spotkanie poprowadzi Kinga Dunin.
Więcej informacji na stronie Narodowego Instytutu Teatralnego.
Wstęp na pokaz jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji. Sala ma ograniczoną liczbę miejsc (120), warto więc przyjść trochę wcześniej. Pokaz odbywa się w siedzibie Narodowego Instytutu Audiowizualnego (NInA) - ul. Wałbrzyska 3/5, Warszawa, stacja Metro Służew.
***
Monika Strzępka
Reżyserka teatralna, studiowała na Wydziale Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie. Debiutowała w 2004 roku w Teatrze Polskim w Bydgoszczy spektaklem "Z twarzą przy ścianie" według tekstu Anny Bednarskiej. Później wystawiła m.in. "Prezydentki" Wernera Schwaba (Scena Polska w czeskim Cieszynie, 2006) i "Dziady Ekshumację" Pawła Demirskiego wg "Dziadów" Adama Mickiewicza (Teatr Polski we Wrocławiu, 2007). Wraz z Demirskim, jako dramaturgiem, przygotowała m.in. "Niech żyje wojna!!!" (Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu, 2009), "W imię Jakuba S." (Teatr Dramatyczny w Warszawie, 2011), "Courtney Love" (Teatr Polski we Wrocławiu, 2012), "Bitwa warszawska 1920" (Narodowy Stary Teatr w Krakowie, 2013).
Paweł Demirski
Dramaturg, studiował na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Wrocławskiego. W latach 2003-2006 pełnił funkcję kierownika literackiego Teatru Wybrzeże w Gdańsku, realizował tam m.in. artystyczno-społeczny projekt Szybki Teatr Miejski. W sezonie 2007/2008 był dramaturgiem-rezydentem w TR Warszawa. Jego teksty, często będące swobodnymi przeróbkami znanych utworów, wyszły w zbiorze "Parafrazy" (2011).
Magdalena Mosiewicz
Ukończyła Wydział Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego i Wydział Operatorski PWSFTViT w Łodzi. Pracowała jako dziennikarka Pegaza i TVP Kultura. Kuratorka programu Departament Propozycji festiwalu Warszawa w Budowie w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Zielony Jazdów w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Autorka opowiadań i sztuk teatralnych. tłumaczka, autorka zdjęć do filmów dokumentalnych, a także wideo do spektakli Komuny Warszawa i Barbary Wysockiej. Jako reżyserka zrealizowała dokument o Ewie Hołuszko, transseksualnej bohaterce Solidarności i jej życiu po 1989 r. pod tytułem "Ciągle wierzę".