Artykuły

Katowice. Premiera "Witom Żegnom" w CKK

Premiera spektaklu o fenomenie orkiestr górniczych w reżyserii Remigiusza Brzyka odbędzie się w sobotę w Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek. Spektakl powstał w ramach Reaktora Katowice, projektu społeczno-artystycznego, towarzyszącego Festiwalowi Sztuki Reżyserskiej Interpretacje.

Spektakl - esej pt. "Witom Żegnom" jest efektem projektu społecznego pod tym samym tytułem. Jego twórców zafascynował fenomen orkiestr dętych na Śląsku, które przybierają formę ruchu społeczno-artystycznego.

- Tytuł projektu w śląskiej gwarze - Witom Żegnom - to fragment wypowiedzi kapelmistrza Stefana Łebka, opisującej rolę orkiestr, towarzyszących Ślązakom w ważnych momentach życia - podczas świąt, uroczystości, ale i pogrzebów - powiedziała współpracująca przy projekcie Jagoda Stuła.

Fundamentem działalności orkiestr jest idea wspólnego muzykowania, mająca na Śląsku długą tradycję. Niejednokrotnie w tych formacjach grywały całe rodziny, a umiejętności muzyczne przekazywane były z ojców na synów. Dzisiaj w orkiestrach grają również kobiety. O kształcie i kierunku rozwoju orkiestr decydują wybitni kapelmistrzowie.

Wiele orkiestr górniczych gra dalej, chociaż nie ma już kopalń, przy których powstały - tak jest w przypadku występującej w spektaklu orkiestry dętej KWK Katowice, działającej od 1934 r.

Przygotowania do spektaklu trwały od ponad roku. Scenariusz został oparty na nagraniach rozmów z członkami orkiestr. Ich kwestie wypowiada na scenie aktor Marcin Gaweł. Na scenie pojawia się też prof. Zbigniew Kadłubek z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, który gra sam siebie - wykładowcę i miłośnika Śląska. Kontrapunktem dla marszy granych przez orkiestrę Katowice ma być muzyka elektroniczna tworzona przez Jana Nowaka.

Spektakl powstał w ramach Reaktora Katowice - to projekt społeczno-artystyczny, który od 2014 r. towarzyszy Ogólnopolskiemu Festiwalowi Sztuki Reżyserskiej Interpretacje, trwającemu do niedzieli w Katowicach. Składają się na niego spektakle, koncerty, warsztaty i spotkania z udziałem lokalnych społeczności.

Reżyserem spektaklu jest Remigiusz Brzyk, jeden z najciekawszych reżyserów dzisiejszej sceny teatralnej w Polsce i jedyny twórca, który dwukrotnie otrzymał główną nagrodę Interpretacji - Laur Konrada.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji